مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان با پلاک (لایه نازکی از باکتری‌ها) شروع می‌شود که به طور مداوم بر روی دندان‌ها ساخته می‌شود. باکتری‌ها در دهان شما اسید تولید می‌کنند و اگر اجازه تجمع پیدا کنند، می‌توانند به تدریج به مینای دندان آسیب برسانند و منجر به ایجاد پوسیدگی شوند. پوسیدگی با گذشت زمان بدتر می‌شود و مراحل پیشرفته‌تر آن به درمان‌های گسترده‌تری نیاز دارد.

اولین نشانه‌های پوسیدگی دندان

پوسیدگی اولیه دندان ممکن است علائمی نداشته باشد، اما می‌تواند توسط دندانپزشک تشخیص داده شود. هنگامی که پوسیدگی شروع می‌شود، می‌تواند شبیه به یک نقطه قهوه‌ای یا سفید بر روی دندان باشد. این تغییر رنگ هنگامی رخ می‌دهد که مینا نرم شود.

​در این مرحله اولیه، پوسیدگی را می‌توان متوقف و یا حتی وارونه کرد. دندانپزشکان ممکن است درمان‌هایی برای ساخت مینای قوی‌تر، مانند فلوراید موضعی و یا درمان‌هایی برای حفاظت از دندان‌ها، مانند سیلنت‌ها توصیه کنند.

مراحل پوسیدگی دندان

اگر پوسیدگی اولیه درمان نشود، مینای نرم شروع به شکستن می‌کند و حفره ایجاد می‌شود. در این مرحله، ممکن است نتوان آسیب وارده به دندان را معکوس کرد، اما از پوسیدگی بعدی می‌توان با درمان دندانپزشکی پیشگیری کرد. ​

درمان‌های زیادی بر اساس محل و اندازه حفره موجود هستند. دندانپزشک ممکن است یک ترمیم را توصیه کند که شامل برداشتن بخش پوسیده دندان و ترمیم ناحیه با ماده‌ای پر کننده است. با این حال، حفره‌های بزرگ‌تر ممکن است نیاز به ترمیم با روکش داشته باشند که برای پوشاندن کامل دندان‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر دندان درمان نشده باقی بماند، حفره می‌تواند عمیق‌تر شود و به عاج که لایه حساس دندان در زیر مینا است برسد. این پوسیدگی عاجی می‌تواند حتی بیشتر گسترش یابد و به پالپ برسد که شامل اعصاب و رگ‌های خونی دندان است.

نشانه‌های پیشرفت پوسیدگی

  • دندان‌های مبتلا می‌توانند حساس باشند.
  • ممکن است هنگام مصرف غذاهای شیرین، گرم و یا سرد، درد بگیرند.
  • دندان درد یا درد حین جویدن، نیز می‌تواند نشانه‌ای از پوسیدگی باشد.
  • هنگامی که پوسیدگی بدتر می‌شود، ممکن است حتی به صورت حفره‌ها و یا سوراخ‌هایی در دندان‌ها دیده شود.​

عوارض پوسیدگی درمان نشده

  • پوسیدگی می‌تواند باعث ایجاد عوارض جدی در صورت عدم درمان شود.
  • پوسیدگی شدید می‌تواند منجر به عفونت شود و چرک (که به عنوان آبسه شناخته می‌شود) ممکن است در نوک ریشه دندان ایجاد شود.
  • علایم آبسه‌های دندانی می‌تواند شامل درد، تورم و تب باشد . اگر دندان درمان نشده باقی بماند، عفونت می‌تواند به نواحی اطراف، از جمله استخوان فک، سرایت کند.
  • از دست دادن دندان، یکی دیگر از عوارض احتمالی عدم درمان است.
  • وقتی دندان پوسیده را نتوان نجات داد، دندانپزشکان ممکن است دندان را بکشند.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر پوسیدگی دندان انجام دهید.

اول اینکه، روتین بهداشت دهان ضروری است. حداقل دو بار در روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و یک بار در روز نخ بکشید. دندانپزشک شما ممکن است استفاده از دهانشویه را نیز توصیه کند. ​مرکز پزشکی دانشگاه روچستر اشاره می‌کند که خوردن غذای سالم می‌تواند مفید باشد. غذاهای نشاسته‌ای و شیرین مثل کیک، بیسکوئیت و چیپس می‌توانند به دندان چسبیده و به تجمع پلاک کمک کنند. به پرهیز از این غذاها و یا مسواک زدن دندان‌هایتان بعد از خوردن آن‌ها توجه کنید.

انواع دیگر مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزیجات و پنیر می‌توانند جریان بزاق را افزایش دهند که به شستن ذرات مواد غذایی و جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند. از دندانپزشک خود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب‌های غذایی سالم بپرسید.

سخن پایانی

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مهم است که معاینه منظم دندانپزشکی داشته باشید. در این معاینات، دندانپزشک می‌تواند پوسیدگی را تشخیص دهد و قبل از اینکه وضعیت بدتر شود؛ آن را درمان کند. اگر فکر می‌کنید که ممکن است در حال حاضر یک پوسیدگی داشته باشید، برای دیدن دندانپزشک خود صبر نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *