التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی می تواند نشان دهنده ی ابتلا به بیماری لثه و یا التهاب لثه نیز باشد.

التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی

بریس های دندانی ابزارهایی هستند که به آرامی دندان ها را حرکت داده و مرتب می کنند. از این ابزارها برای اصلاح فرم دندان ها و نامرتبی آن ها استفاده می کنند. بریس ها می توانند باعث ایجاد تورم و درد در لثه ها شوند. معمولا در روزهای اول ارتودنسی لثه ها دچار تورم و درد می شوند. با این حال التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی می تواند نشان دهنده ی ابتلا به بیماری لثه و یا التهاب لثه نیز باشد.

دلایل التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی

دلایل مختلفی برای حساسیت یا التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی وجود دارد. از جمله:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان: باقی مانده ی مواد غذایی و پلاک ها به راحتی به براکت ها می چسبند. باکتری ها بر روی این پلاک ها رشد کرده و باعث التهاب لثه ها می شوند.
 • حرکت دندان ها: جا به جا شدن دندان ها باعث ایجاد التهاب جزئی در اطراف دندان ها می شود.
 • بیماری های زمینه ای: افرادی که مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت و یا چاقی هستند بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه قرار دارند.

حرکت دندان ها

بریس ها با فشار مداومی که به دندان ها وارد می کنند، باعث جابجایی دندان ها و ایجاد تغییراتی در لثه ها و استخوان فک می شوند.در اوایل ارتودنسی، تورم لثه و احساس درد یک واکنش متداول است. تنظیم مجدد بریس ها که معمولا هرماه باید انجام شود نیز ممکن است باعث حساسیت لثه ها شود. تمامی این علائم طبیعی و موقتی هستند و به مرور زمان از بین می روند. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به صورت منظم می تواند به کاهش درد و حساسیت لثه ها کمک کند.

التهاب لثه

هنگامی که بریس ها دندان ها را حرکت می دهند، فضای کمی بین دندان ها ایجاد می شود. باکتری ها و باقی مانده ی مواد غذایی در این فضاها گیر می کنند و باعث التهاب لثه ها در طول درمان ارتودنسی می شوند. اگر التهاب لثه درمان نشود می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به استخوان های اطراف دندان ها وارد کند. به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد. بعضی از بیماران در طول دوران درمان بیشتر به دندانپزشک عمومی مراجعه می کنند.

هیپرپلازی لثه

گاهی اوقات تجمع پلاک بر روی دندان ها و یا حساسیت لثه ها در طول درمان ارتودنسی می تواند منجر به اختلالی به نام هیپرپلازی لثه شود. به هیپرپلازی لثه “بزرگ شدن لثه” و یا “هیپرتروفی ” نیز گفته می شود. این بیماری در نتیجه ی رشد بیش از حد بافت لثه در اطراف دندان ها ایجاد می شود.

هیپرپلازی لثه که  در طول درمان ارتودنسی اتفاق می افتد معمولا با رعایت بهداشت دهان و دندان بهبود پیدا می کند. معمولا با گذشت 6 تا 8 هفته از پایان ارتودنسی و با رعایت بهداشت دهان و دندان رشد بیش از حد لثه ها به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند. در بعضی از بیماران رشد بیش از حد لثه ها حالت فیبروتیک پیدا می کند. این افراد برای درمان نیاز به جراحی دارند.

درمان التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی

اگر تورم لثه ها به دلیل التهاب لثه باشد باید به صورت منظم برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که لثه ها دچار درد و تورم بسیار شدید شوند باید در اولین فرصت به دندانپزشک و یا ارتودنتیست مراجعه کنید.

اگر دچار هیپرپلازی شدید لثه شوید، به گونه ای که هیچ یک از درمان ها خانگی موثر نباشند، ممکن است دندانپزشک برای درمان، بخش هایی از بافت آسیب دیده و متورم لثه را بردارد. این کار معمولا با استفاده از لیزر انجام می شود.

درمان های خانگی التهاب لثه

چندین راهکار مناسب و موثر خانگی برای بهبود وضعیت التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی وجود دارد که در این جا به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

 • شست و شوی روزانه ی دهان با محلول ولرم آب و نمک
 • استفاده از داروهای ضد التهاب که به کاهش تورم و درد لثه نیز کمک می کنند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای سفت و جویدنی در هنگامی که لثه ها متورم هستند.
 • کشیدن نخ دندان

برای آشنایی با نحوه ی رعایت بهداشت دهان و دندان به مقاله های نحوه ی مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی و نحوه ی نخ دندان کشیدن در طول درمان ارتودنسی مراجعه کنید

پیشگیری از التهاب لثه در طول درمان ارتودنسی

جلوگیری از التهاب لثه ها در طول درمان ارتودنسی بسیار سخت است. البته رعایت بهداشت دهان و دندان باعث بهبود وضعیت لثه ها می شود و احتمال بیماری لثه ها را کاهش می دهد.

 وجود براکت ها بر روی دندان ها تمیز کردن آن ها را سخت می کند. با این حال حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی ضروری است. از جمله راهکارهایی که در طول این درمان به شما کمک می کند تا مراقب دندان هایتان باشید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از مسواک های برقی با برس نرم برای تمیز کردن دندان ها
 • استفاده از نخ دندان های مخصوص ارتودنسی
 • استفاده از دهانشویه های ضد باکتریایی بعد از مسواک زدن

کاهش مصرف مواد غذایی که بین براکت ها گیر می کنند نیز می تواند به حفظ سلامت دندان ها کمک کند. غذاهایی مانند:

 • اسکیت
 • پاپ کورن
 • آبنبات

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از قرار دادن بریس ها در دهان ممکن است لثه ها تا یک هفته متورم شوند. با هربار تنظیم بریس ها نیز ممکن است بیمار تا چند روز احساس درد و تورم داشته باشد. اگر تورم لثه و یا احساس درد بیشتر از این طول بکشد بیمار باید توسط دندانپزشک و یا ارتودنتیست معاینه شود.

اگر براکت ها ویا سیم های ارتودنسی باعث تورم و یا خونریزی از لثه ها شوند نیز باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرد.در این شرایط معمولا دندانپزشک سیم ها را تنظیم می کند و یا یک قطعه موم نرم را در اختیار بیمار می گذارد تا بر روی نواحی آزار دهنده قرار دهد. موم از زخم شدن بیشتر دهان و لثه ها جلوگیری می کند.

تورم لثه ها یک اتفاق رایج در طول درمان ارتودنسی است. وجود براکت ها بر روی دندان ها مراقبت از آن ها را دشوار می کند. بهداشت ضعیف دهان و دندان در این دوران می تواند منجر به ابتلا به بیماری لثه شود. در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است با رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل صحیح آن از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *