لبخند زیبا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ظاهر صورت است. برای داشتن یک لبخند زیبا و سالم راهکارهای زیادی وجود دارد. اکثر این روش ها تاثیر خود را با گذشت زمان نشان می دهند.

ده راهکار برای داشتن یک لبخند زیبا

لبخند زیبا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ظاهر افراد است. برای داشتن یک لبخند زیبا و سالم راهکارهای زیادی وجود دارد. اکثر این روش‌ها تاثیر خود را با گذشت زمان نشان می‌دهند. در این بخش می‌خواهیم ده روش ساده، اما تاثیرگذار را برای مراقبت از ظاهر دندان‌ها به شما معرفی کنیم.

هر روز نخ دندان بکشید

نخ دندان پلاک‌هایی که در بین دندان‌ها و زیر خط لثه هستند را خارج می‌کند. این بخش‌ها خارج از دسترس مسواک هستند. بنابراین کشیدن نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و یا ابتلا به بیماری لثه بسیار ضروری است. اگر از نخ دندان استفاده نکنید پلاک‌ها در این نواحی تجمع پیدا می‌کنند و با گذشت زمان به جرم تبدیل می‌شوند. تشکیل پلاک و جرم در زیر خط لثه، احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد. بیماری لثه در موارد شدید باعث تخریب استخوان‌های اطراف دندان و حتی از دست دادن دندان می‌شود.

استفاده از نخ دندان باید به روش صحیح انجام شود. به صورت خلاصه ابتدا نخ را دور انگشت خود بپیچید و آن را در بین فضای دندان‌ها قرار دهید. سپس در زیر خط لثه نخ را به آرامی به سمت بالا و پایین بکشید. برای هر دندان دو تا سه بار بالا و پایین بردن نخ کافی است. اگر با کشیدن نخ دندان دچار خونریزی لثه شدید، احتمالا دچار التهاب لثه و یا بیماری لثه هستید. معمولا بعد از دو هفته، با مداومت در کشیدن نخ دندان خونریزی لثه قطع می‌شود.

شما می‌توانید برای یادگیری کامل استفاده از نخ دندان به مقاله نحوه صحیح استفاده از نخ دندان مراجعه کنید.

اگر نمی‌توانید نخ دندان بکشید باید به جای آن از ایریگیتورهای مخصوص دهان استفاده کنید. این دستگاه‌ها با وارد کردن حجم زیادی از آب با فشار بالا به داخل دهان، پلاک‌ها و ذرات غذای بین دندان‌ها را شستشو می‌دهند و از بین می‌برند.

دو بار در سال جرم گیری کنید

یکی دیگر از عوامل حفظ لبخند زیبا، جرم گیری منظم است. با انجام جرم گیری در فواصل زمانی مشخص (هر شش ماه یک بار) می‌توانید سلامت و زیبایی دندان‌هایتان را حفظ کنید. اگر جرم گیری به صورت نامنظم انجام شود احتمال ابتلا به بیماری لثه افزایش پیدا می‌کند. بیماری لثه باعث تورم، فرسایش و خونریزی لثه‌ها می‌شود. همچنین ثابت شده است که بیماری لثه با بیماری‌های دیگری مانند حمله‌های قلبی، سکته، دیابت، چاقی، زایمان زودرس و قطع تنفسی در خواب در ارتباط است.

دندانپزشک در طول جرم گیری علاوه بر حذف لکه‌ها و جرم‌ها از دندان‌ها، وضعیت سلامت دهان و دندان‌های شما را نیز بررسی می‌کند و در صورت نیاز برای درمان اقدام خواهد کرد.

کشیدن سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه بر روی آن‌ها می‌شود. لکه‌های ناشی از دود سیگار گاهی سطحی است و با پولیش کردن سطح دندان از بین می‌برد. اما در بعضی مواقع لکه‌ها به لایه‌های زیرین مینا نفوذ می‌کنند و از بین بردن آن‌ها سخت می‌شود.

سیگار کشیدن به لثه‌ها هم آسیب می‌زند و باعث فرسایش لثه و تشکیل پاکت‌های بزرگ در اطراف دندان‌ها می‌شود. در این شرایط دندان‌ها بلندتر به نظر می‌رسند و فضاهای تیره‌ای بین آن‌ها ایجاد می‌شود. درمان بیماری لثه در افراد سیگاری بسیار سخت است.

نوشیدن قهوه و چای را به حداقل برسانید

نوشیدن بیش از حد چای و قهوه باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. این نوع نوشیدنی‌ها نیز باعث تشکیل لکه‌های سطحی و عمقی می‌شوند. لکه‌های سطحی به راحتی از بین می‌روند، اما از بین بردن لکه‌های عمقی سخت است. بنابراین برای داشتن لبخند زیبا باید در مصرف این نوشیدنی‌ها دقت کنید.

نوشیدن چای و قهوه با نی احتمال تشکیل لکه‌ها را بر روی دندان‌ها کاهش می‌دهد و خطر پوسیدگی را نیز کم می‌کند. شستشوی مداوم دهان با آب نیز به پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها  کمک می‌کند. این کار باعث می‌شود که چای و قهوه مدت زمان طولانی بر روی دندان‌ها باقی نماند و در نتیجه احتمال ایجاد لکه بر روی دندان‌ها کاهش پیدا می‌کند.

محصولات سفید کننده دندان را به دقت انتخاب کنید

انواع بسیار متنوعی از محصولات سفید کننده دندان در دسترس است. مانند خمیر دندان‌ها، سفید کننده‌های لیزری، تری‌ها، استریپ‌ها، شستشو دهنده‌ها و ژل‌ها. هر کدام از این محصولات مزایای مشخصی دارند و برای هدف مشخصی طراحی و ساخته شده‌اند.

خمیر دندان‌ها و شستشو دهنده‌های سفید کننده برای افرادی که مقدار زیادی چای و قهوه مصرف می‌کنند مناسب هستند. ژل‌های سفید کننده برای سفید کردن نواحی کوچک مناسب هستند. مثلا دندان کوچکی که به علت عقب‌تر بودن نسبت به سایر دندان‌ها، تغییر رنگ داده است. تری‌ها و سفید کننده‌های لیزری جزء سفید کننده‌های قوی هستند و اثر بخشی بسیار زیادی دارند.

از مسواک‌های با کیفیت استفاده کنید

مسواک برقی با کیفیت در از بین بردن پلاک‌های دندانی و حفظ سلامتی لثه‌ها و داشتن لبخند زیبا بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از این مسواک‌ها حالت‌هایی دارند که مخصوص سفید کردن دندان‌ها و یا مخصوص دندان‌های حساس هستند. بدنه مسواک‌های برقی را می‌توان چندین سال استفاده کرد، اما سر مسواک را باید عوض کرد.

اگر توانایی خرید مسواک برقی را ندارید باید از یک مسواک دستی نرم (soft) استفاده کنید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که از مسواک‌های medium و hard که در بازار موجود است استفاده نکنید. موی سفت این مسواک‌ها و همچنین محکم مسواک زدن باعث فرسایش لثه‌ها و از بین رفتن مینای دندان‌ها می‌شود.

برای اطلاع از نحوه انتخاب مسواک مناسب، به این مقاله مراجعه کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید

آب سالم‌ترین نوشیدنی برای حفظ سلامت دندان‌ها و همچنین حفظ سلامت کل بدن است. نوشیدن آب به تمیز کردن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها کمک می‌کند و یک لبخند زیبا برای شما به ارمغان می‌آورد. آب‌های غنی شده با فلوراید بهترین انتخاب هستند. معمولا آب‌های شهری حاوی فلوراید هستند در حالی که آب‌های معدنی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند معمولا فاقد فلوراید هستند. وجود مقادیر مجاز فلوراید در آب به حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیده شدن آن‌ها کمک می‌کند.

مصرف مداوم نوشیدنی‌های اسیدی و یا قندی احتمال پوسیدگی دندان‌ها را به شدت افزایش می‌دهد. ورزشکاران جزء افراد در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. زیرا نوشیدنی‌های ورزشی که توسط آن‌ها مصرف می‌شود، سلامت دندان‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بیماری‌های زمینه‌ای خود را درمان کنید

بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دندان قروچه سلامتی و ظاهر دندان‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. وقتی بیماری زمینه‌ای عامل تغییر رنگ دندان‌ها باشد، درمان آن کمی مشکل است. به علاوه بهتر است به جای از بین بردن علائم، خود بیماری را درمان کنید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می‌تواند به صورت چشمگیری سلامت بدن و لثه‌ها را بهبود بخشد.

درمان‌های دندانپزشکی را به موقع انجام دهید

بیماری‌های دهان و دندان در بیشتر مواقع به درمان احتیاج دارند و خود به خود از بین نمی‌روند. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود ممکن است به راحتی باعث آبسه دندان شود. این در حالیست که پوسیدگی به راحتی با مواد ترمیمی پر می‌شود، در حالی که برای درمان آبسه نیاز به روش‌های پیچیده‌تری مانند درمان ریشه است.

درمان زود هنگام دندان‌ها به حفظ ساختار و استحکام دندان‌ها کمک می‌کند و هزینه‌های کمتری را نیز در پی دارد. اگر پوسیدگی درمان نشود ممکن است در سایر دندان‌ها پخش شود. حتی ممکن است عفونت دندان در سایر اندام‌های بدن نیز پخش شود.

دندان‌های خود را روزی دو بار مسواک بزنید

از آنجا که عدم شستشوی پلاک‌ها باعث می‌شود که آن‌ها به جرم تبدیل شوند، مسواک زدن مداوم و منظم به حفظ سفیدی دندان‌ها کمک می‌کند و مانع از ایجاد پوسیدگی در آن‌ها می‌شود.

نحوه مسواک زدن نیز بسیار مهم است. زاویه سر مسواک با خط لثه باید 45 درجه باشد. میزان فشاری که با مسواک به دندان‌ها وارد می‌شود نیز نباید زیاد باشد. در هر لحظه باید روی تمیز شدن یک یا دو دندان تمرکز کنید و به آرامی دندان‌ها را مسواک بزنید. با درست مسواک زدن علاوه بر حذف پلاک‌ها، لثه‌های سالمی نیز خواهید داشت. در این مقاله می‌توانید با اشتباهات رایج در مسواک زدن آشنا شوید.

عادت‌های خوب یک لبخند زیبا را به شما هدیه می‌دهند

برای اینکه تاثیر راهکارهای ارائه شده را ببینید، باید به صورت مداوم آن‌ها را انجام دهید. شاید سفید شدن دندان‌ها با این راهکارها کمی زمان بر باشد، اما ارزش زمان و انرژی که برای آن‌ها می‌گذارید را دارند. زیرا این روش‌ها علاوه بر زیبایی دندان‌های شما به بهبود سلامت شما نیز کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *