علل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

علل خونریزی لثه هنگام مسواک زدن

اگر خونریزی لثه هنگام مسواک زدن را تجربه می‌کنید، ممکن است به بیماری لثه مبتلا شده باشید. بیماری لثه می‌تواند منجر به بوی بد دهان، التهاب لثه، تحلیل لثه و در نهایت از دست دادن دندان شود. به همین دلیل، هرگز نباید خونریزی لثه را نادیده بگیرید.

خونریزی لثه معمولا به دلیل پلاک ایجاد می‌شود، یک لایه چسبنده از باکتری که دائما در اطراف، روی و بین دندان‌های شما جمع می‌شود. اگر پلاک برداشته نشود، می‌تواند لثه‌ها را تحریک کند و منجر به قرمزی، خونریزی و التهاب شود. با این حال، دلایل دیگری نیز برای خونریزی لثه وجود دارد که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

ژنژیویت

ژنژیویت باعث تورم، حساس شدن و خونریزی لثه‌ها می‌شود. این اولین مرحله بیماری پریودنتال یا بیماری لثه است و زمانی رخ می‌دهد که پلاک شما با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن برداشته نمی‌شود. علت اصلی ژنژیویت، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. با این حال، می‌توان آن را توسط دندانپزشک درمان کرد.

تغییر در عادات بهداشت دهان و دندان

اگر به طور منظم از نخ دندان استفاده نکنید، ممکن است خونریزی لثه را تجربه کنید. با این حال، هنگامی که عادات بهداشت دهان و دندان را به طور منظم انجام دهید، خونریزی باید متوقف شود. اگر خونریزی لثه متوقف نشد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیش از حد تهاجمی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با فشار زیاد ممکن است منجر به خونریزی دندان و لثه شوند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید از انجام دادن این کارها خودداری کنید. در عوض، با مسواک نرم مسواک بزنید و این کار را بطور ملایم انجام دهید.

داروها

اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، ممکن است دچار خونریزی لثه شوید. این داروها توانایی بدن شما برای لخته شدن خون را کاهش می‌دهند که می‌تواند منجر به خونریزی شود. شما باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می‌کنید و اگر خونریزی شدید شد، فورا باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چگونه خونریزی لثه را متوقف کنم؟

صرف نظر از علت خونریزی لثه، بهترین کار این است که در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند علائم شما را بررسی کنند و سپس در مورد بهترین راه برای جلوگیری از خونریزی لثه به شما توصیه‌هایی دهند.

همچنین روش‌هایی برای جلوگیری از خونریزی لثه وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در خانه امتحان کنید. این روش‌ها می‌توانند به جلوگیری از جدی شدن مشکل کمک کنند:

  1. دندان‌های خود را دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه با یک خمیر دندان کامل مسواک بزنید.
  2. از مسواک دستی یا برقی با سر کوچک و موهای نرم استفاده کنید. هنگام مسواک زدن به خط لثه توجه ویژه‌ای داشته باشید
  3. نخ دندان بکشید یا از مسواک‌های بین دندانی استفاده کنید تا پلاک را از نواحی با دسترسی سخت مانند بین دندان‌هایتان پاک کنید.
  4. برای درمان و پیشگیری از بیماری لثه از دهانشویه‌ها استفاده کنید.
  5. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است قبل از بروز علائم، مشکلات لثه شما را تشخیص دهد. اگر خونریزی لثه را تجربه کردید، فورا برای درمان آن اقدام کنید تا دندانپزشک بتواند قبل از جدی شدن آن به شما کمک کند.

سخن پایانی

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خونریزی لثه هنگام مسواک زدن را تجربه کنید، از داروهایی که مصرف می‌کنید تا بیماری پریودنتال. این مسائل ممکن است قابل درمان باشند. اگر این مشکل را تجربه می‌کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک متخصص پریودنتیست صحبت کنید. پریودنتیست‌ها دندانپزشکانی هستند که در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های پریودنتال تخصص دارند.

اگر علائمی مانند درد دهان، خونریزی، لثه‌های متورم و حساس، لق شدن دندان‌ها، تحلیل لثه و بوی بد دهان را تجربه می‌کنید، ممکن است لازم باشد که به یک پریودنتیست مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که بیماری پریودنتال درمان نشده می‌تواند در طول زمان بدتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *