علائم مشخص برای انجام درمان ارتودنسی

علائم مشخص برای انجام درمان ارتودنسی

یک لبخند سالم و زیبا اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و به سلامت کلی دهان شما کمک می‌کند. انجام درمان ارتودنسی می‌تواند نقش اساسی در دستیابی به این لبخند را داشته باشد و به مسائل مختلف دندانی رسیدگی کند که در غیر این صورت ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. در حالی که برخی از نگرانی‌های ارتودنسی مشهود است، برخی دیگر ممکن است کمتر آشکار باشند. برای کمک به شما در تعیین اینکه آیا باید درمان ارتودنسی را در نظر بگیرید یا خیر، در اینجا چهار علامت مشخص وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

دندان‌های کج یا نامرتب

هنگامی که دندان‌های شما در یک راستا قرار نگرفته‌اند، می‌تواند زیبایی لبخند شما و همچنین سلامت دهان و دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد. نامرتبی دندان‌ها می‌تواند منجر به مشکلاتی در تمیز کردن برخی قسمت‌ها شود و خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش دهد.

علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد:

 • دندان‌هایی که به وضوح کج روی هم قرار گرفته‌اند یا شلوغ هستند.
 • مشکل در تمیز کردن صحیح بین دندان‌ها
 • سایش ناهموار روی سطوح دندان‌

علاوه بر این، هم ترازی نامناسب می‌تواند بر بایت شما تاثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به ناراحتی هنگام جویدن و حتی مشکلات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) شود.

اوربایت یا آندربایت

اوربایت زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های جلویی فک بالا به طور قابل توجهی جلوتر از دندان‌های جلویی فک پایین باشند. بر عکس، آندربایت زمانی است که دندان‌های جلویی فک پایین جلوتر از دندان‌های جلویی فک بالا باشند. هر دو شرایط می‌توانند بر بایت، گفتار و زیبایی چهره شما تاثیر بگذارند.

علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد:

 • دندان‌های بالایی قسمت قابل توجهی از دندان‌های پایینی را می‌پوشانند
 • دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالایی باشند
 • مشکل واضح در جویدن یا صحبت کردن

در برخی موارد، اوربایت یا آندربایت حتی ممکن است باعث ناراحتی فک شده و بر تعادل اجزای صورت شما تاثیر بگذارد.

اپن بایت یا کراس بایت

اپن بایت زمانی اتفاق می‌افتد که بین دندان‌های جلویی فک بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد، حتی زمانی که دندان‌های عقب شما کنار هم نیستند. از سوی دیگر، کراس بایت زمانی است که برخی از دندان‌های بالایی شما در هنگام گاز گرفتن در داخل دندان‌های پایین شما قرار می‌گیرند.

علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد:

 • هنگام گاز گرفتن بین دندان‌های جلویی بالا و پایین فاصله داشته باشید
 • دندان‌های بالا در داخل دندان‌های پایین قرار می‌گیرند
 • چالش در گاز گرفتن و جویدن راحت

هم اوپن بایت و هم کراس بایت می‌توانند بر بایت شما تاثیر بگذارند، منجر به سایش ناهموار دندان‌ها شوند و بر رشد فک تاثیر بگذارند.

فاصله یا شکاف بیش از حد

فاصله یا شکاف بیش از حد بین دندان‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله از دست دادن دندان، ژنتیک یا عادت‌هایی مانند مکیدن انگشت در دوران کودکی رخ دهد. در حالی که شکاف‌های کوچک ممکن است لزوما نیازی به درمان نداشته باشند، فضاهای بزرگ‌تر می‌توانند منجر به تجمع مواد غذایی و مشکلات در تمیز کردن شوند و به طور بالقوه به مشکلات دندانی کمک کنند.

علائمی که باید به آن‌ها توجه کرد:

 • فاصله یا شکاف بیش از حد بین دندان‌ها
 • گیر کردن مکرر غذا بین دندان‌ها
 • مشکلات گفتاری به دلیل تاثیر موثر بر حرکت زبان

اگر هنگام جویدن هر گونه نشانه‌ای از ناهماهنگی، مشکلات بایت، یا ناراحتی هنگام جویدن را مشاهده کردید، عاقلانه است که با یک ارتودنتیست مشورت کنید.

چرا انجام درمان ارتودنسی ضروری است؟

انجام درمان ارتودنسی فراتر از بهبود ظاهر لبخند شماست. این در مورد دستیابی به یک بایت سالم و کاربردی است که سلامت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد. در صورت عدم درمان، این مشکلات دندانی می‌تواند در دراز مدت منجر به مشکلات مهم تری از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ناراحتی فک یا حتی مشکلات گفتاری شود. در اینجا چند دلیل قانع کننده برای در نظر گرفتن درمان ارتودنسی آورده شده است:

بهبود سلامت دهان و دندان

دندان‌هایی که به درستی تراز شده باشند، راحت‌تر تمیز می‌شوند. خطر تشکیل پلاک، حفره‌ها و بیماری لثه را کاهش می‌دهد. پرداختن به مسائل ارتودنسی می‌تواند به سلامت کلی دهان شما کمک کند.

افزایش اعتماد به نفس

یک لبخند سالم و زیبا اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که با دیدی روشن‌تر و مثبت‌تر با جهان رو به رو شوید.

بایت و عملکرد بهتر

درمان ارتودنسی می‌تواند بایت شما را بهبود بخشد، جویدن را راحت کرده و خطر ناراحتی فک و مسائل مربوط به آن را کاهش دهد.

رویکرد پیشگیرانه

پرداختن به نگرانی‌های ارتودنسی در مراحل اولیه می‌تواند از درمان‌های گسترده تر و تخاجمی تر در آینده جلوگیری کند. مداخله زودهنگام می‌تواند رشد و تراز مناسب فک را هدایت کند.

سرمایه‌گذاری بلند مدت

پرداختن سریع به مسائل می‌تواند به شما کمک کند از مشکلات دندانی بالقوه‌ای که ممکن است به درمان‌های پر هزینه در آینده نیاز داشته باشید، جلوگیری کنید.

زیبایی شناسی صورت

تراز مناسب دندان‌ها به زیبایی شناسی صورت متعادل کمک می‌کند و ظاهر کلی شما را بهبود می‌بخشد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در بالا یا نگرانی در مورد تراز دندانی خود، توصیه می‌شود با ارتودنتیست مشورت کنید. در طول مشاوره، دندانپزشک معاینه کاملی را انجام می‌دهد که ممکن است شامل عکس برداری با اشعه ایکس و اسکن دیجیتال باشد تا تراز و بایت دندان شما را بررسی کند. بر اساس ارزیابی آن‌ها، ارتودنتیست مناسب ترین برنامه متناسب با نیازها و اهداف منحصر به فرد شما را توصیه می‌کنند.

سخن پایانی

انجام درمان ارتودنسی سلامت دهان و دندان و سلامت کلی شما را تضمین می‌کند. اگر در حین جویدن متوجه علائم ناهماهنگی، مشکلات گاز گرفتن یا ناراحتی شدید، عاقلانه است که با ارتودنتیست مشورت کنید. مداخله به موقع می‌تواند منجر به نتایج درمانی موثرتر و کارآمدتر شود و به شما کمک کند در عین لذت بردن از سلامت دهان و دندان به لبخندی که همیشه می‌خواستید برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *