از بین بردن رنگ زرد دندان ها با فرآیندهای خانگی نیز زمانبر است. راه های زیادی برای سفید کردن دندان ها و از بین بردن رنگ زرد دندان وجود دارد. راهکارهای سفید کردن دندان در خانه را باید با دقت استفاده کرد. چرا که بعضی از این راهکارها به دندان ها آسیب می زنند.

از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها

تغییر رنگ دندان‌ها در بیشتر مواقع به آرامی اتفاق می‌افتد و از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها با فرآیندهای خانگی نیز زمان‌بر است. معمولا زردی جزئی دندان‌ها اجتناب ناپذیر است و در بیشتر افراد دیده می‌شود. با افزایش سن دندان‌ها زردتر و یا تیره‌تر می‌شوند. زیرا به مرور زمان مینای دندان از بین می‌رود و لایه زیرین آنکه زرد رنگ است در معرض قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که دندان زرد به نظر برسد. راه‌های زیادی برای سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن رنگ زرد دندان وجود دارد. راهکارهای سفید کردن دندان در خانه را باید با دقت استفاده کرد. زیرا بعضی از این راهکارها به دندان‌ها آسیب می‌زنند. در این بخش می‌خواهیم هفت درمان موثر خانگی را برای سفید کردن دندان‌ها به شما معرفی کنیم.

بهتر است که چند راهکار را انتخاب کنید و در طول هفته آن‌ها را اجرا کنید. ممکن است برای اثبات اثر بخشی بعضی از این روش‌ها آزمایش‌های عملی انجام نشده باشد، اما تاثیرگذاری آن‌ها به صورت تجربی ثابت شده است.

مسواک زدن

اولین اقدام برای سفید کردن دندان، مسواک زدن منظم و صحیح است. اهمیت مسواک زدن بعد از مصرف مواد غذایی که باعث زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند اهمیت دو چندان دارد. باید دقت داشته باشید که بلافاصله بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی نباید مسواک بزنید. این کار می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب جدی وارد.

حداقل روزی دو بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. مسواک زدن دندان‌ها باید به آرامی و با حرکات چرخشی باشد. این کار باعث می‌شود که لثه‌ها دچار جراحت نشوند. تمامی سطوح دندان‌ها (سطح داخلی، خارجی و روی دندان) باید به خوبی مسواک زده شود.

مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده، نقش بسیار موثری در سفید شدن دندان‌ها و از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها دارد. این خمیر دندان‌ها ترکیباتی دارند که دندان‌ها را اسکراب می‌کنند و لکه‌های سطحی آن‌ها را از بین می‌برند. البته در عین حال ایمن هستند و خطری برای دندان‌ها ایجاد نمی‌کنند. بنابراین یکی از روش‌های موثر در سفید کردن دندان در خانه به شمار می‌روند.

استفاده از مسواک‌های برقی نیز می‌تواند به از بین بردن لکه‌های سطحی دندان‌ها کمک کند.

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

با استفاده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن می‌توان خمیری را ساخت که کمک بسیاری به حذف پلاک‌های دندان‌ها و باکتری‌های مضر دهان می‌کند.

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. بعد از مسواک زدن با این خمیر، دهانتان را آب بشویید. می‌توانید با استفاده از این ترکیب دهانشویه درست کنید. ترکیب جوش شیرین و آب نیز یک شستشو دهنده خوب برای تمیز کردن دندان‌ها به شمار می‌رود. همچنین می‌تواند به از بین بردن رنگ زرد دندان کمک کند.

تحقیقات پژوهشگران دندانپزشکی نشان می‌دهد که 6 هفته استفاده از ترکیب جوش شیرین و پراکسید هیدروژن کمک بسیاری به سفید کردن دندان‌ها می‌کند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین علاوه بر اینکه در از بین بردن لکه‌های دندان‌ها موثر است، یک روش ایمن و بی خطر برای سفید کردن دندان در خانه نیز به حساب می‌آید. بنابراین می‌توان از این خمیر دندان‌ها به صورت روزانه استفاده کرد.

روغن نارگیل

این موضوع اثبات شده است که روغن نارگیل به حذف پلاک‌ها و باکتری‌های مضر دهان کمک می‌کند. بنابراین این روغن در سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها نیز موثر است. در هنگام خرید روغن نارگیل به کیفیت آن دقت کنید.

برای استفاده از روغن نارگیل باید یک تا دو قاشق چای خوری از آن را به مدت 10 تا 30 دقیقه در دهان بچرخانید. نباید اجازه دهید که روغن به انتهای دهان و حلق برسد. همچنین از خوردن روغن نیز خودداری کنید. چون روغنی که برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کرده‌اید حاوی باکتری‌ها و سموم دهان است و در نتیجه خوردن آن مضر است. بعد از شستشوی دهان با روغن، آن را از دهان خارج کنید و دهانتان را با آب بشویید. سپس دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

تاکنون در مورد اثرگذاری روغن نارگیل بر روی سفید کردن دندان‌ها تحقیق خاصی انجام نشده است. تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد استفاده از روغن کنجد و روغن آفتابگردان به کاهش التهاب لثه‌ها کمک می‌کند. برای تایید اثرگذاری روغن نارگیل بر سفیدی دندان‌ها احتیاج به مطالعات بیشتری است. به هرحال به صورت تجربی ثابت شده است که استفاده از این روغن بر برخی افراد تاثیرگذار است و جزء راه‌های سفید کردن دندان در خانه محسوب می‌شود.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب به مقدار بسیار اندک می‌تواند دندان‌ها را سفید کند. دو قاشق چای خوری سرکه سیب را با 180 میلی لیتر آب مخلوط کنید. این دهانشویه را به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید. در نهایت دهانتان را با آب بشویید و مسواک بزنید.

تحقیقاتی وجود دارد که اثر بخشی سرکه سیب را بر سفید کردن دندان‌های گاو نشان می‌دهد. البته باید بدانید که استفاده از سرکه می‌تواند به ساختار دندان‌ها آسیب بزند. بنابراین در استفاده از آن باید دقت کرد. همچنین برای ثابت شدن اثر سرکه بر از بین بردن رنگ زرد دندان‌های انسان نیاز به تحقیقات بیشتری است.

پوست موز، لیمو یا پرتقال

بعضی از افراد ادعا می‌کنند که استفاده از پوست موز، لیمو و یا پرتقال باعث سفید شدن دندان‌ها و از بین رفتن رنگ زرد دندان می‌شود. این افراد معتقدند که اسید سیتریک  یا D-limonene موجود در پوست برخی مرکبات به سفید شدن دندان‌ها کمک می‌کند.

برای استفاده از پوست این میوه‌ها باید پوست میوه را به آرامی و به مدت دو دقیقه بر روی دندان‌های خود بمالید. سپس دهانتان را با دقت بشویید و مسواک بزنید.

در مورد اثر بخشی پوست میوه بر سفید شدن دندان‌ها نیز تاکنون تحقیقی انجام نشده است. تنها تحقیقات مرتبط با این مواد در مورد استفاده از خمیر دندان‌های حاوی D-limonene انجام شده است. این تحقیقات بر روی افرادی انجام شد که دندان‌های آن‌ها به دلیل کشیدن سیگار و یا مصرف چای دچار تغییر رنگ شده بود. از این افراد خواسته شده که در طول چهار هفته روزی دوبار با خمیر دندان‌های حاوی D-limonene مسواک بزنند. نتایج این تحقیقات اثر بخشی این خمیر دندان‌ها را اثبات کرد. میزان لکه‌های دندان‌ها در این افراد به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده بود. البته استفاده از این خمیر دندان‌ها بر روی لکه‌های مقاوم دود سیگار و یا چای اثری نداشت.

برای بررسی اثر بخشی D-limonene به تنهایی، به تحقیقات بیشتری نیاز است. در یک سری مطالعات ثابت شده است که استفاده از توت فرنگی  یا اسید سیتریک به همراه سفید کننده‌های DIY اثری در از بین بردن لکه‌های دندان‌ها ندارد.  در مطالعه دیگری پژوهشگران از اسید سیتریک استخراج شده از چهار نوع مختلف پوست پرتقال برای سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها استفاده کردند. نتایج نشان داد که هرکدام از این عصاره‌ها تاثیر متفاوتی در سفید کردن دندان‌ها دارند.

موارد احتیاط

در هنگام استفاده از پوست میوه‌ها برای سفید کردن دندان‌ها، باید بسیار مراقب باشید. اسید موجود در پوست میوه‌ها می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب بزند. اگر احساس کردید که این استراتژی باعث حساس شدن دندان‌های شما شده، باید برای سفید کردن دندان در خانه از روش‌های دیگر استفاده کنید.

زغال فعال

برای از بین بردن لکه‌های دندان‌ها می‌توان از زغال فعال استفاده کرد. زغال چوب علاوه بر اینکه در از بین بردن لکه‌های دندان‌ها اثر گذار است می‌تواند باکتری‌ها و سموم دهان را نیز از بین ببرد. خمیر دندان‌هایی وجود دارد که حاوی زغال فعال هستند و می‌توانند دندان‌ها را سفید کنند.

در هنگام مسواک زدن با این خمیر دندان‌ها باید به آرامی این کار را انجام دهید به ویژه در نواحی اطراف لثه‌ها. زیرا این خمیر دندان‌ها ترکیب‌هایی دارند که ممکن است باعث ساییده شدن لثه‌ها شوند.

اگر دندان‌های حساسی دارید می‌توانید خمیر دندان را بر روی دندان‌ها بمالید و اجازه دهید تا دو دقیقه بر روی دندان‌ها باقی بماند. همچنین می‌توانید مقدار کمی از زغال فعال را با مقداری آب مخلوط کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. به مدت دو دقیقه دهانتان را با این دهانشویه بشویید. در نهایت دهانتان را به خوبی با آب بشویید.

برای بررسی اثر بخشی زغال فعال بر سفید شدن دندان‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری است. یکی از تحقیقاتی که بر روی خمیر دندان‌های حاوی زغال فعال انجام شده نشان می‌دهد که 4 هفته استفاده از این خمیر دندان‌ها می‌تواند به خوبی دندان‌ها را سفید کند. اما اثربخشی این خمیر دندان‌ها در مقایسه با سایر خمیر دندان‌های سفید کننده کمتر است.

موارد احتیاط

در یک سری از تحقیقات ثابت شده است که زغال فعال می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب بزند. به همین دلیل استفاده از این خمیر دندان‌ها حتی می‌تواند دندان‌ها را زردتر نیز بکند. زیرا از بین رفتن مینای دندان باعث در معرض قرار گرفتن لایه زیرین آن می‌شود که زرد رنگ است.

در هنگام استفاده از زغال فعال باید خیلی دقت کنید و تمامی جوانب آن را در نظر بگیرید.

خوردن میوه‌ها و سبزیجات آب دار

مصرف میوه‌ها و سبزیجات با محتوای آب بالا می‌تواند به بهبود سلامت دندان‌ها کمک کند. آبی که در این مواد غذایی وجود دارد به حذف پلاک‌ها از دهان کمک می‌کند. همین پلاک‌ها هستند که باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند و بنابراین مصرف این نوع از مواد غذایی به سفید شدن دندان‌ها و از بین بردن رنگ زرد دندان‌ها نیز کمک می‌کند.

جویدن میوه‌ها و سبزیجات بعد از خوردن غذا باعث افزایش ترشح بزاق می‌شود. بزاق به جذف باقیمانده‌های مواد غذایی از دهان کمک می‌کند. به همین دلیل افزایش ترشح آن بسیار مفید است.

اگرچه هیچ شکی در مفید بودن میوه‌ها و سبزیجات برای سلامت دندان‌ها و سلامت کل بدن نیست. اما در این مورد تحقیقات علمی زیادی انجام نشده است. البته خوردن این مواد غذایی قطعا ضرری به بدن نمی‌رساند.

چه عواملی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شوند؟

فاکتورهای زیادی در زرد شدن دندان‌ها موثر هستند. از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غذاها یا نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای یا زغال لخته
  • مصرف زیاد قند و کربوهیدرات
  • کشیدن سیگار یا مصرف تنباکوهایی جویدنی
  • استفاده از بعضی داروها یا دهانشویه‌ها
  • افزایش سن
  • عوامل ژنتیکی
  • آسیب به دندان‌ها
  • مصرف بیش از حد فلوراید
  • بهداشت ضعیف دهان و دندان
  • خشکی مزمن دهان و کاهش ترشح بزاق

راهکارهای زیادی برای سفید کردن دندان‌ها در خانه وجود دارد. اما باید در مورد استفاده از این راهکارها محتاط باشید. بهترین راه حل برای سفید کردن دندان‌ها پیشگیری از ایجاد لکه‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک است.

اگر روش‌های پیشگیرانه به شما کمک نمی‌کند، می‌توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین راه برای سفید شدن دندان ها را به شما توضیح دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *