اشتباهات رایج در مسواک زدن

مسواک زدن دندان کاری است که احتمالاً روزانه دو یا سه بار انجام می‌دهید. اما آیا این کار بهداشت کامل دهان و دندان شما را تضمین می‌کند؟ آیا امکان این وجود دارد که شما بدون اینکه بدانید، درست مسواک نزنید؟ در ادامه اشتباهات رایج در مسواک زدن را بیان می‌کنیم که شما بتوانید بررسی کنید که آیا شما نیز این اشتباهات را حین مسواک زدن انجام می‌دهید یا خیر.

زمان مسواک زدن به اندازه کافی طولانی نیست

متخصصان عقیده دارند تنها اشتباهی که اکثر افراد به سادگی انجام می‌دهند، این است که زمان مسواک زدن آن‌ها به اندازه کافی طولانی نیست. برای اینکه دندان‌هایتان کاملاً شسته شود، باید حدوداً دو دقیقه مسواک بزنید. اگر آنقدر که باید دندان‌های خود را نشویید، پلاک‌های دندانی از بین نخواهند رفت.

آمار نشان می‌دهد دو سوم بیماران مبتلا به بیماری لثه حتی بعد از توصیه دندانپزشک به انجام این عمل، باز هم دو دقیقه کامل مسواک نمی‌زنند.

سعی کنید از یک مسواک برقی با تایمر استفاده کنید یا برای در نظر گرفتن زمان، از ساعت مچی خود استفاده کنید. اگر زمان مسواک زدن خود را کنترل کنید ممکن است از اینکه چه زمان کمی را به تمیز کردن دهان و دندان خود اختصاص می‌دهید، شگفت زده شوید.

تمیز نکردن تمام سطوح دهان و دندان‌ها

یکی از اشتباهات رایج در مسواک زدن تغییر مکان مسواک در دهان است، زمانی که هنوز قسمت قبل به طور کامل تمیز نشده است. مسواک زدن دهان و دندان باید به صورت برابر و برای همه سطوح به یک اندازه انجام شود. شما باید هنگام مسواک زدن، سطح خارجی و سطح جونده دندان‌ها، لثه‌ها، زبان و سقف دهان خود را شستشو دهید.

معمولا سطوحی که دسترسی به آن مشکل‌تر است مانند قسمت داخلی دندان‌ها به خوبی تمیز نمی‌شوند. بقیه سطوح هم گاهی بنا بر عادت و یا به دلیل اینکه به اندازه کافی توجه نمی‌کنید، فراموش می‌شوند زیرا به طور کلی افراد زیاد به نحوه مسواک زدن خود توجه نمی‌کنند.

فشار بیش از حد به دندان‌ها

آیا شما هم عقیده دارید هرچه سفت‌تر و سخت‌تر مسواک بزنید بهتر است؟ باید بدانید که اینطور نیست.

مسواک زدن بیش از حد تهاجمی یکی دیگر از مشکلات شایع در بیماران دندانپزشکی است. در واقع مسواک زدن تهاجمی می‌تواند باعث شود که بافت لثه از دندان‌های شما دور شده و منجر به تحلیل لثه‌ها شود. همچنین می‌تواند منجر به حساسیت دندان یا حتی شل شدن دندان شود. پس به این نکته توجه داشته باشید.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که حتما از مسواک نرم برای مسواک زدن استفاده کنید. مسواک‌های نرم دندان‌های شما را به آرامی تمیز می‌کنند و هنگام برخورد با لثه منعطف‌تر هستند. بنابراین دندان‌هایتان را بهتر و کامل‌تر تمیز می‌کنند.

مسواک زدن به شیوه نادرست

اگر مسواک زدن دندان‌ها یک رویداد المپیکی بود، فکر می‌کنید شما توسط داوران چه رتبه‌ای را دریافت می‌کردید؟

اگر حرکات مسواک شما طولانی و از سمت دندان‌های عقب به جلو و به حالت چپ و راستی باشد، شما نتیجه مناسب را از مسواک زدن دریافت نخواهید کرد. برای مسواک زدن به شیوه صحیح، روی نقطه کوچکی از دندان‌ها متمرکز شوید و به آرامی و با حرکات دایره وار دندان‌های خود را بشویید. در خط لثه، برس مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و از سمت لثه به بیرون مسواک بزنید.

زیاده روی کردن در مصرف خمیر دندان

استفاده زیاد از خمیر دندان به شما آسیب نمی‌رساند، اما می‌تواند به این معنا باشد که به دلیل اینکه دهان پر از کف خواهد شد، شما به مدت کافی مسواک نخواهید زد.

برای مسواک زدن تنها به مقداری از خمیر دندان احتیاج دارید که روی مسواک شما را بپوشاند. اگر فکر می‌کنید مصرف بیشتر خمیر دندان، باعث تمیز شدن بهتر دندان می‌شود باید بدانید که این کار درست نیست. برای بزرگسالان استفاده به اندازه یک نخود از خمیر دندان و برای کودکان مقدار کمتری از آن کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *