بی حسی در دندانپزشکی

گاهی اوقات اقدامات پزشکی برای حفظ سلامتی شما از جمله بهداشت دهان ضروری هستند. بی حسی نسبت به اعمال جراحی، چه جراحی زانو و چه پر کردن یک پوسیدگی پیشرفته نیاز است و زمانی که به درستی انجام می‌شود، جای نگرانی نیست. اما برخی افراد از عوارض بی حسی در دندانپزشکی می‌ترسند.

انواع بی حسی ​

دو نوع بی حسی وجود دارد: موضعی و عمومی.

 • انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا (aapd) بی‌حسی موضعی را به عنوان “از دست دادن موقتی احساساتی از جمله درد در یک قسمت از بدن که بی حسی موضعی به آن ناحیه اعمال یا تزریق شده باشد بدون کاهش سطح هوشیاری” تعریف می‌کند. شما می‌توانید پس از تزریق بی حسی موضعی بیدار بمانید.
 • بی‌هوشی عمومی، با توجه به Aetna، شما را برای مدت‌زمان طولانی خواب می‌کند و یک لوله هوایی به شما اجازه می‌دهد تا در حین خواب نفس بکشید. ​اگر چه این اصطلاح می‌تواند گمراه‌ کننده باشد، بی‌هوشی عمومی نقش موثری در راحتی بیمار ایفا می‌کند و توسط یک متخصص آموزش دیده حرفه‌ای مانند یک جراح فک و صورت یا متخصص بی‌هوشی تجویز می‌شود. بی‌حسی موضعی (یا منطقه‌ای) برای انواع ساده‌تر درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستورالعمل نیاز به بی حسی ​

متاسفانه، تمام جلسات دندانپزشکی به سادگی جلسه معاینه نیست. انجام برخی از درمان‌های دندانپزشکی نیازمند به استفاده از بی حسی است:

 • کشیدن دندان یکی از معمول‌ترین کارهایی است که نیازمند بی حسی است. هنگامی که یک دندان پوسیده باید از کشیده شود، دکتر ناحیه دهان شما را در اطراف آن دندان بی حس می‌کند.
 • کشیدن دندان عقل یک علت شایع برای بی حسی است که معمولا به علت نهفتگی و یا عدم وجود فضای کافی برای رویش نیازمند کشیدن است.
 • اگر چه درمان ریشه در طول سال‌ها بسیار آسان‌تر شده‌، آن‌ها نمونه دیگری موارد نیازمند بی حسی هستند. وقتی پالپ دندان آسیب‌دیده و یا بیمار شود، بخشی از پالپ باید جدا و مهر و موم شده و در نتیجه دندان را از کشیدن نجات پیدا می‌کند.
 • احتمالا رایج‌ترین نیاز برای بی حسی، پر کردن حفره است. هنگامی که بخش کوچکی از دندان پوسیده شود، ترمیم لازم است که دندانپزشک پوسیدگی را برمی‌دارد و حفره را پر می‌کند.

عوارض جانبی بی حسی موضعی​

عوارض جانبی بی‌حسی موضعی کم و نادر است، اما گاهی اوقات بروز می‌کنند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • بی حسی فراتر از ناحیه تزریق، بسیار رایج است. به عنوان مثال، پس از تزریق موضعی به ناحیه لثه، دارو می‌تواند باعث بی حسی در اطراف چشم یا چانه شود. بعد از پایان طول عمر این دارو، این بی‌حسی از بین می‌رود.
 • اگر نمی‌توانید پلک بزنید یا یکی از چشم‌هایتان را ببندید، دندانپزشک می‌تواند چشم‌ها را تا زمانی که بی‌حسی وجود داشته باشد، بپوشاند تا خشک نشود.
 • هماتوم: تورم پر از خون ناشی از سوراخ شدن رگ خونی با سوزن
 • افزایش ضربان قلب: تنگ کننده‌های عروقی در بی حسی می‌تواند ضربان قلب شما را به مدت یک یا دو دقیقه افزایش دهد. به دندانپزشک اطلاع دهید.
 • آسیب عصبی: اگر سوزن به طور مستقیم به عصب آسیب برساند، نتیجه می‌تواند بی‌حسی و دردی باشد که هفته‌ها یا ماه‌ها ​طول می‌کشد.

سوالات متداول

بی حسی توپیکال یا سطحی چیست؟

داروی بی حسی سطحی یا توپیکال به صورت پماد است و اعمال آن روی سطح بافت نرم، باعث ایجاد بی حسی خفیف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *