اگر مسواک نزنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

بعضی از شب‌ها به قدری خسته هستیم که ممکن است فکر کنیم اگر یک شب مسواک نزنیم، هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد. قطعا اگر گاهی از اوقات مسواک نزنیم خطری ما را تهدید نمی‌کند، اما دلایل بسیار مهمی وجود دارد که به ما یادآوری می‌کند چرا باید روزی دو بار مسواک بزنیم.

مشکلاتی که در اثر مسواک نزدن به وجود می‌آیند

گاهی مشکلات دهان و دندان باعث ابتلا به بیماری‌هایی می‌شوند که در ظاهر ربطی به دهان یا دندان‌ها ندارند. موارد زیر بعضی از مشکلات احتمالی هستند که اگر مسواک نزنیم ایجاد می‌شوند.

مشکلات مربوط به دهان و دندان

مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها به از بین بردن پلاک‌های دندانی کمک می‌کند. اگر پلاک‌ها از بین نروند و بر روی دندان‌ها تجمع پیدا کنند، مشکلات بسیاری را در دهان ایجاد می‌کنند.

 • پوسیدگی

پلاک یک لایه چسبناک است که دندان‌ها را می‌پوشاند. در پلاک‌ها باکتری‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به مینای دندان و لایه‌های زیرین آن آسیب وارد کنند و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان شوند. اگر پوسیدگی درمان نشود، دندان عفونت می‌کند و در موارد شدیدتر ممکن است از دست برود. تمام این موارد با مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری است.

 • التهاب لثه

علاوه بر دندان‌ها، پلاک‌ها می‌توانند به لثه‌ها هم آسیب بزنند. باکتری‌های موجود در پلاک باعث التهاب و تحریک لثه‌ها می‌شوند. در نتیجه تجمع پلاک‌ها، لثه‌ها متورم می‌شوند و احتمال دارد که دچار خونریزی شوند.

 • بیماری لثه یا پریودنتیت

اگر التهاب لثه درمان نشود منجر به ابتلا به بیماری لثه می‌شود. پریودنتیت یا بیماری لثه نوع شدیدی از عفونت است که استخوان‌های پشتیبان دندان‌ها را درگیر می‌کند. یکی از عوامل اصلی از دست دادن دندان‌های پریودنتیت یا بیماری لثه است.

ارتباط احتمالی با زوال عقل

محققان ثابت کرده‌اند که سرعت پوسیدگی دندان در افراد مبتلا به زوال عقل بیشتر است. تحقیقاتی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد پوسیدگی دندان می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط بالقوه‌ای بین شرایط التهابی دندان مانند پریودنتیت و التهاب در مغز وجود دارد که می‌تواند منجر به زوال عقل شود. البته برای وجود این ارتباط نیاز به مطالعات بیشتری است و هنوز شواهد لازم برای اثبات آن وجود ندارد.

ارتباط احتمالی با بیماری قلبی

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که حداقل سه بار در روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنند کمتر دچار فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی می‌شوند. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد افرادی که دندان‌های بیشتری را از دست داده باشند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. همچنین محققان معتقدند که مراجعه منظم به دندانپزشک احتمال بروز عوارض مرتبط با قلب را در فرد کاهش می‌دهد.

عوارض مسواک نزدن

شاید دانستن این که اگر در مدت زمان‌های مختلف مسواک نزنیم، چه عوارضی را به همراه دارد، به ما کمک کند که مسواک زدن روزانه را فراموش نکنیم. در ادامه به شما خواهیم گفت که عدم استفاده از مسواک در یک روز، یک هفته و یک سال چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت:

 • یک روز: پلاک‌های دندان می‌توانند ظرف 48 ساعت شروع به از بین بردن عاج دندان کنند. این به آن معناست که برای از بین بردن پلاک‌ها مدت زمان کمی وجود دارد. روزی دو بار مسواک زدن این اطمینان را ایجاد می‌کند که پلاک‌ها به خوبی از دندان‌ها جدا شده‌اند و احتمال این که به مینا یا عاج دندان آسیب وارد کنند کاهش پیدا می‌کند.
 • یک هفته: علاوه بر آسیب زدن به مینای دندان، تجمع پلاک‌ها مشکلات دیگری را نیز به وجود می‌آورد، مانند ایجاد بوی بد در دهان. به مرور زمان ذرات غذا به دندان‌ها می‌چسبند و علاوه بر بوی بد، ظاهر دندان‌ها نیز بد شکل می‌شود.
 • یک سال: پیش بینی اینکه اگر یک سال دندان خود را مسواک نزنید، چه اتفاقی می‌افتد دشوار است. عوارض مسواک نزدن به سطح سلامتی شما بستگی دارد. اگر سیستم ایمنی شما قوی باشد ممکن است بتواند به خوبی با عوامل پوسیدگی دندان مقابله کند. با این حال تجمع یک ساله پلاک بر روی دندان‌ها منجر به پوسیدگی، بیماری لثه و از دست دادن دندان‌ها خواهد شد.

بهداشت مناسب دهان و دندان

نظرات مختلفی در مورد چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان وجود دارد، اما در این بخش به بعضی از دستورالعمل‌های انجمن دندانپزشکان آمریکا اشاره می‌کنیم:

 • روزانه دو بار، به مدت دو دقیقه و با استفاده از خمیر دندان‌های فلوراید دار دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
 • حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید. اگر تمایل به استفاده از نخ دندان ندارید، می‌توانید از ابزارهایی مانند واتر فلاسر یا مسواک‌های بین دندانی استفاده کنید.
 • هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. بعضی از دندانپزشکان با توجه به شرایط بیمار از او می‌خواهند که برای معاینه بیشتر به کلینیک مراجعه کند. افرادی که مستعد پوسیدگی دندان یا بیماری لثه هستند باید بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنند.

این سه مورد اصول اولیه رعایت بهداشت دهان و دندان هستند. با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان بیشتر کمک کنید:

 • آب غنی شده با فلوراید بنوشید. در بسیاری از کشورها برای تقویت سلامت دندان‌ها به آب خوراکی فلوراید اضافه می‌کنند. نوشیدن آب حاوی فلوراید خطر پوسیدگی دندان در کودکان 18 تا 40 درصد کاهش می‌دهد.
 • سیگار نکشید. کشیدن سیگار یا مصرف سایر دخانیات خطر پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد.
 • از دهانشویه‌های فلوراید دار استفاده کنید. اگر زیاد دچار پوسیدگی دندان می‌شوید، استفاده از این دهانشویه‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. خوردن مقدار زیادی از میوه و سبزیجات تازه و محدود کردن مواد غذایی قندی، احتمال پوسیدگی دندان‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

سخن آخر

اگر هر از چند گاهی مسواک زدن را فراموش می‌کنید، نباید بترسید. اما به خاطر داشته باشید که حداقل دو بار در روز مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و سالی دو بار مراجعه به دندانپزشک برای حفظ سلامت دهان و دندان‌های شما ضروری است. مسواک زدن منظم نه تنها ضامن سلامت دهان شماست، بلکه به حفظ سلامت کلی شما نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *