سیاه شدن رنگ دندان ها می تواند نشان دهنده ی ابتلا به یکی از بیماری های دهان و دندان باشد. رنگ دندان ها معمولا سفید، زرد مایل به سفید و خاکستری مایل به سفید است. دلیل سفید بودن دندان ها عنصر کلسیم است که در مینای دندان وجود دارد. مینا لایه ی محافظ خارجی دندان است.

کلسیم یک ترکیب سفید رنگ است که بیشترین اثر را در رنگ سفید دندان دارد. البته مواد دیگری هم می توانند در رنگ دندان موثر باشند. این مواد باعث ایجاد سایه های خاکستری و زرد در دندان می شوند.

با گذشت زمان مینای دندان نازک می شود و لایه ی زیرین مینا یعنی دنتین یا عاج در معرض قرار می گیرد. این امر باعث می شود که ظاهر دندان تیره تر به نظر برسد. البته گاهی نیز خود مینا دچار تغییر رنگ می شود.

عوامل موثر در سیاه شدن رنگ دندان

دندان ها معمولا به دلیل عوامل خارجی یا عوامل داخلی سیاه می شوند.

 • عوامل خارجی: عوامل خارجی مانند تغییر رنگ، جرم و یا آسیب هایی که مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • عوامل داخلی: پوسیدگی و آسیب های دندان از داخل به تدریج پیشرفت می کنند و باعث تغییر رنگ دندان می شوند.

به طور معمول دندان ها یک شبه سایه نمی شوند. سیاه شدن رنگ دندان ها به مرور زمان اتفاق می افتد. بعضی از دلایل رایج داخلی و خارجی سیاه شدن دندان ها به شرح زیر است:

 • پوسیدگی: باکتری ها با تخریب مینای دندان باعث پوسیدگی دندان می شوند. پوسیدگی های عمیق باعث ایجاد حفره هایی بر روی دندان ها می شوند. همین حفره ها باعث می شوند که دندان سیاه به نظر برسد.
 • ترمیم دندان: مواد ترمیم کننده ی دندان و روکش هایی که از جنس آمالگام هستند ( به خصوص سولفات نقره) باعث می شوند که ظاهر دندان سیاه به نظر برسد.
 • استفاده بیش از حد از مواد غذایی رنگی: خوردن و نوشیدن انواع مواد غذایی که رنگ تیره دارند مانند چای و نوشابه می تواند مینای دندان را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تغییر رنگ آن شود.
 • مصرف داروهای خاص: داروهایی مانند شربت مکمل آهن باعث سیاه شدن دندان های می شوند.
 • جرم دندان: جرم تجمعی از پلاک بر روی دندان هاست که به مرور زمان سخت و محکم می شوند . بعضی از انواع جرم دندان سیاه رنگ هستند.
 • مصرف سیگار و قلیان: کشیدن سیگار و قلیان تاثیر بسیار زیادی در سیاه شدن دندان ها دارند.مصرف تنباکوهای جویدنی نیز باعث تغییر رنگ دندان ها و سایه شدن آن ها می شوند.

جالب است بدانید که در بعضی از نقاط جهان دندان های سیاه جزو فاکتورهای زیبایی محسوب می شدند. سال ها قبل در کشورهایی مانند ژاپن و ویتنام زنان دندان های خود را رنگ می کردند. البته این رسم دیگر رایج نیست اما ممکن است در میان زنان مسن کسانی باشند که دندان های سیاه داشته باشند.

علائم سیاه شدن رنگ دندان ها

سیاه شدن رنگ دندان ها ممکن است با شکل گیری لکه های قهوه ای و خاکستری بر روی دندان ها شروع شود. این لکه ها ممکن است به تدریج سیاه شوند. گاهی نیز سیاهی دندان از نواحی بالای آن آغاز می شود. این شکل از سیاه شدن دندان ها معمولا در کودکان اتفاق می افتد.

جرم های سیاه معمولا در قسمت داخلی دندان های جلوی فک پایین شکل می گیرند. همچنین این نوع جرم ها بر روی دندان های آسیاب یا مولار نیز تجمع پیدا می کنند. اگر مینای دندان از بین رفته باشد سیاه شدن دندان ها ممکن است منجر به ایجاد حفره بر روی دندان نیز بشود.

درمان دندان های سیاه

معمولا برای درمان دندان های سیاه باید به دندانپزشک مراجعه کرد. دندانپزشک با معاینه ی دندان، علت سیاه شدن آن را تشخیص می دهد و روش های درمانی مناسب را به شما ارائه خواهد داد.

اگر علت سیاه شدن رنگ دندان، تشکیل جرم های سیاه بر روی دندان باشد احتمالا برای بیمار جرم گیری انجام می شود. گاهی ممکن است برای از بین بردن جرم  از ابزارهای خاص ارتعاشی مانند ابزارهای فراصوت استفاده کنند.

اگر علت سیاه شدن دندان پوسیدگی باشد، دندانپزشک با استفاده از مواد ترمیمی دندان را پر می کند. اما گاهی پوسیدگی به حدی عمیق است که که لایه های داخلی دندان را درگیر می کند. در این شرایط معمولا درمان ریشه انجام می دهد و سپس دندان را روکش می کنند. روکش یک پوشش است که متناسب با شکل دندان ساخته می شود و بر روی دندانی که ترمیم شده است قرار می گیرد.

اگر پوسیدگی دندان تا حدی باشد که نتوان دندان را ترمیم کرد ممکن است دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شود.

دندان هایی که به شدت تغییر رنگ داده باشند را می توان با استفاده از راه کار های حرفه ای سفید کردن دندان ها، سفید کرد.

پیشگیری از سیاه شدن رنگ دندان ها

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین فاکتورها برای حفظ سفیدی دندان هاست. برای جلوگیری از سیاه شدن رنگ دندان ها و همچنین پیشگیری از تیره شدن مجدد دندان هایتان می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده کنید و حداقل روزی دوبار مسواک بزنید.
 • حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید و یا از مسواک های بین دندانی استفاده کنید.
 • به صورت منظم  به دندانپزشک مراجعه کنید. معمولا به بیشتر افراد توصیه می شود که هر چهار تا شش ماه یکبار دندان هایشان را معاینه کنند اما بعضی از افراد که  دچار پوسیدگی های شدید می شوند نیاز دارند که بیشتر مراجعه کنند.
 • از مواد غذایی مفید مانند میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار استفاده کنید..
 • مصرف نوشیدنی ها و غذاهای قندی را به حداقل برسانید. این نوع مواد غذایی باعث افزایش باکتری های مضر دهان می شوند.
 • دهانتان را مرطوب نگه دارید. گاهی بر اثر مصرف برخی داروهای خاص و با مشکلات دیگر دهان دچار خشکی مزمن می شود. در این شرایط بزاق کمتر ترشح می شود. بزاق با مرطوب کردن فضای دهان باکتری های مضر را از بین می برد. به همین دلیل اگر فردی دچار خشکی دهان شود بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *