راه‌های سالم نگه داشتن لثه‌ها

راه‌های سالم نگه داشتن لثه‌ها

وقتی صحبت از سلامت دهان شما به میان می‌آید، همه چیز در مورد این نیست که دندان‌های شما چقدر صاف هستند و یا لبخند شما چقدر زیبا است. شما نمی‌توانید لثه‌های خود را فراموش کنید! حتی اگر فاقد پوسیدگی باشید و سفیدترین دندان‌ها را داشته باشید، به این معنی نیست که از بیماری لثه مصون هستید. از آنجایی که مشکلات لثه معمولا بدون درد است، اغلب مردم نمی‌دانند که مشکلی در لثه‌هایشان وجود دارد. با سالم نگه داشتن لثه‌ها، بیماری لثه قابل پیش‌گیری است.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه زمانی شروع می‌شود که پلاک زیر و در امتداد خط لثه ایجاد شود. پلاک یک ماده‌ چسبنده و شبیه به فیلم است که با باکتری پر شده‌است. پلاک می‌تواند باعث عفونت‌هایی شود که به لثه و استخوان آسیب می‌زنند و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند. همچنین می‌تواند باعث التهاب لثه شود که اولین مرحله بیماری لثه است. التهاب لثه باعث می‌شود که لثه‌های شما به شکل زیر درآیند:

  • ملتهب
  • حساس
  • قرمز
  • متورم
  • مستعد خونریزی

خوشبختانه، از آنجا که استخوان و بافتی که دندان‌ها را نگه می‌دارد، تحت‌تاثیر قرار نمی‌گیرند، این آسیب قابل برگشت است.

شما همچنین می‌توانید به پریودنتیت، یک نوع پیشرفته بیماری لثه مبتلا شوید. پریودنتیت بر روی استخوان‌هایی که دندان شما را نگه می‌دارند، تاثیر می‌گذارد. در صورت عدم درمان، می‌تواند لثه، استخوان و بافت‌های متصل به دندان‌های شما را خراب کند.

مرحله نهایی بیماری لثه، پریودنتیت پیشرفته است که الیاف و استخوان پشتیبان دندان‌های شما از بین می‌روند. این بیماری می‌تواند بر روی بایت شما تاثیر بگذارد و ممکن است لازم باشد که دندان‌ها برداشته شوند.

طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (‏ADA)‏، علائمی که نشان می‌دهند ممکن است بیماری لثه داشته باشید عبارتند از:

  • مزه یا بوی بد دائمیپ
  • افتادن یا لق شدن دندان‌های دائمی
  • لثه‌هایی که به راحتی خونریزی می‌کنند
  • لثه‌هایی که متورم، قرمز یا حساس هستند
  • لثه‌هایی که از دندان شما جدا شده‌اند

بیماری لثه قابل پیش‌گیری است. در زیر چند راه برای سالم نگه داشتن لثه‌ها آورده شده‌است.

نخ دندان

حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. به گفته ADA، این کار به حذف پلاک و مواد غذایی که خارج از دسترس مسواک شما هستند، کمک می‌کند. فرقی نمی‌کند چه زمانی از نخ دندان استفاده می‌کنید.

تمیز کردن منظم دندان‌ها

اگر معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید، دندانپزشک شما می‌تواند علائم اولیه بیماری لثه را تشخیص دهد. به این ترتیب می‌توان علائم را قبل از جدی شدن درمان کرد. تمیز کردن حرفه‌ای تنها راه برای از بین بردن تارتار است. این کار همچنین می‌تواند پلاک‌هایی را که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن از دست داده‌اید را از بین ببرد. اگر التهاب لثه دارید، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان‌ها می‌تواند به بهبود آن کمک کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن به شدت با شروع بیماری لثه مرتبط است. مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها (‏CDC)‏ می‌گوید چون سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند، مبارزه با عفونت لثه را سخت‌تر می‌کند. علاوه بر این، سیگار کشیدن بهبود لثه‌ها را پس از آسیب دیدگی دشوارتر می‌کند.

دو بار در روز مسواک بزنید

بعد از هر وعده غذایی دندان‌هایتان را مسواک بزنید. این کار به از بین بردن غذا و پلاک به‌دام‌افتاده بین دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند. زبان خود را نیز بشویید، چون می‌تواند باکتری را در خود جای دهد. مسواک شما باید موهای نرم داشته باشد و به راحتی در دهان جا بگیرد.

مسواک برقی یا باتری دار را در نظر بگیرید. این‌ها می‌توانند به کاهش التهاب لثه و پلاک بیش از مسواک دستی کمک کنند. مسواک‌ها و یا سر مسواک‌ها را هر سه تا چهار ماه یکبار عوض کنید.

از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید

قفسه‌های فروشگاه‌ها مملو از برندهایی هستند که ادعا می‌کنند التهاب لثه را کاهش می‌دهند، دندان‌های شما را سفید می‌کنند و دهان را خوشبو می‌کنند. دقت کنید که خمیر دندان حاوی فلوراید و دارای مهر پذیرش ADA را انتخاب کنید. بعد از آن، طعم و رنگ به شما بستگی دارد!

از دهانشویه درمانی استفاده کنید

دهانشویه‌های درمانی که معمولا بدون نسخه در دسترس هستند، می‌توانند به کاهش پلاک، جلوگیری یا کاهش التهاب لثه، کاهش سرعت گسترش تارتار، یا ترکیبی از این مزایا کمک کنند. دهانشویه‌ها همچنین به حذف ذرات غذا از دهان شما کمک می‌کنند، اما جایگزینی برای نخ دندان کشیدن و یا مسواک زدن نمی‌باشند.

سخن پایانی

مهم نیست که ابتدا مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و یا دهان را بشویید. فقط یک کار خوب انجام دهید و از محصولات مناسب استفاده کنید. با سالم نگه داشتن لثه‌ها، از بیماری لثه پیش‌گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *