تسکین درد دندان ترک خورده یا شکسته

تسکین درد دندان ترک خورده یا شکسته

دندان ترک خورده یا شکسته می‌تواند باعث دندان درد شدید شود. شکستگی در مینای دندان می‌تواند پالپ داخلی دندان را که شامل رگ‌های خونی، اعصاب و بافت‌های همبند است در معرض قرار دهد. اگر آن ناحیه ملتهب یا عفونی شود، درد می‌تواند طاقت فرسا باشد. تسکین فوری درد ناشی از شکستگی دندان ممکن است امکان پذیر نباشد، زیرا آسیب وارد شده به دندان به مراقبت‌های پزشکی برای جلوگیری از در معرض قرار گرفتن پالپ نیاز دارد. اگر برای رفتن به دندانپزشکی باید منتظر بمانید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا ناراحتی را کاهش دهید.

در این مقاله، درد دندان ترک خورده یا شکسته، نحوه تسکین درد در خانه و آنچه می‌توانید هنگام مراجعه به دندانپزشک انتظار داشته باشید، آورده شده است.

کمک‌های اولیه اورژانسی برای دندان شکسته

هنگامی که دندان ترک می‌خورد، ممکن است لایه عاج، لایه میانی بافت زیر مینای دندان، در معرض دید قرار گیرد. این شما را مستعد عفونت می‌کند و دندان‌ را نسبت به درد و دما حساس می‌کند.

برای محافظت از دندان و سلامت کلی خود، در صورت شکستن یا ترک خوردن دندان باید فورا اقداماتی را انجام دهید:

 • قطعات شکسته را جمع آوری کنید تا به دندانپزشک خود نشان دهید. دندانپزشک نمی‌تواند قطعات را دوباره بچسباند، اما می‌تواند تعیین کند که آیا این قطعه مینای دندان است یا یک پرکردگی قدیمی.
 • اگر خونریزی یا درد وجود داشت، به آرامی یک تکه گاز استریل را گاز بگیرید.
 • برای گرفتن نوبت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. حتی اگر دندان درد نداشته باشید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • برای کمک به محافظت از دندان تا زمان ملاقات با دندانپزشک، از کیت‌های ترمیم دندان مصنوعی (Dentemp) که نیاز به نسخه ندارند، استفاده کنید.

اینها فقط اقدامات موقتی برای تسکین درد دندان هستند. فقط یک دندانپزشک یا یک متخصص ریشه (اندودنتیست) می‌تواند عصب دندان آسیب دیده را ترمیم کند.

چه کاری نباید انجام داد؟

همانطور که منتظر روز مراجعه به دندانپزشک هستید، از چیزهایی که می‌توانند درد را تشدید کنند، اجتناب کنید. برای مثال، از موارد زیر دوری کنید:

 • غذاها یا نوشیدنی‌های خیلی سرد یا گرم: دمای زیاد ممکن است باعث تشدید شکستگی یا ترک خوردگی دندان شود.
 • غذاها و نوشیدنی‌های شیرین: شکر ممکن است لایه داخلی دندان را تحریک کند.
 • غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی: اسید مانند سرکه، مرکبات و گوجه فرنگی ممکن است عصب دندان را تحریک کند.
 • غذاهای سفت: خوردن آجیل، آبنبات سفت یا سایر غذاهای سفت می‌تواند به دندان آسیب بیشتری برساند. اگر دندان فقط ترک خورده است، از جویدن با دندان تا زمانی که ترمیم نشده است خودداری کنید.

مدیریت درد در خانه

علاوه بر محافظت از خود در برابر عفونت یا آسیب بیشتر، ممکن است نیاز به مقابله با درد داشته باشید. این درمان‌های موقت در خانه می‌تواند به شما کمک کند تا با این ناراحتی کنار بیاید تا زمانی که دندانپزشک بتواند مراقبت طولانی مدت‌تری به شما ارائه دهد.

 • از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) یا تیلنول (استامینوفن) استفاده کنید. از مصرف آسپرین که می‌تواند باعث خونریزی شود خودداری کنید. اگر به درمان ریشه نیاز دارید این می‌تواند مشکل ساز باشد.
 • بعد از غذا نخ دندان بکشید: هرگونه ذرات غذا و پلاک را از بین دندان شکسته و دندان‌های کناری آن جدا کنید. پلاک لایه چسبنده‌ای است که دندان‌ها را می‌پوشاند و حاوی باکتری است. مراقب باشید اطراف دندان آسیب دیده نخ دندان را به طور عمیق فرو نبرید.
 • از روغن میخک استفاده کنید. روغن میخک را می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید. این یک بی حس کننده طبیعی سات که بیش از یک قرن است که در دندانپزشکی استفاده می‌شود. یک تکه پنبه کوچک را در روغن خیس کنید، سپس پنبه را روی یک تکه دستمال بکشید تا روغن اضافی پاک شود. پنبه را به مدت 10 ثانیه روی دندانی که درد می‌کند نگه دارید. از قورت دادن روغن خودداری کنید.
 • یک بی حس کننده بدون نسخه را امتحان کنید. می‌توانید بنزوکائین را روی دندان شکسته قرار دهید یا لیدوکائین را امتحان کنید. این‌ها در اکثر داروخانه‌ها موجود هستند.
 • هنگام خوابیدن سر را بالاتر از بدن قرار دهید. التهاب عصب می‌تواند باعث درد ضربان دار و شدید شود. این اغلب بیشترین ناراحتی را ایجاد می‌کند. بالا نگه داشتن سر ممکن است مقداری از فشار را کاهش دهد.
 • دو تا سه بار در روز با آب نمک گرم دهان خود را بشویید. آب نمک به عنوان یک ضد عفونی کننده برای حذف باکتری‌ها از ناحیه آلوده عمل می‌کند.

درمان پزشکی برای دندان شکسته

دندانپزشک پس از ارزیابی آسیب، بهترین اقدام را برای ترمیم دندان شما انجام خواهد داد. درمان به چند عامل بستگی دارد:

 • نوع دندان (شیری یا دائمی)
 • مرحله رشد دندان
 • چگونگی آسیب دیدگی دندان

اگر هیچ دردی مرتبط با آسیب دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک ممکن است بتواند آن را به همان روشی که پرکردگی دندان را تعمیر می‌کند، برطرف کند.

برای شکستگی عمیق‌تر ممکن است نیاز به روکش باشد. روکش دندان شکسته یا ترک خورده را می‌پوشاند و ممکن است از فلز، پرسلن، سرامیک یا زیرکونیا تشکیل شده باشد.

اگر دندان شکسته یا ترک خورده شما دردناک است، درمان پالپ دندان معمولا ضروری است. پالپ دندان مرکز دندان است و تا نوک ریشه دندان امتداد دارد. اگرچه پالپ در طول رشد و نمو دندان حیاتی است، اما پس از بلوغ کامل می‌تواند بدون آن زنده بماند.

درمان آسیب‌های پالپ یا عصب دندان، درمان ریشه یا عصب کشی نامیده می‌شود. پس از درمان، درد دندان ترک خورده باید در عرض چند روز برطرف شود.

پیشگیری از شکستگی دندان

از شایع‌ترین علل ترک خوردگی یا شکستگی دندان آگاه باشید و تمام تلاش خود را برای اجتناب از آن‌ها انجام دهید:

 • جویدن و گاز گرفتن غذاهای سفت مانند آجیل و آبنبات‌های سفت
 • گاز گرفتن اجسام سخت مانند در خودکار یا مداد
 • ساختار دندان شکننده ناشی از درمان ریشه
 • ترمیم‌های قدیمی (مانند پرکردگی یا روکش) که شروع به جدا شدن از ساختار دندان کرده‌اند.
 • فشردن یا ساییدن دندان‌ها (محافظ شب می‌تواند کمک کند)
 • ضربه به صورت و دهان

سخن پایانی

دندان شکسته یا ترک خورده باید در اسرع وقت توسط دندانپزشک معاینه شود. اگر آسیب دندان باعث درد شود، دندانپزشک ممکن است بتواند شما را در همان روز یا روز بعد درمان کند.

برای تسکین درد دندان در مدتی که منتظر مراجعه به دندانپزشک هستید، مسکن‌های بدون نسخه، شستشو با آب نمک یا ژل بی حس کننده بدون نسخه را امتحان کنید. برای جلوگیری از تشدید درد، از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های خیلی گرم، خیلی سرد، شیرین یا اسیدی خودداری کنید. سعی کنید تا زمانی که دندان درمان نشده از جویدن غذا با آن طرف دهان خودداری کنید.

درمان دندان شکسته یا ترک خورده بستگی به میزان آسیب و درد دارد. یک آسیب جزئی ممکن است با یک پرکننده درمان شود، در حالی که یک شکستگی عمیق‌تر ممکن است به روکش نیاز داشته باشد. برای آسیب‌های شدیدتر ممکن است نیاز به درمان ریشه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *