تارتار دندان چیست؟

تارتار دندان چیست؟

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهانشویه ضدعفونی کننده به جلوگیری از تجمع جرم بر روی دندان‌های ما کمک می‌کند. اما تارتار چیست؟ چگونه روی دندان‌های ما شکل می‌گیرد؟ و چه تاثیری بر سلامت دندان‌های ما دارد؟ این چیزی است که ما در این مقاله می‌خواهیم به آن نگاهی بیندازیم.

تارتار دندان

مراقبت از دندان‌ها در خانه به طور کلی آن‌ها را سالم نگه می‌دارد، اما برای محافظت کامل از دندان‌ها در برابر باکتری‌ها کافی نیست. پلاک دندانی یک لایه چسبناک است که از مخلوط شدن باکتری‌ها با پروتئین‌های غذا ایجاد می‌شود. روی دندان‌های ما شکل می‌گیرد و باکتری‌هایی را حمل می‌کند که به مینای دندان آسیب می‌رساند و منجر به ایجاد پوسیدگی می‌شود. برداشتن پلاک به طور منظم می‌تواند به شما در جلوگیری از بیماری لثه و پوسیدگی دندان کمک کند.

اگر پلاک‌های دندانی را برای مدت طولانی بدون تمیز کردن روی دندانی‌های خود باقی بگذارید، ممکن است به تارتار تبدیل شوند. تارتار متخلل و زبر است و به نام کلکولوس دندانی (calculus) نیز شناخته می‌شود. هم در بالا و هم در زیر خط لثه ایجاد می‌شود و اغلب منجر به بیماری لثه و تحلیل لثه می‌شود. برای از بین بردن تارتار، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با ابزارهای تخصصی آن را از بین ببرد.

تشکیل تارتار می‌تواند مانع از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن صحیح دندان‌هایتان شود که به نوبه خود دندان‌های شما را مستعد پوسیدگی و حفره‌های دندانی می‌کند.

اگر تارتار در بالای خط لثه تشکیل شود، می‌تواند خطرناک باشد، زیرا باکتری‌های موجود در تارتار به لثه‌ها آسیب می‌رسانند و آن‌ها را تحریک می‌کنند. اگر به موقع درمان نشوند، می‌تواند منجر به بیماری پیشرونده لثه شود. ژنژیویت خفیف‌ترین نوع بیماری لثه است و عموما با نخ دندان کشیدن منظم، مسواک زدن، استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده و مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن منظم قابل درمان است.

در صورت عدم مراقبت، پریودنتیت ممکن است ایجاد شود که عبارت است از تشکیل پاکت‌های عفونی بین دندان‌ها و لثه‌ها. مواد شیمیایی توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با این شرایط فرستاده می‌شوند، اما این مواد شیمیایی می‌توانند با باکتری‌ها و سایر عناصر مخلوط شوند و در نهایت باعث آسیب به بافت و استخوان‌هایی شوند که دندان‌ها را ثابت نگه می‌دارند.

در مجموع تارتار به دلیل عدم نگهداری مناسب از دندان‌ها ایجاد می‌شود و به سختی می‌توان از شر آن خلاص شد.

چگونه از شر تارتار دندان خلاص شویم؟

بی توجهی به بهداشت دهان و دندان امری است که متاسفانه بسیار گسترده است و عواقب سنگینی به همراه دارد. اکثر مشکلات دندانی ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده را به صورت روزانه ضروری می‌کند. اگر از این دستورالعمل‌های ساده پیروی کنید، می‌توانید از ایجاد پلاک و تارتار بسیار اسان‌تر جلوگیری کنید.

هنگامی که تجمع جدی پلاک یا تارتار دارید، راه‌های زیادی برای خلاص شدن از شر آن وجود ندارد. به طور کلی فقط یک درمان استاندارد برای اکثر موارد وجود دارد و آن دبریدمان است. دبریدمان فرآیندی است که در آن متخصص دندانپزشکی دندان‌های شما را به طور کامل تمیز می‌کند. اگر بخواهید تارتار را بردارید، احتمالا تعدادی از روش‌ها توسط دندانپزشک شما انجام می‌شود.

یکی از این روش‌ها جرم گیری نام دارد که در آن دندانپزشک شما از ابزارهای طراحی شده مخصوصی برای تراشیدن تارتار و پلاک دندان از روی مینای دندان، هم در بالا و هم در زیر خط لثه استفاده می‌کند.

در روش دیگری به نام درمان ریشه، متخصص دندانپزشکی ترکیبات اسیدی خورنده‌ای که باکتری‌های دهان ایجاد می‌کنند را حذف می‌کند. این کار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و تجمع بیشتر تارتار انجام می‌شود.

در نهایت، شما باید پولیش دندانی داشته باشید، روشی که در آن دندانپزشک رسوبات نرم پلاک و لکه‌های سطحی را از روی مینای دندان می‌تراشد. این یک روش معمولی است که توسط متخصصان دندانپزشکی انجام می‌شود و کاملا بدون درد است. پولیش دندان نه تنها برای بهداشت دهان و دندان مفید است، بلکه ارزش زیبایی نیز دارد و دندان‌های شما را براق، سفید و صاف می‌کند.

این روش‌ها پس از جمع آوری تارتار ضروری خواهند بود و باید آن را نزد یک متخصص دندانپزشکی انجام دهید. تشخیص زودهنگام آن برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر و حفظ سلامت دندان‌ها کلیدی است. اگر متوجه زرد شدن دندان‌های خود شدید، باید فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان‌های خود را تمیز کنید.

این روش‌ها پس از جمع آوری تارتار ضروری خواهند بود و باید آن‌ها را نزد یک متخصص دندانپزشکی انجام دهید. تشخیص زودهنگام آن برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر و حفظ سلامت دندان‌ها کلیدی است. اگر متوجه زرد شدن دندان‌های خود شدید، باید فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان‌های خود را تمیز کنید.

شما همچنین می‌توانید خمیر دندان مخصوص کنترل جرم را خریداری کنید که با تجمع پلاک مبارزه می‌کند. این‌ها به صورت تجاری در دسترس هستند و در همه جا یافت می‌شوند. خمیر دندان به طور کلی باید حاوی فلوراید باشد، یکی از موثرترین عوامل محافظتی برای دندان‌های شما. همچنین هنگام مسواک زدن، حتما زبان خود را مسواک بزنید، زیرا تمیز کردن زبان باعث می‌شود که هیچ ذرات غذای باقیمانده در دهان شما وجود نداشته باشند که باعث ایجاد پلاک شود.

ابزار حذف تارتار دندان

پلاک اسکپر همان چیزی است که دندانپزشکان در جرم گیری دندان برای از بین پلاک و جرم از مینای دندان استفاده می‌کنند. آن‌ها معمولا زیر خط لثه و تمام قسمت‌های قابل دسترس دندان‌های شما را تمیز می‌کنند.

اگرچه پلاک و تارتار قطعا برای حفظ سلامت دندان‌های شما نیاز به برداشتن دارند، اما به هیچ وجه نباید این کار را در خانه انجام دهید. به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌های شما را تمیز کنند.

استفاده از پلاک اسکپر به تنهایی به دلیل تیزی ابزار به راحتی می‌تواند منجر به زخم‌های جدی شود. این زخم‌ها می‌توانند باعث تحلیل لثه شوند. تحلیل رفتن لثه به این معنی است که ریشه‌های حساس دندان‌های شما در معرض آسیب قرار می‌گیرند و لثه‌های شما را در معرض آسیب جدی قرار می‌دهند. آسیب رساندن به زبان، گونه‌ها و سایر بافت‌های نرم با یک پلاک اسکپر آسان است. پس بهتر است این کار را به سادگی به افراد حرفه‌ای بسپارید و سعی نکنید از این ابزار در خانه استفاده کنید.

درمان‌های دندانپزشکی برای دندان‌های زیبا و تمیز

علاوه بر رعایت اصول اولیه بهداشت دهان، چند تکنیک دیگر وجود دارد که می‌توانید در خانه امتحان کنید تا از ایجاد پلاک روی دندان‌هایتان جلوگیری کنید.

یکی از تکنیک‌های بسیار قدیمی که برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، استفاده از روغن نارگیل برای دندان‌ها است. با استفاده از یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل، دهان خود را شستشو دهید. روغن نارگیل یک عامل ضد التهابی است که از رشد پاتوژن‌های دهان جلوگیری می‌کند. آن را برای مدت حداقل 15 دقیقه در دهان بچرخانید. روغن را غرغره نکنید و قورت ندهید، زیرا برای گلو یا معده شما مفید نیست. این کار را باید قبل از مسواک زدن صبحگاهی انجام دهید.

ماساژ هر روز لثه‌ها با روغن نارگیل یا روغن کنجد یک تکنیک مفید برای سلامت دندان و لثه است. هیچ عارضه جانبی منفی برای این تکنیک وجود ندارد.

یکی دیگر از تکنیک‌های مفید مسواک زدن دندان‌ها با جوش شیرین است. جوش شیرین دندان‌ها را لایه برداری می‌کند و لکه‌ها را از روی دندان‌های شما پاک می‌کند. این ماده به عنوان یک سفید کننده طبیعی دندان به خوبی عمل می‌کند.

آلوئه ورا یکی دیگر از داروهای طبیعی است که می‌توانید برای دندان‌های خود استفاده کنید. خواص ضد میکروبی آن نه تنها با پلاک و التهاب لثه مبارزه می‌کند، بلکه برای از بین بردن بوی بد دهان نیز موثر است. از قسمت داخلی در برگ آلوئه ورا استفاده کنید و ان را برای چند دقیقه روی دندان‌های خود بمالید (10 دقیقه کافی است). سعی کنید این کار را دو بار در روز انجام دهید تا حداکثر نتیجه را بگیرید.

شستشوی دهان با چای سبز خنک شده نیز تکنیکی است که می‌تواند به تمیز نگه داشتن دندان‌ها کمک کند. چای سبز مملو از پلی فنول‌ها و کاتچین‌ها است که از فعالیت خورنده باکتری‌ها در دهان شما جلوگیری می‌کند. همچنین دارای محتوای فلوراید قوی نیز می‌باشد که یکی از قوی‌ترین عوامل محافظ دندان است. یک فنجان چای سبز پر رنگ دم کنید و بگذارید خنک شود. هنگامی که به دمای اتاق رسید، دهان خود را با آن بشویید. چند بار آن را در دهان بچرخانید و آن را خالی کنید.

سخن پایانی

نکات ذکر شده در این مقاله همراه با مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و دهانشویه ضدعفونی کننده به حفظ دندان‌های شما در برابر تجمع جرم روی دندان‌ها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *