اهمیت دندان‌های ثنایا شما

اهمیت دندان‌های ثنایا شما

دندان‌های ثنایا چهار دندانی هستند که در جلوی فک بالا و پایین، بین دندان‌های نیش (کاسپید) قرار دارد. ما در مجموع هشت دندان ثنایا داریم. به طور کلی دندان‌های ثنایا دارای یک ریشه هستند، در حالی که دندان‌های آسیاب به طور معمول دارای دو یا سه ریشه هستند.

شش دندانی که در جلوی دهان قرار دارند، هم در فک بالا و هم فک پایین که شامل دندان‌های ثنایا و کاسپید هستند، در مجموع به عنوان دندان‌های قدامی شناخته می‌شوند. دندان‌هایی که در پشت فک قرار دارند، به عنوان دندان‌های خلفی شناخته می‌شوند.

انواع دندان ثنایا

دو نوع دندان ثنایا وجود دارد:

  • ثنایای مرکزی آن‌هایی هستند که در قسمت جلویی و مرکزی فک قرار دارند و به موقعیت مزیال معروفند. بزرگ‌ترین دندان‌های ثنایا، دندان‌های مرکزی فک بالا (بالا و وسط) هستند. آن‌ها برجسته‌ترین دندان‌هایی هستند که هنگام لبخند زدن فرد قابل مشاهده هستند.
  • دندان‌های ثنایای جانبی دو دندان هستند که در سمت راست و چپ دندان‌های ثنایای مرکزی قرار دارند. همچنین به آن‌ها دندان‌های در موقعیت دیستال یا دور از مرکز فک گفته می‌شود.

دندان‌های ثنایا اولین دندان‌هایی هستند که در نوزادان ظاهر می‌شوند. این دندان‌ها و دندان‌های آسیاب معمولا اولین دندان‌های بزرگسالی هستند که رویش می‌کنند. دو دندان جلویی اول که با نام ثنایای مرکزی شناخته می‌شوند، در نوزادان به صورت دندان‌های شیری نیز شناخته می‌شوند و بین 8 تا 12 ماهگی ظاهر می‌شوند. این دندان‌ها در سنین 6 تا 7 سالگی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند.

ثنایای جانبی در کنار دندان‌های ثنایای مرکزی یافت می‌شوند. دندان‌های ثنایای جانبی دائمی در حدود 7 یا 8 سالگی ظاهر می‌شوند.

عملکرد دندان‌های ثنایا

عملکرد اصلی دندان‌های ثنایا بریدن و پاره کردن مواد غذایی است. همچنین ظاهر این دندان‌ها بسیار دارای اهمیت است، زیرا در هنگام لبخند زدن، غذا خوردن و صحبت کردن قابل مشاهده هستند.

مشکلات مربوط به دندان‌های ثنایا

در یک بایت طبیعی، هر دندان ثنایای فک بالا کمی با دندان ثنایای فک پایین مربوطه همپوشانی دارند. با این حال، دندان‌های کج یا فک نامرتب می‌تواند روی بایت تاثیر بگذارد. این وضعیت رایج مال اکلوژن نامیده می‌شود که می‌تواند منجر به آندربایت، اپن بایت یا کراس بایت شود.

دندان‌های ثنایای کج و مال اکلوژن را می‌توان از طریق ارتودنسی و در موارد خفیف یا روکش درمان کرد. معمولا از ارتودنسی به شکل بریس‌های دندانی برای اصلاح مال اکلوژن استفاده می‌شود.

مراقبت از دندان‌های ثنایا

مانند تمام دندان‌ها، بهداشت خوب دندان برای حفظ سلامت دندان‌های ثنایا مهم است. از آنجایی که این دندان‌ها در جلوی فک قرار دارند و بیشتر به چشم می‌آیند، اهمیت زیبایی و سبک زندگی دارند.

برای محافظت و نگهداری از دندان‌های ثنایا حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بهینه است، اما حداقل 30 دقیقه بعد از خوردن غذا صبر کنید تا مینای دندان دوباره سفت شود (مینای دندان هنگام غذا خوردن نرم می‌شود و با مسواک زدن خیلی زود از بین می‌رود).

نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز به کنترل باکتری‌ها و پلاک‌هایی که بین دندان‌ها در جایی که مسواک به آن نمی‌رسد کمک می‌کند. باکتری‌های موجود در پلاک می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند و به بیماری لثه کمک کنند. پلاکی که بیش از حد طولانی روی دندان باقی می‌ماند، می‌تواند به تارتار تبدیل شود که باید توسط دندانپزشک برداشته شود.

مراجعه منظم به دندانپزشک برای تمیز کردن و جرم گیری حرفه‌ای، دندان‌های ثنایا شما را در طول زندگی در وضعیت خوبی نگه می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *