دندان ها مقاوم ترین ساختارهای بدن هستند. اما با وجود این مقاومت ممکن است توسط باکتری ها یا ضربه های فیزیکی آسیب ببینند. به لایه ی سخت و خارجی دندان “مینا” گفته می شود. برای فهمیدن علت سیاه شدن داخل دندان شکسته بهتر است با ساختار دندان بیشتر آشنا شویم.

رنگ سفید مینای دندان ها به دلیل وجود کلسیم در آن هاست. در زیر مینای دندان یک لایه ی زرد رنگ به نام دنتین وجود دارد. دنتین بیشترین بخش از ساختار دندان را به خود اختصاص می دهد. داخلی ترین لایه ی دندان پالپ نام دارد که صورتی رنگ است. پالپ حاوی اعصاب و عروق خونی می باشد.

شکسته شدن دندان باعث می شود که دنتین یا پالپ های دندان در معرض قرار بگیرند. اگر دندانتان دچار شکستگی شد باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. هرچقدر زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید احتمال حفظ دندانتان بیشتر خواهد شد.

سیاه بودن داخل دندان طبیعی نیست. اگر داخل دندان سیاه یا قهوه ای باشد ممکن است دچار پوسیدگی شده باشد.

عوامل موثر بر سیاه شدن داخل دندان شکسته

داخل دندان های سالم سیاه نیست. از جمله عواملی که باعث سیاه شدن داخل دندان ها می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پوسیدگی دندان

باکتری های مضری که داخل فضای دهان هستند باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، لایه های داخلی تر دندان آسیب می بینند و دندان دچار حساسیت می شود. هرچقدر پوسیدگی عمیق تر شود و به پالپ دندان نزدیک تر شود، شدت درد دندان نیز بیشتر می شود. اگر باکتری ها لایه ی دنتین را کاملا از بین ببرند، اعصاب و رگ های خونی پالپ دندان، آسیب می بینند و تغییر رنگ می دهند.

با استفاده از راهکارهای زیر می توان احتمال پوسیده شدن دندان ها را به حداقل رساند:

 • به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • مصرف نوشیدنی ها و غذاهای قندی را محدود کنید.
 • روزی دوبار مسواک بزنید.
 • حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید.

2- تخریب پالپ

التهاب پالپ دندان اغلب باعث افزایش حساسیت به غذاهای سرد و گرم می شود. در اغلب موارد التهاب پالپ به علت پوسیدگی دندان اتفاق می افتد. وارد شدن ضربه به دندان از دیگر عواملی است که می تواند منجر به التهاب پالپ شود.

تخریب یا نکروز پالپ زمانی اتفاق می افتد که التهاب پالپ شدت پیدا کند و تمامی اعصاب و رگ های خونی دندان از بین بروند. زمانی که نکروز پالپ اتفاق می افتد، دندان توانایی حس کردن گرما و سرما را از دست می دهد. همچنین در این شرایط ممکن است رنگ داخل دندان سیاه یا قهوه ای شود. چرا که خون رسانی به دندان دچار اختلال می شود.

3- تغییر رنگ داخلی

مصرف غذاها و نوشیدنی های تیره ممکن است باعث تغییر رنگ لایه های خارجی دندان ها شود. اگر مواد رنگی به لایه های داخلی دندان نفوذ کنند باعث تغییر رنگ این لایه ها و سیاه شدن داخل دندان می شوند. این تغییر رنگ معمولا همزمان با رشد دندان ها اتفاق می افتد.

مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین نیز ممکن است باعث تغییر رنگ داخلی دندان ها شود.

4- در معرض قرار گرفتن مواد ترمیمی فلزی

در معرض قرار گرفتن مواد ترمیمی قدیمی باعث می شود که داخل دندان تیره به نظر برسد. بعضی از انواع مواد ترمیمی مانند آمالگام جیوه و نقره با گذشت زمان اکسید شده و به رنگ سیاه در می آیند. بنابراین ممکن است باعث سیاه شدن دندان شکسته شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شکستگی دندان یکی از موارد اورژانسی دندانپزشکی محسوب می شود. به همین دلیل بعد از شکستن دندان باید در اولین فرصت به دندانپزشکی مراجعه کنید. سیاه شدن داخل دندان شکسته نیز یکی از نشانه های خطر است. بنابراین هرچقدر سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید شانس حفظ دندان نیز افزایش پیدا می کند.

روش های درمانی سیاه شدن داخل دندان

بهترین گزینه ی درمانی برای درمان دندان سیاه با توجه به علت سیاه شدن آن انتخاب می شود. دندانی که سیاه شده باشد نیاز به درمان دارد و خود به خود بهبود پیدا نمی کند. از جمله روش های درمانی سیاه شدن دندان شکسته می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

1- کشیدن دندان

اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد باید آن را کشید. بعد از کشیدن دندان می توان با استفاده از بریج، کاشت ایمپلنت و یا دندان مصنوعی جای خالی آن را پر کرد.

2- درمان ریشه

اگر التهاب اعصاب دندان شدید باشد، درمان ریشه یا عصب کشی انجام می شود. در این روش درمانی اعصاب ملتهب را از دندان خارج می کنند و از بین می برند.  در صورت التهاب یا نکروز پالپ نیز درمان ریشه انجام می شود.

3- روکش کردن دندان

در صورتی که دندان با پر کردن، ترمیم نشود می توان دندان را روکش کرد. روکش دندان یک ساختار مصنوعی است که بر روی دندان قرار می گیرد و از آن محافظت می کند. جنس روکش معمولا سرامیکی، پرسلانی یا فلزی است.

چه عواملی باعث سیاه شدن لایه ی خارجی دندان می شوند؟

سیاه شدن رنگ دندان ها ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری باشد. از جمله دلایل این امر:

 • پوسیدگی دندان
 • آسیب دیدن دندان
 • پر کردن یا روکش کردن دندان
 • مصرف مواد غذایی رنگی
 • استفاده از برخی داروها
 • کشیدن سیگار
 • جرم و پلاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *