علائم اولیه بیماری لثه

علائم اولیه بیماری لثه

بیماری لثه شامل علائمی است که در صورت تشخیص زودهنگام، می‌توانند از تبدیل شدن یک مشکل قابل درمان به یک مشکل بزرگ جلوگیری کنند. علائم اولیه بیماری لثه عبارتند از:

لثه‌های ورم کرده

وقتی روزانه مسواک نمی‌زنید و نخ دندان نمی‌کشید، باکتری‌ها در دهان شما پلاک ایجاد می‌کنند. زمانی که پلاک به مدت چند روز یا بیشتر بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، احتمال تورم لثه افزایش می‌یابد.

لثه‌های قرمز روشن یا ارغوانی

لثه‌های قرمز روشن و یا ارغوانی نشانه عفونت هستند. اگر لثه‌های شما پف کرده و قرمز روشن و یا بنفش هستند، به احتمال زیاد بیماری لثه دارید.

لثه‌های حساس

لثه‌های حساس می‌توانند نشانه‌ای از چندین مشکل باشند: مسواک زدن بیش از حد سفت، تحریک ناشی از بریس یا دندان مصنوعی و یا تغییرات هورمونی مرتبط با قاعدگی، حاملگی و یائسگی در زنان. اگر لثه‌های شما حساس هستند و هیچ کدام از این عوامل دخیل نمی‌باشند، این می‌تواند به معنای بیماری لثه باشد.

خونریزی از لثه‌ها

لثه‌های سالم خونریزی نمی‌کنند. اگر خونریزی از لثه‌ها در اثر مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا حتی غذا خوردن نباشد، احتمالا به بیماری لثه دچار شده‌اید.

مسواک صورتی در اثر خونریزی لثه‌ها

گاهی اوقات ممکن است متوجه خونریزی لثه‌های خود نشوید، اما بعد از مسواک زدن متوجه شوید که مسواک رنگ صورتی دارد. اگر مسواک شما بعد از مسواک زدن صورتی یا قرمز شد به این معنی است که لثه شما خونریزی کرده و احتمالا عفونت وجود دارد.

بوی بد دهان

بوی بد دهان تقریبا یک نفر از هر چهار نفر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، و اغلب با مسواک زدن و تمیز کردن ناکافی شروع می‌شود. علل مختلفی برای بوی بد دهان وجود دارد و بیماری لثه در صدر لیست قرار دارد.

سخن پایانی

اگر علائم اولیه بیماری لثه را دارید، فورا یک وقت دندانپزشکی بگیرید. بیماری لثه زمانی که در مراحل اولیه درمان شود، بسیار قابل کنترل و گاهی کاملا برگشت‌پذیر است. اما در صورت عدم درمان، این بیماری می‌تواند منجر به درد، تورم، عفونت و از دست رفتن دندان شود.

بیماری لثه یک شبه برای شما اتفاق نخواهد افتاد. در واقع علائم این بیماری پیش از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ قابل تشخیص و درمان است.

به یاد داشته باشید، لثه‌های سالم صورتی هستند و مانند پوست پرتقال، یک رنگ می‌باشند. با مسواک زدن منظم، تمیز کردن بین دندان‌ها و معاینات منظم دندانپزشکی، می‌توانید لثه‌های خود را سالم نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *