مسواک زدن دندان‌ها با جوش شیرین

مسواک زدن دندان‌ها با جوش شیرین

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم، پودر سفید رنگی است که کاربردهای خانگی بیشماری دارد. این پودر که عمدتا به عنوان یک مخمر شناخته می‌شود، می‌تواند کاربردی بسیار بیشتر از به عمل آوردن خمیر نان داشته باشد. یکی از محبوب ترین کاربردهای آن، به عنوان پاک کننده و سفید کننده دندان است. اما آیا به اندازه خمیردندان معمولی ایمن و موثر است؟

در اینجا نگاهی به مزایا و محدودیت‌های استفاده از جوش شیرین بر روی دندان‌ها و نحوه استفاده ایمن از آن برای از بین بردن پلاک و باکتری‌های دهان می‌اندازیم.

آیا جوش شیرین مانند خمیردندان عمل می‌کند؟

پاسخ به این سوال مثبت است. درحالی که جوش شیرین نمی‌تواند به اندازه یک خمیردندان حاوی فلوراید از دندان‌های شما در برابر پوسیدگی محافظت کند، اما همچنان به عنوان یک پاک کننده خوب برای دندان‌های شما در نظر گرفته می‌شود.

خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین دارای خواص ضدباکتریایی هستند که می‌توانند به محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی کمک کنند.

مزایا و معایب مسواک زدن با جوش شیرین چیست؟

جنبه‌های مثبت و منفی استفاده از جوش شیرین به عنوان بخشی از برنامه بهداشت دهان و دندان شما عبارتند از:

مزایا

کاهش پلاک و التهاب لثه

بیوفیلم‌ها کلونی‌هایی از باکتری‌ها هستند که به سطح دندان‌ها می‌چسبند و در نهایت باعث ایجاد مشکلاتی مانند التهاب لثه و پوسیدگی می‌شوند. پلاک یک مثال از بیوفیلم‌های دندانی است.

هنگامی که مسواک می‌زنید، دانه‌های جوش شیرین بیوفیلم را مختل می‌کنند و تعداد باکتری‌ها را کاهش می‌دهند. این امر به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و التهاب لثه کمک می‌کند.

کاهش باکتری‌ها

برخی از باکتری‌های مضر برای رشد در دهان به شرایط اسیدی بیشتری نیاز دارند.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که وقتی دهان خود را با محلول جوش شیرین و آب شست و شو می‌دهید، PH دهان شما افزایش می‌یابد. در نتیجه، استفاده از جوش شیرین به عنوان خمیردندان ممکن است تکثیر باکتری‌های ایجاد کننده پوسیدگی در دهان را دشوارتر کند.

سفید کننده دندان‌ها

جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است و نشان داده شده است که در از بین بردن لکه‌های روی دندان‌ها و سفید کردن لبخند شما موثر است. به همین دلیل است که یک عنصر مهم در بسیاری از خمیردندان‌های تجاری است.

مطالعات متعدد نشان داده است که جوش شیرین یک ساینده ملایم است که توانایی پاک کردن لکه‌های روی دندان‌ها را دارد.

یک گزینه بدون فلوراید است

فلوراید بیش از حد می‌تواند سمی باشد، به خصوص برای کودکان زیر 6 سال. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سمیت فلوراید نادر است و خطرات آن تنها زمانی نگران کننده است که مقدار بسیار زیادی فلوراید مصرف شود.

مسمومیت فلوراید می‌تواند باعث درد، استفراغ، اسهال، مشکلات کلیوی و قلبی شود. به همین دلیل، بسیاری از مردم خمیردندانی مانند جوش شیرین را ترجیح می‌دهند که فاقد فلوراید و خطرات سمی باشد.

ارزان است

جوش شیرین مقرون به صرفه است و در همه فروشگاه‌ها در دسترس است.

معایب

طعم و بافت غیر جذاب

برای بسیاری از افراد، بزرگ ترین نقطه ضعف مسواک زدن با جوش شیرین بصورت مستقیم یا خمیردندان‌های حاوی آن، این است که طعم چندان خوبی ندارد. بافت جوش شیرین همچنین ممکن است به شما این احساس را بدهد که شن و ماسه در دهان دارید.

اگر فواید جوش شیرین با بافت بهتری را می‌خواهید، می‌توانید یکی از خمیردندان‌های تجاری را که جوش شیرین به عنوان یک ماده تشکیل دهنده آن است، امتحان کنید.

اگر طعم شور جوش شیرین شما را اذیت می‌کند، می‌توانید 1 یا 2 قطره روغن نعناع فلفلی را به خمیر جوش شیرین اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.

خاصیت سفید کنندگی کمتر

جوش شیرین یک ساینده ملایم است. در حالی که انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) جوش شیرین را برای مینای دندان و عاج بی خطر می‌داند، برخی محققان به آن به عنوان سفید کننده دندان رتبه پایینی داده‌اند، زیرا ممکن است به اندازه برخی محصولات دیگر لکه‌ها را از بین نبرد.

اگر جوش شیرین به عنوان یک سفید کننده دندان برای شما خوب کار نمی‌کند، ممکن است بخواهید محصولاتی را که حاوی پراکسید هیدروژن یا ساینده‌های میکروبید هستند، در نظر بگیرید.

فاقد فلوراید

خمیردندان‌های تایید شده توسط ADA برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها حاوی فلوراید هستند.

اگرچه فلوراید یک عنصر طبیعی فراوان در آب و هوا است و در استخوان‌ها و دندان‌ها ما وجود دارد، فلوراید اضافی در خمیردندان یک سپر اضافی در برابر پوسیدگی دندان ایجاد می‌کند.

استفاده از جوش شیرین به عنوان خمیردندان، فلوراید موضعی موجود در بسیاری از خمیردندان‌های تجاری را به شما نمی‌دهد. در نتیجه، استفاده از آن به تنهایی ممکن است محافظت لازم از دندان‌ها را در برابر پوسیدگی به شما ارائه ندهد.

نحوه استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن دندان‌ها

برای مسواک زدن دندان‌های خود با جوش شیرین، به موارد زیر نیاز دارید:

  • مسواک
  • کاسه کوچک
  • جوش شیرین
  • آب

ابتدا مقدار مساوی جوش شیرین و آب را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. مسواک خود را به مخلوط سودا آغشته کنید و بصورت ملایم دندان‌های خود را مسواک بزنید. حدود یک دقیقه مسواک زدن را ادامه دهید، سپس دهان خود را بشویید.

برخی از افراد توصیه می‌کنند برای افزایش قدرت سفید کنندگی جوش شیرین، آب لیمو یا سرکه سیب را به مخلوط اضافه کنید، اما مخلوط کردن این ترکیبات باهم ممکن است ایده خوبی نباشد. اسیدیته آب لیمو و سرکه ممکن است به سطح دندان‌های شما آسیب برساند و شما را در برابر پوسیدگی آسیب پذیر کند.

خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین

اگر قدرت پولیش جوش شیرین و عطر و طعم نعنایی خمیردندان را با هم می‌خواهید، خمیردندان‌های تجاری زیادی با جوش شیرین در دسترس هستند.

مطالعات متعدد نشان داده است که این خمیردندان‌ها در از بین بردن پلاک بهتر از خمیردندان‌هایی که حاوی جوش شیرین نیستند، عمل می‌کنند.

چه چیز دیگری برای سفید کردن دندان‌ها مفید است؟

محصولات حاوی پراکسید هیدروژن با اکسید کردن لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی سطح دندان‌ها، دندان‌های شما را سفید می‌کنند. قوی ترین محصولات پراکسید در مطب‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود، زیرا برای محافظت از زبان و لثه‌ها در برابر اثرات خورنده پراکسید هیدروژن باید اقدامات خاصی انجام شود. همچنین محصولات ملایم تری بدون نیاز به نسخه در دسترس هستند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌‌دهد درمان‌های طبیعی مانند روغن نارگیل، پوست لیمو و زغال فعال ممکن است در سفید کردن دندان‌ها موثر باشند.با این حال، مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این درمان‌ها برای دندان‌های شما بی خطر هستند.

سخن پایانی

جوش شیرین یک پاک کننده دندان ارزان قیمت و در دسترس است. به عنوان یک ساینده ملایم، می‌تواند برخی از لکه‌های دندان را روشن کند و به پاک کردن پلاک دندان کمک کند. با این حال، به دلیل اینکه حاوی فلوراید نیست، به اندازه خمیردندان معمولی شما در پیشگیری از پوسیدگی موثر نیست.

اگرچه برخی از افراد طعم شور و بافت شنی جوش شیرین را ناخوشایند می‌دانند، اما در دسترس بودن، تعادل PH و خواص ساینده خفیف آن، جوش شیرین را به یک گزینه مناسب برای افرادی که می‌خواهند از خمیردندان‌های حاوی فلوراید خودداری کنند و یا آن را با خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند، تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *