دندان قروچه (براکسیسم)

مشکل دندان قروچه یا سایش دندان‌ها به هم (Bruxism) محدود به بزرگسالان نیست. تقریبا ۱۵ تا ۳۳ درصد از کودکان دندان‌هایشان را به هم فشار می‌دهند که زمان رویش دندان‌های شیری و دائمی شدت می‌یابد. در بیشتر کودکان عادت سایش یا grinding بعد از رویش کامل دندان‌ها بهبود می‌یابد.
اغلب کودکان در هنگام خواب، دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند. هیچکس دقیقا نمی‌داند که چرا کودکان دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند.

علل احتمالی دندان قروچه

  • دندان‌های نامرتب و یا تماس نامنظم میان دندان‌های بالا و پایین
  • بیماری‌ها (مانند کمبودهای تغذیه‌ای، آلرژی‌ها، اختلالات اندوکرین) و عوامل روان‌شناختی از جمله اضطراب و استرس هستند.

مشکلات ناشی از سایش دندان‌ها

کمک به کودک برای توقف عادت سایش دندان‌ها

  • هیچ مداخله‌ای برای کودکان پیش‌دبستانی نیاز نیست.
  • با این حال، کودکان بزرگ‌تر ممکن است به روکش موقتی یا روش‌های دیگری مانند محافظ شب night guard نیاز داشته باشند تا از سایش جلوگیری شود.
  • استرس کودکان را به ویژه قبل از خواب کاهش دهید.
  • ماساژ و تمرینات کششی را برای استراحت ماهیچه‌ها انجام دهید.
  • مطمئن شوید که رژیم غذایی کودک شامل مقدار زیادی آب می‌شود. کمبود آب ممکن است به سایش دندان‌ها مرتبط باشد.

سوالات متداول

دندان قروچه یا براکسیسم چیست؟

ممکن است بسیاری از افراد چندین بار در سال دچار دندان قروچه یا براکسیسم در طول خواب شوند. دندان قروچه به معنای کشیدن یا فشردن دندان‌ها بر روی هم است. اگر بعضی اوقات در طول خواب دندان قروچه می‌کنید، آسیب جدی به شما وارد نمی‌شود. اما اگر این کار را به صورت مداوم انجام می‌دهید، قطعا به دندان‌های شما آسیب می‌رسد. حتی ممکن است دچار مشکلات جدی‌تری مانند آسیب به عضلات فک و یا ابتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی شوید.

چرا به دندان قروچه مبتلا می‌شویم؟

دلیل اصلی براکسیسم هنوز مشخص نیست، اما فاکتورهایی وجود دارد در ابتلا به این اختلال تاثیر گذار است. اضطراب، مشکلات بایت، شکستگی دندان و یا از دست دادن دندان از جمله مواردی هستند که در ابتلا به براکسیسم موثر می‌باشند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اختلالات خواب مانند قطع تنفسی یا آپنه خواب نیز می‌تواند باعث این اختلال شود.

چگونه می‌توانیم مانع از دندان قروچه شویم؟

برای جلوگیری از این عارضه می‌توانید از گارد دهان استفاده کنید. گارد دهان تمامی دندان‌ها را می‌پوشاند و مانع از کشیده شدن آن‌ها بر روی هم می‌شود. کاهش اضطراب و تغییر سبک زندگی (مانند ترک الکل و کافئین) می‌تواند به کاهش می‌تواند فشار زیادی را به دندان‌ها وارد کند کمک کند. همچنین بررسی عادت‌های غلط خواب و درمان آن‌ها نیز می‌تواند به درمان براکسیسم کمک کند.

آیا اضطراب می‌تواند منجر به دندان قروچه شود؟

اضطراب می‌تواند باعث دندان قروچه شود. این عارضه ممکن است در طول روز و شب و اغلب بدون اینکه متوجه شوید رخ دهد. اگر به براکسیسم مبتلا هستید، در شرایطی که دچار اضطراب می‌شوید، ممکن است این حالت در شما شدت پیدا کند. این عارضه می‌تواند منجر به اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی شود.

آیا دندان قروچه و کشیدن دندان‌ها بر روی هم می‌تواند باعث از بین رفتن لثه‌ها شود؟

دندان قروچه می‌تواند فشار زیادی را به دندان‌ها وارد کند و همین امر می‌تواند باعث از بین رفتن لثه‌ها شود.

چگونه دندان قروچه می‌تواند منجر به مشکلات دندان شود؟

اگر دندان‌های خود را در طول شب، روز یا هر دو به هم می‌سایید، این امر می‌تواند منجر به فرسایش دندان شود. اگرچه براکسیسم به دلایل مختلفی از جمله استرس و اضطراب ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در اثر مشکلات بایت (قرارگیری نادرست دندان‌ها روی هم)، افتادن یا کج بودن دندان‌ها نیز ایجاد شود.

چگونه می‌توان از مشکلات دندان ناشی از دندان قروچه جلوگیری کرد؟

دندانپزشک ممکن است برای محافظت از دندان در طول شب استفاده از محافظ دهان را پیشنهاد کند. محافظ دهان سفارشی که توسط دندانپزشک و مخصوص شما ساخته می‌شود، هزینه بیشتری نسبت به انواع آماده و غیر سفارشی دارد. توجه داشته باشید محافظ دهانی که متناسب با دهان شما ساخته شده باشد، تاثیر بیشتری دارد. این محافظ گاهی اوقات کمک می‌کند تا زمانی که دندان‌های خود را به هم می‌سایید، متوجه آن شوید و از این کار دست بکشید. اگر دندان قروچه شما ناشی از استرس است، می‌توانید برای کاهش استرس یک برنامه ورزشی برای خود بریزید و یا به مشاور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *