آیا مسواک زدن بیش از حد برای دندان‌ها مضر است؟

آیا مسواک زدن بیش از حد برای دندان‌ها مضر است؟

رعایت بهداشت دهان و دندان یعنی دو بار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم. بنابراین، اگر به طور منظم مسواک می‌زنید و از دندان‌های خود به خوبی مراقبت می‌کنید، احتمالا از خود پرسیده‌اید که آیا چیزی مانند مسواک زدن بیش از حد دندان‌ها وجود دارد یا خیر. دندانپزشکان می‌گویند بله، مسواک زدن بیش از حد می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب برساند. در این مقاله، خطرات مسواک زدن بیش از حد برای شما شرح داده شده است.

عواقب مسواک زدن بیش از حد دندان‌ها

حفظ روش‌های خوب مراقبت از دهان، برای حفظ سلامت دندان‌های شما ضروری است. با این حال، اگر به درستی مسواک نزنید، می‌توانید به دندان‌ها و لثه‌های خود آسیب برسانید. این مسئله خیلی با دفعات مسواک زدن دندان‌هایتان مشکلی ندارد، اما مهم است که این کار را به درستی انجام دهید. مسواک زدن تهاجمی می‌تواند باعث مشکلات دندانی مانند تحلیل لثه، سایش دندان‌ و حساسیت دندان شود.

تحلیل لثه

مسواک زدن بیش از حد برای مدت طولانی می‌تواند باعث تحلیل لثه شود. این بدان معناست که بافت لثه شروع به کنده شدن از دندان‌ها می‌کند و ریشه‌ها را در معرض دید قرار می‌دهد. سمنتومی که ریشه‌ها را می‌پوشاند نرم‌تر و آسیب پذیرتر است. اگر سمنتوم فرسوده شود یا آسیب ببیند، می‌تواند منجر به درد و حساسیت شود و احتمال پوسیدگی و عفونت را افزایش دهد.

سایش دندان

سایش دندان به ساییدگی مینای دندان و عاج گفته می‌شود که می‌تواند در اثر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیش از حد شدید یا جویدن غذاهای سفت ایجاد شود. همچنین مسواک زدن با مسواک‌های سفت و خمیر دندان با ذرات ساینده می‌تواند سایش دندان‌ها را تسریع کند. سایش به صورت لکه‌های زرد یا قهوه‌ای براق در نزدیکی خط لثه ظاهر می‌شود. اگر به مدت طولانی درمان نشود، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان، تحلیل لثه و حتی از دست دادن دندان شود.

حساسیت دندان

هنگامی که از مسواک بیش از حد سفت استفاده می‌کنید، حساسیت دندان یک اتفاق رایج است. مینای دندان در اثر ساییدگی فرسوده می‌شود و عاج زیرین را در معرض دید قرار می‌دهد. عاج حاوی لوله‌های کوچکی است که منجر به پایانه‌های عصبی در دندان شما می‌شود و در صورت در معرض قرار گرفتن می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود.

درمان‌هایی برای محافظت از دندان‌ها در صورت مسواک زدن بیش از حد

در صورت عدم کنترل، آسیب‌های ناشی از مسواک زدن بیش از حد، مانند سایش دندان و تحلیل لثه، می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند پوسیدگی و از دست دادن دندان شود. در این صورت باید با دندانپزشک خود در مورد درمان مورد نیاز برای رفع مشکل مشورت کنید. وارنیش فلوراید را می‌توان به عنوان درمانی برای تقویت سطح دندان و همچنین پر کردن ناحیه سایید شده یا قرار دادن ونیر روی سطح در معرض دندان استفاده کرد. اگر لثه‌های شما تحت تاثیر مسواک زدن بیش از حد قرار گرفته و شروع به عقب نشینی کرده‌اند، اگر شرایط خیلی شدید باشد، ممکن است لثه‌ها هرگز بهبود نیابند. در این مورد، ممکن است به جراحی پیوند لثه برای جایگزینی بافت از دست رفته نیاز داشته باشید.

تکنیک صحیح مسواک زدن

اگرچه مسواک زدن بیش از حد می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند، اما می‌توان به راحتی با اتخاذ روتین‌های جدید و پیروی از برخی قوانین ساده در هنگام مسواک زدن از آن‌ها جلوگیری کرد. در اینجا لیستی از برخی از اقداماتی است که از عوارض غیرضروری جلوگیری می‌کند.

استفاده از یک مسواک نرم

اگر برای مسواک زدن از مسواکی با موهای نرم استفاده می‌کنید، دیگر از فرسودگی مینای دندان و آسیب دیدن لثه‌هایتان نگران نباشید. اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، این قوانین را رعایت کنید تا از آسیب دیدن به دندان‌های خود جلوگیری کنید.

عدم استفاده از خمیر دندان

اطمینان حاصل کنید که خمیر دندان شما ساینده نیست. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید که مینای دندان را تقویت می‌کند.

به درستی مسواک بزنید

استفاده از یک تکنیک مناسب احتمالا مهم‌ترین چیز برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها است. هنگام مسواک زدن، از لثه‌ها به سمت پایین مسواک بزنید، زیرا انجام این کار باعث گیر کردن غذا در زیر لثه‌ها می‌شود و می‌تواند باعث تحلیل لثه شود.

کنار گذاشتن عادت‌های بد

راه‌های دیگری برای فرسودگی دندان‌ها به جز مسواک زدن بیش از حد وجود دارد. جویدن ناخن و باز کردن درب بطری با دندان نیز می‌توانند باعث سایش یا شکستن دندان‌ها شوند. کنار گذاشتن عادت‌های بد، خطر آسیب دیدن دندان‌ها را از بین می‌برد.

سخن پایانی

مسواک زدن بیش از حد مشکلی رایج‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. اگرچه ممکن است آسیب‌ها بزرگ به نظر برسند، اما می‌توان آن‌ها را اصلاح کرد. اگر متوجه شدید که دندان‌هایتان شروع به نشان دادن علائم ساییدگی کرده است، حتما در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا از عوارض بعدی جلوگیری کنید. همچنین رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد، خطر مسواک زدن بیش از حد را تا حد زیادی کاهش داده و حتی از بین می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *