ترنسپلنت دندان عقل

ترنسپلنت دندان عقل

دندان‌های عقل مجموعه سومی از دندان‌های آسیاب هستند که برای بیشتر افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست‌ سالگی رویش می‌یابند. اگر این دندان‌ها سالم و مرتب باشند با ارزش هستند، اما بیشتر اوقات نامرتب بوده و نیاز به کشیدن دارند. طبق یک نظریه، اجداد ما دارای آرواره‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری بودند و به این دندان‌های آسیاب اضافی برای مصرف غذاهایی که جویدن آن‌ها بسیار سخت بوده، نیاز داشتند. با این حال، جویدن رژیم‌های غذایی کنونی سخت نیست، بنابراین ما به اندازه‌ای قبلا به آن‌ها نیاز بوده است، نیاز نداریم.

آیا می‌توان از دندان عقل برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده کرد؟

در اکثر مواقع توصیه می‌شود در صورت مشکل ساز شدن دندان عقل، به سادگی آن‌ها را بکشید. اما در برخی شرایط، می‌توان از دندان عقل برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده کرد، مثلا به جای دندان آسیاب دوم. اگر دندان آسیاب دوم به دلیل پوسیدگی کشیده شود، می‌توان دندان عقل را در موقعیت آن قرار داد. به این فرآیند ترنسپلنت دندان عقل گفته می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های استفاده از دندان عقل برای جایگزینی دندان، استفاده از فرآیند ترنسپلنت خودکار است. این کار شامل انتقال دندان عقل به محلی است که دندان از دست رفته است و اگر به درستی انجام شود، دندان باید به رشد طبیعی خود ادامه دهد. این روش زمانی بهتر انجام می‌شود که دندان عقل جوان بوده و به طور کامل رشد نکرده باشد. در این مرحله، سر ریشه هنوز باید باز باشد تا مقداری پتانسیل رشد باقی بماند. این امکان وجود دارد که دندان عقل نیاز به تغییر شکل داشته باشد تا مطابق با دندان‌های باقیمانده شود. میزان بقای دندان عقل مورد استفاده در این روش مشخص نیست، اما ارزش آن را دارد که در مورد این روش با دندانپزشک خود صحبت کنید.

یکی دیگر از کاربردهای بالقوه دندان عقل زمانی است که تعداد زیادی از دندان‌های شما از بین رفته باشند. اگر از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنید، داشتن دندان عقل می‌تواند حفظ دندان‌های مصنوعی و حمایت از آن‌ها را بهبود بخشد.

مشکلات دندان عقل

دندان عقل پتانسیل ایجاد چندین مشکل را دارد. یکی از این مسائل این است که اگر دندان عقل با زاویه 180 درجه (مسطح) بیرون بیاید و متعاقبا روی دندان آسیاب دوم فشار بیاورد، می‌تواند باعث آسیب رسیدن به دندان‌ آسیاب دوم شود. یکی دیگر از مسائل مهمی که می‌تواند توسط دندان عقل ایجاد شود و یک دلیل بسیار رایج برای کشیدن آن می‌باشد، کمبود اساسی فضای کافی در دهان است. این امر می‌تواند باعث شود که خود دندان عقل فقط تا حدی رویش پیدا کند و بنابراین فقط بخشی از دندان از لثه بیرون بزند. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد یک پاکت عمیق بین دندان و لثه شود که به عنوان یک نقطه دسترسی برای ورود باکتری‌ها عمل می‌کند و منجر به عفونت می‌شود.

عفونت‌های احتمالی ناشی از این موضوع می‌تواند شدید باشد و باعث ناراحتی قابل توجه، التهاب صورت، عفونت و تب احتمالی شود. در نتیجه، در بسیاری از موارد ممکن است به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از مشکلات بعدی، دندان عقل برداشته شود.

سخن پایانی

ترنسپلنت دندان عقل به معنای کشیدن دندان عقل از ساکت یا حفره خود و قرار دادن آن در حفره خالی دندان دیگر است. اگر با دندان عقل خود مشکلی دارید، بهتر است در اسرع وقت با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *