همه ی ما روزانه از مسواک برای تمیز کردن دندان ها و زبان استفاده می کنیم بنابراین ضدعفونی کردن مسواک و تمیز کردن آن بسیار مهم است.

ضدعفونی کردن مسواک

همه ما روزانه از مسواک برای تمیز کردن دندان‌ها و تمیز کردن زبان استفاده می‌کنیم. بنابراین ضدعفونی کردن مسواک و تمیز کردن آن بسیار مهم است. مسواک به ما کمک می‌کند تا باکتری‌های مضر دهان و پلاک‌های شکل گرفته بر روی دندان‌ها و لثه‌ها را از بین ببریم. بعد از مسواک زدن، باکتری‌ها و باقیمانده‌های مواد غذایی بر روی مسواک باقی می‌مانند.

بیشتر افراد مسواک را در سرویس بهداشتی نگه می‌دارند. همان طور که می‌دانید باکتری‌های زیادی در فضای سرویس بهداشتی وجود دارند. این باکتری‌ها می‌توانند بر روی مسواک بنشینند و آن را آلوده کنند.

در این بخش می‌خواهیم راهکارهایی را برای شست و شو و ضدعفونی کردن مسواک ارائه دهیم. با استفاده از این راهکارها شما می‌توانید مسواک خود را به خوبی تمیز کنید و با خیال راحت از آن استفاده کنید. روش‌های مختلفی برای تمیز کردن مسواک وجود دارد که بعضی از آن‌ها موثرتر هستند.

آب جوش

ابتدایی‌ترین روش ضدعفونی کردن مسواک، شست و شوی آن با آب داغ است. این کار باعث می‌شود باکتری‌هایی که در مسواک تجمع پیدا کرده‌اند از بین بروند. برای بیشتر افراد تمیز کردن مسواک با آب جوش برای از بین بردن باکتری‌ها کافی است.

قبل از اینکه بر روی مسواک خمیر دندان بگذارید، برس مسواک را به آرامی با آب جوش بشویید. داغی آب باید به حدی باشد که بخار کند. بعد از اینکه مسواک زدن به پایان رسید، باید مسواک را با همین روش و با مقادیر بیشتری از آب جوش بشویید.

آیا برای تمیز کردن مسواک باید آن را جوشاند؟

برای تمیز کردن مسواک لازم نیست که آن را بجوشانید. باید بدانید که بخش پلاستیکی بیشتر مسواک‌ها در آب جوش ذوب می‌شود. با وجود این‌ها اگر می‌خواهید مسواک را بجوشانید باید ابتدا آب را به جوش آورید و سپس به مدت 30 ثانیه سر مسواک را در آب جوش نگه دارید تا تمیز شود.

دهانشویه ضد باکتری

اگر احساس می‌کنید که مسواکتان با آب جوش به خوبی تمیز نمی‌شود می‌توانید برای ضدعفونی کردن مسواک، آن را در مقداری دهانشویه ضد باکتری قرار دهید. به خاطر داشته باشید که با این کار ممکن است عمر مسواک کم شود. زیرا دهانشویه‌های معمولی موادی دارند که ممکن است باعث از بین رفتن موهای مسواک شوند.

برای شستشوی مسواک با دهانشویه، ابتدا مقداری از دهانشویه را داخل یک فنجان کوچک بریزید. سپس به مدت دو دقیقه سر مسواک را در داخل دهانشویه قرار دهید.

پاک کننده‌های دندان مصنوعی

علاوه بر آب جوش و دهانشویه می‌توانید از پاک کننده‌های دندان مصنوعی نیز برای ضدعفونی کردن مسواک استفاده کنید. پاک کننده‌های دندان مصنوعی حاوی ترکیبات ضد باکتری هستند و می‌توانند به خوبی باکتری‌ها و پلاک‌هایی که در دهان شکل می‌گیرند را تمیز کنند.

برای شستن مسواک نمی‌توانید از پاک کننده‌ای که قبلا برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده کرده‌اید، دوباره استفاده کنید.

نیمی از قرص پاک کننده را در یک فنجان آب حل کنید و مسواک خود را به مدت 90 ثانیه داخل آن قرار دهید تا تمیز شود.

ضدعفونی کننده UV

برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مسواک می‌توان از محصولات ویژه‌ای که با بکارگیری اشعه UV مسواک را ضدعفونی می‌کنند، استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از اشعه UV یا فرابنفش، موثرترین روش برای تمیز کردن مسواک‌ها است.

البته این نوع محصولات نسبتا گران قیمت هستند. برای داشتن یک مسواک تمیز، ضرورتی برای استفاده از این نوع ابزارها وجود ندارد.

نحوه تمیز کردن مسواک‌های برقی

بیشتر روش‌هایی که برای ضدعفونی کردن مسواک‌های عادی استفاده می‌شود، برای مسواک‌های برقی نیز قابل استفاده است. البته باید دقت کنید که به جز خمیر دندان و آب گرم برای قرار دادن هر چیزی بر روی برس مسواک باید سر آن را از پایه الکتریکی آن جدا کنید.

اگر سر مسواک شما از بدنه جدا نمی‌شود برای تمیز کردن باید از آب گرم استفاده کنید. البته در این شرایط می‌توانید سر مسواک را با دهانشویه هم تمیز کنید. بعد از قرار دادن سر مسواک در دهانشویه باید سریع آن را خارج کنید و در یک جای تمیز و خشک قرار دهید.

چگونه مسواک را تمیز نگه داریم؟

بعد از تمیز کردن مسواک باید آن را در یک جای مناسب قرار دهیم. در واقع قرار دادن مسواک در جای مناسب به اندازه تمیز کردن آن مهم است. در این بخش چند روش مناسب برای نگهداری از مسواک را توضیح می‌دهیم.

نگه داری مسواک در هیدروژن پراکسید

قرار دادن مسواک در یک فنجان هیدروژن پراکسید یکی از بهترین راه‌ها برای به حداقل رساندن رشد باکتری‌ها بر روی مسواک است. به یاد داشته باشید که هر روز باید هیدروژن پراکسید داخل فنجان را عوض کنید.

اجتناب از قرار دادن مسواک‌ها در کنار هم

قرار دادن چندین مسواک در کنار هم باعث می‌شود که باکتری‌ها از یک مسواک به مسواک دیگر انتقال پیدا کنند. فاصله مناسب بین مسواک‌های اعضای یک خانواده حدود چند سانتی متر است.

قرار ندادن مسواک در سرویس بهداشتی

هنگامی که سیفون دستشویی کشیده می‌شود، ذرات مدفوع در هوا پخش می‌شوند. این کار باعث پخش شدن باکتری‌های مضر در هوای دستشویی شده و روی مسواک‌ها نیز می‌نشینند. در صورتی که مسواک خود در سرویس بهداشتی جا گذاشتید، قبل از استفاده آن را با روش‌های ضدعفونی کردن مسواک تمیز کنید.

اگر مسواکتان در یک کابینت در بسته نگه دارید می‌توانید آلودگی این باکتری‌ها را به حداقل برسانید. یک راه دیگر این است که مسواکتان را خارج از سرویس بهداشتی نگه دارید.

محافظ‌های مسواک

باکتری‌های مسواک به روکش‌ها یا محافظ‌های روی مسواک نیز انتقال پیدا می‌کنند. بنابراین علاوه بر مسواک باید هر دو هفته یک بار روکش‌های مسواکتان را نیز تمیز کنید.

استفاده از محافظ‌‍‌های مسواک ضروری نیست، اما اگر به این کار تمایل دارید باید دقت کنید سر مسواک خشک شود و سپس روی آن را بپوشانید. قرار دادن محافظ بر روی مسواک خیس احتمال رشد باکتری‌ها را در آن افزایش می‌دهد.

استفاده از دیسپنسر خمیردندان

هنگام قرار دادن خمیر دندان بر روی مسواک این احتمال وجود دارد که سر خمیر دندان به مسواک بر خورد کند و همین کار باعث انتقال باکتری می‌شود. برای جلوگیری از این کار می‌توانید از دیسپنسرهای خمیر دندان استفاده کنید.

چه زمانی باید مسواک را عوض کرد؟

به صورت کلی باید هر سه یا چهار ماه یک بار مسواک را عوض کرد. البته اگر مسواک زودتر دچار مشکلات زیر شد باید آن را در اولین فرصت عوض کنید:

  • اگر موهای برس مسواک خم یا فرسوده شده باشند، نمی‌توانند دندان‌های شما را به صورت موثر تمیز کنند به همین دلیل باید مسواکتان را عوض کنید.
  • اگر کسی در خانه شما به بیماری مسری مبتلا شد باید سریعا مسواکتان را عوض کنید. این کار می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند.
  • اگر کسی از مسواک شما استفاده کرد به هیچ وجه نمی‌توانید آن را ضد عفونی کنید و تنها راهی که دارید تعویض مسواک است. فلور نرمال (باکتری‌های نرمال) دهان همه افراد منحصر به فرد است و باکتری‌های دهان یک شخص دیگر می‌تواند شما را بیمار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *