مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

انجام درمان ارتودنسی می‌تواند از راه‌های مختلف بر زندگی شما تاثیر مثبت بگذارد. با این حال، این می‌تواند یک تعهد بزرگ باشد، هم از نظر زمانی و هم از نظر مالی، و طبیعی است که از خود سوال کنید آیا این درمان برای شما درست است یا خیر. امروزه، گزینه‌های ارتودنسی بیشتری نسبت به قبل وجود دارند و درمان‌های محتاطانه مانند الاینرهای شفاف به طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. اما این سوال برای برخی از بیماران وجود دارد، “آیا بریس‌های نامرئی کار می‌کنند؟”

الاینرهای شفاف چه مشکلاتی را می‌توانند حل کنند؟

مشکلات متعددی وجود دارد که دندانپزشکان برای حل آن‌ها از الاینرهای شفاف و سایر درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند، مانند:

رفع این مشکلات ارتودنسی نه تنها به دلایل زیبایی، بلکه به این دلیل که می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مانند بیماری لثه، پوسیدگی دندان و اختلالات گفتاری شود، ضروری است. علاوه بر این، مهم است که تاثیر مسائل ارتودنسی بر عزت نفس افراد را دست کم نگیرید. بریس‌های نامرئی مانند اینویزیلاین می‌توانند با این مسئله مقابله کنند و در عین حال کمترین اختلال را در زندگی روزمره شما ایجاد کنند.

بریس‌های نامرئی چگونه کار می‌کنند؟

الاینرهای شفاف شناخته شده‌ترین نوع بریس‌های نامرئی هستند و مانند بریس‌های سنتی برای حرکت دادن دندان‌های نامرتب به موقعیت صحیح، بر فشار متکی هستند.

اگر شما کاندیدای مناسبی برای الاینرهای شفاف هستید، دندانپزشک تصاویر سه بعدی از دهان شما می‌گیرد و آن‌ها را در برنامه نرم افزاری وارد می‌کند که روند درمان شما را ترسیم می‌کند. این نه تنها به شما امکان می‌دهد پیشرفت دندان‌های خود را تجسم کنید و نتیجه نهایی بالقوه را مشاهده کنید، بلکه اطلاعاتی را در اختیار تکنسین‌های دندانپزشکی قرار می‌دهد تا مجموعه‌ای از سینی‌های الاینر شخصی شما را بسازند.

سینی‌هایی که مخصوص دندان‌های شما ساخته شده‌اند، دندان‌های شما را تشویق می‌کنند تا حرکت کنند، طوری که هر سینی دندان‌های شما را به محل نهایی خود نزدیک‌تر می‌کند. این سینی‌ها را باید تقریبا هر دو هفته یک بار عوض کنید.

آیا بریس‌های نامرئی برای همه مناسب هستند؟

اگرچه الاینرهای شفاف دارای نرخ موفقیت فوق العاده‌ای هستند، اما برای هر بیمار مناسب نیستند. در مواردی که ناهماهنگی شدید یا مشکلات متعدد و پیچیده ارتودنسی وجود دارد، یک سیم و بریس براکتی معمولا انتخاب بهتری است.

الاینرهای شفاف برای حرکت دادن دندان‌ها به بالا و پایین در غشای لثه برای بلند یا کوتاه کردن دندان مناسب نیستند. آن‌ها همچنین برای دندان‌هایی که بیش از 20 درجه از موقعیت خود چرخیده‌اند، نامناسب هستند.

اگر تراز دندان‌های شما برای الاینرها خیلی شدید است، اجازه ندهید که شما را از انجام درمان ارتودنسی منصرف کند. سبک‌های دیگری از بریس‌های نامرئی مانند براکت‌های سرامیکی و براکت‌های هم رنگ دندان وجود دارند که می‌توانید درمان را با استفاده از آن‌ها انجام دهید.

مزایا و معایب الاینرهای شفاف

اگر هنگام استفاده از الاینرهای شفاف پروتکل توصیه شده توسط دندانپزشک خود را رعایت کنید، می‌توانند دندان‌های شما را به شدت بهبود بخشند. با این حال، مانند هر درمان ارتودنسی، این روش نیز دارای مزایا و معایبی است، مانند:

مزایا

  • آن‌ها نامرئی هستند: برای اکثر مردم، ماهیت محتاطانه الاینرهای شفاف بزرگ‌ترین مزیت آن‌هاست. الاینرهایی مانند اینویزیلاین از ترموپلاستیک بدون BPA و شفاف ساخته شده‌اند و به قدری ظریف هستند که در دهان احساس نمی‌شوند.
  • آن‌ها راحت هستند: همه اشکال ارتودنسی به دلیل فشاری که روی دندان‌ها وارد می‌کنند، می‌توانند باعث ناراحتی شوند، اما الاینرهای شفاف بسیار راحت‌تر از بریس‌های سنتی هستند. سیم‌ها و براکت‌های بریس‌های سنتی می‌توانند باعث ایجاد زخم‌های دهانی شوند، در حالی که با الاینرهای شفاف از آن‌ها جلوگیری می‌شود.
  • الاینرها به سرعت کار می‌کنند: مدت زمان درمان ارتودنسی به هر بیمار بستگی دارد. با این حال، الاینرهای شفاف تمایل دارند سریع‌تر از بریس‌های سنتی کار کنند، زیرا آن‌ها مشکلات ناهماهنگی خفیف تا متوسط را اصلاح می‌کنند.

معایب

  • برای خوردن و آشامیدن باید برداشته شوند: برخلاف بریس‌های براکتی و سیمی که خودتان آن‌ها را بیرون نمی‌آورید، هنگامی که چیزی غیر از آب می‌خورید یا می‌نوشید، الاینرهای شفاف باید برداشته شوند. این به این دلیل است که سینی به راحتی می‌تواند لکه دار شود. با این وجود، از آنجایی که آن‌ها را برای غذا خوردن برنمی‌دارید، نیازی به تغییر رژیم غذایی خود نخواهید داشت. در حالی که هنگام استفاده از بریس‌های سنتی، باید از مصرف برخی غذاها اجتناب کنید.
  • آن‌ها باید اغلب تمیز شوند: الاینرهای شفاف باید اغلب تمیز شوند. معمولا توصیه می‌شود سینی خود را هر بار که آن‌ها را برای خوردن یا نوشیدن بیرون می‌آورید، تمیز کنید. همچنین باید روزانه آن‌ها را در محلول استریل کننده خیس کنید. اگر نتوانید دندان‌ها و سینی‌های خود را تمیز نگه دارید، باکتری‌ها در اطراف دندان‌هایتان تجمع می‌کنند و باعث پوسیدگی می‌شوند. پلاکی که تشکیل می‌شود همچنین می‌تواند باعث تغییر رنگ سینی‌ها شود و بیشتر به چشم بیاید. با این حال، تمیز کردن الاینرها بسیار کمتر از تمیز کردن اطراف براکت‌ها و سیم‌ها زمان بر و راحت‌تر است.

سخن پایانی

در حالی که الاینرهای شفاف قابل جابجایی هستند، باید حداقل 22 ساعت در روز استفاده شوند. این امر همراه با نیازهای تمیز کردن می‌تواند چالش برانگیز باشد. برخی از افراد آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری بیرون می‌آورند و از این طریق بر میزان موفقیت درمان تاثیر می‌گذارند.

با این حال، اگر به دستورالعمل‌ها پایبند باشید، دلیلی وجود ندارد که بریس‌های نامرئی برای شما کار نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *