تفاوت دندانپزشک و ارتودنتیست چیست؟

تفاوت دندانپزشک و ارتودنتیست چیست؟

همه ما از این واقعیت آگاه هستیم که دندانپزشک و ارتودنتیست در سلامت دندان‌ها و لبخند زیبا نقش اساسی و مستقیم دارند. آن‌ها به ما کمک می‌کنند بهداشت دهان خود را کنترل کنیم. با این حال، بسیاری از مردم نمی‌توانند تمایز ظریف بین این دو حرفه را تشخیص دهند. با وجود شباهت‌های زیاد این دو حرفه باهم، تخصص‌ها و روش‌های آن‌ها در هر مورد متفاوت است.

بنابراین لازم است از چند تفاوت اساسی بین دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها مطلع شویم تا تصمیمات درمانی مناسبی را اتخاذ کنیم.

تعریف ارتودنتیست و دندانپزشک

طبق ویکی پدیا، این‌ها تعاریف ساده‌ای از دندانپزشک و ارتودنتیست هستند:

  • دندانپزشک که به عنوان جراح دندان نیز شناخته می‌شود، یک جراح متخصص در دندانپزشکی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و شرایط حفره دهان است.
  • ارتودنسی تخصصی در دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و اصلاح دندان‌ها و فک‌ها نامناسب و ناهماهنگی‌های بایت می‌پردازد.

اصولا می‌توان گفت همه ارتودنتیست‌ها دندانپزشک هستند، اما همه دندانپزشکان ارتودنتیست نیستند. البته علاقه اصلی هر دو لبخند درخشان و دندان‌های بی نقص ما است، اما تفاوت اصلی در روش مراقبت، آموزش تخصصی و درمان‌ها آن‌ها می‌باشد.

دندانپزشکان با شایع‌ترین مشکلات دندانی مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان سروکار دارند. اولویت آن‌ها سلامت دهان و دندان بیمارشان و انجام پاکسازی‌های معمول هر چهار تا شش ماه یک بار است. آن‌ها به مسائل کلی مربوط به سلامت دهان و دندان ما می‌پردازند و بهداشت عممی دهان را ارتقا می‌دهند.

ارتودنتیست‌ها دندانپزشکانی هستند که تحصیلات رسمی دندانپزشکی خود را ادامه داده و (حداقل دو سال) در ارتودنسی تخصص دارند. تمرکز اصلی آن‌ها روی فک و حرکت دندان‌ها است. متخصصین ارتودنسی از مسائل دندانی مانند تراز دندان و فک مراقبت می‌کنند. آن‌ها واجد شرایط قرار دادن بریس‌ها و مقابله با مشکلات دهانی مربوط به بایت هستند.

دندانپزشک کیست؟

به بیان ساده، آن‌ها پزشک دندان هستند.

دندانپزشکان سلامت دندان‌ها، دهان، لثه‌ها و زبان شما را تشخیص داده و درمان می‌کنند. آن‌ها همچنین صلاحیت تمیز کردن دندان‌های شما را دارند، اما متخصصان بهداشت دندان عموما این کار را انجام می‌دهند.

هنگام مراجعه به دندانپزشک، می‌توانید موارد زیر را انتظار داشته باشید:

به طور کلی، زمانی که صحبت از سلامت کلی دهان و دندان و یک لبخند زیبا می‌شود، فردی که باید به سراغش برویم دندانپزشک است. اما اگر نیاز به صاف کردن دندان‌ها دارید، دندانپزشک نمی‌تواند به شما کمک کند. به همین دلیل است که باید از متخصص ارتودنسی کمک بخواهید.

ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتیست‌ها نیز دندانپزشک هستند، اما تخصص آن‌ها در تراز دندان و فک است.

ارتودنسی یک شاخه نسبتا مدرن از دندانپزشکی است که به اواسط دهه 1800 بازمی‌گردد. در آن زمان اولین سیستم ساده برای سازماندهی مال اکلوژن‌ها (موقعیت ناقص دندان‌ها هنگام بسته شدن فک) مورد استفاده قرار می‌گرفت. این سیستم امروزه نیز استفاده می‌شود.

تا اواسط دهه 1970، بریس‌ها با پوشاندن فلز دور هر دندان ساخته می‌شدند. با پیشرفت در ساخت چسب‌ها، به جای آن می‌توان بریس‌های فلزی را به دندان‌ها چسباند. این پیشرفت به طور فوق العاده‌ای صاف کردن دندان‌ها و تراز فک را بهبود بخشید.

یک متخصص ارتودنسی سلامت دهان، دندان‌ها و لثه‌های شما را تشخیص داده و درمان می‌کند و بر تراز بودن فک و دندان‌های شما تمرکز دارد. هدف آن‌ها این است که شما دندان‌های بی نقص و فک مناسب داشته باشید.

ارتودنتیست‌ها برای انجام موارد زیر آموزش دیده‌اند:

  • نظارت بر رشد صورت (بایت و خط فک) در کودکان
  • تشخیص و درمان نامرتبی دندان‌ها و فک‌ها (مال اکلوژن)
  • ایجاد یک استراتژی درمانی که شامل استفاده از بریس و نگهدارنده است
  • انجام عمل جراحی صاف کردن دندان
  • نصب ابزارهای دندانپزشکی مانند بریس‌ها، هدگیرهای ارتودنسی، گسترش دهنده‌های کام یا وسایل هربست

ارتودنتیست‌ها به دندان‌های کج کمک و مشکلاتی مانند آندربایت، اوربایت، کراس بایت، فاصله بین دندان‌ها و ازدحام بیش از حد دندان‌ها کمک می‌کنند. در حالی که یک دندانپزشک واجد شرایط ارائه مراقبت‌های ارتودنسی خاص باشد، یک متخصص ارتودنسی برای توصیه یک روش مناسب بهتر است.

سخن پایانی

متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان نقش مهمی در حفظ سلامت و زیبایی دندان‌های شما دارند. آن‌ها به طور مداوم باهم کار می‌کنند تا نتایج مطلوب را ارائه دهند و تضمین کنند که شما و فرزندانتان دندان‌های بی نقصی داشته باشید.

حفظ سلامت دهان و دندان برای سلامت کلی شما حیاتی است. اگر به دندانپزشک یا ارتودنتیست نیاز دارید، دریغ نکنید و مراجعه به آن‌ها را به تعویق نیندازید.

سوالات متداول

چه زمانی یک دندانپزشک می‌تواند به جای ارتودنتیست، درمان ارتودنسی را انجام دهد؟

بسیاری از دندانپزشکان برای درمان ارتودنسی آموزش دیده‌اند. با این وجود اگر به کارهای ارتودنسی گسترده‌تری نیاز دارید، بهتر است به متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی در دوره تخصص دندانپزشکی، به مدت 2 الی 3 سال به طور اختصاصی برای این کار مطالعه کرده و آموزش دیده است. ارتودنتیست‌ها در مرتب کردن دندان‌ها، اصلاح مشکلات بایت و مشکلات فک تخصص دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *