تمیز کردن دندان ها و روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی اهمیت دو چندان دارد چرا که با وجود براکت ها و سیم ها تمیز کردن دندان ها دشوارتر است.

روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

تمیز کردن دندان ها و روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی برای حفظ سلامت و زیبایی دندان ها بسیار مهم است. نخ دندان مناطقی را که با مسواک تمیز نمی شود را به خوبی تمیز می کند.

کشیدن نخ دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت دو چندان دارد چرا که با وجود براکت ها و سیم ها تمیز کردن دندان ها دشوارتر است. در طول درمان ارتودنسی باید روزی یک بار نخ دندان بکشید و با استفاده از مسواک های بین دندانی اطراف براکت ها و سیم ها را به خوبی تمیز کنید.

وجود براکت ها و سیم های ارتودنسی کشیدن نخ دندان را دشوار می کند. در این بخش می خواهیم روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی به طور صحیح را بیان کنیم و راهکارهایی را به شما ارائه دهیم که این کار را سریع تر و راحت تر کند. این که کدام روش را انتخب می کنید اهمیت ندارد، مهم این است که حتما به صورت روزانه نخ دندان بکشید تا از ابتلا به بیماری لثه و یا پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید.

انواع روش های نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

روش سنتی کشیدن نخ دندان

نخ دندان کشیدن به روش معمول، یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن باقی مانده ی مواد غذایی و پلاک ها از فضای بین دندان هاست. اما استفاده از این روش در افرادی که براکت ارتودنسی دارند کمی دشوار است و ممکن است 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. تنها ابزاری که در روش سنتی نیاز است نخ دندان موم دار است. نخ دندان های بدون موم ممکن است پاره شوند و در براکت های فلزی گیر کنند. نحوه استفاده از نخ دندان در روش سنتی به شرح زیر است:

 • مقدار کافی از نخ دندان را ببرید.
 • نخ را از زیر سیم اصلی رد کنید. این کار را باید برای هر دندان به صورت جداگانه انجام دهید. می توانید برای این کار از آینه استفاده کنید تا مطمئن شوید نخ را در محل درست قرار داده اید.
 • انتهای نخ را دور انگشت اشاره بپیچید تا کار با نخ راحت تر شود.
 • نخ را به آرامی وارد فضای بین دو دندان کنید و به سمت بالا و پایین بکشید. بالا و پایین بردن نخ در مورد دندان های بالا باید به صورت U شکل انجام شود. یعنی نخ را از یک سمت به طرف خط لثه ببرید و از طرف دیگر به سمت پایین بکشید.
 • نخ را به آرامی از بین دندان بیرون بکشید و از سیم اصلی بیرون بیاورید. مراقب باشید که در هنگام خارج کردن نخ از فضای دندان ها به سیم اصلی ضربه وارد نشود. این کار می تواند منجر به خارج شدن سیم از براکت ها شود.
 • تمام این مراحل را باید برای تک تک دندان ها تکرار کنید.

واتر پیک یا oral irrigator

یک روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی استفاده از واتر پیک است. واتر پیک ابزاری است که با استفاده از آن جریانی ثابت از آب وارد دهان می شود و فضای بین دندان ها را تمیز می کند. استفاده از این وسیله کارایی زیادی در تمیز کردن دندان ها دارد، تا جایی که تنها با 3 تا 5 دقیقه استفاده از این دستگاه فضای بین دندان ها به خوبی تمیز می شود. بعضی از واترپیک ها سر های مخصوص ارتودنسی دارند. این سرهای مخروطی امکان تمیز کردن براکت ها و فضای بین دندان ها را به شکل راحت تری فراهم می کنند. برای استفاده از این ابزار می توانید طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

واترپیک چیست؟
چگونگی استفاده از واترپیک برای تمیز کردن بین دندان ها
 • مخزن دستگاه را با آب پرکنید. می توانید همراه با آب، مقداری دهانشویه نیز وارد مخزن کنید.
 • سر مخروطی را بر روی واتر فلاسر قرار دهید. یک بار دستگاه را امتحان کنید تا مطمئن شوید درست کار می کند و میزان فشار آب کافی است.
 • سر فلاسر را در دهان خود قرار دهید.
 • واتر فلاسر را روشن کنید. لب های خود را بر روی هم قرار دهید تا آب با فشار از دهانتان خارج نشود. در حین انجام این کار باید اجازه دهید که آب از گوشه های دهانتان بیرون بیایید.
 • اجازه دهید تا جریان آب به خط لثه و نواحی بین دندان ها برسد.

اگر تمایل داشته باشید می توانید به آرامی دندان ها و براکت ها را مسواک بزنید تا مواد غذایی که به آن ها چسبیده اند جدا شوند. سپس دوباره بین دندان ها و لثه ها را با آب اسپری کنید.

بعد از پایان کار مخزن آب را خالی کنید و سر فلاسر را خشک کنید. برای محافظ از سر فلاسر آن را در یک ظرف در بسته نگه دارید.

فلاس تریدر

فلاس تریدر یک ابزار ارزان قیمت است که می تواند یک روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی محسوب شود و در اکثر داروخانه ها یافت می شود. با استفاده از این ابزار می توان با همان روش سنتی ولی با سرعت بیشتر نخ دندان کشید. فلاس تریدر در واقع یک ابزار کوچک پلاستیکی شبیه سوزن است که به شما کمک می کند تا براحتی پشت سیم اصلی، اطراف براکت ها و فضای بین دندان ها را تمیز کنید.  نحوه استفاده از فلاس تریدر به صورت زیر است:

فلاس تریدر

1- یک قطعه از نخ دندان موم دار را از داخل فلاس تریدر رد کنید.

2- انتهای تیز فلاس تریدر را از زیر سیم اصلی رد کنید.

3- با استفاده از فلاس تریدر نخ را از از زیر سیم اصلی رد کنید و فلاس تریدر را در یک دست نگه دارید.

4- نخ را به دورانگشت اشاره خود بپیچید تا کنترل بیشتری روی آن داشته باشید.

5- نخ را به آرامی وارد فضای بین دو دندان کنید و به سمت بالا و پایین حرکت دهید. بالا  و پایین بردن نخ در مورد دندان های بالا باید به صورت U شکل انجام شود. یعنی نخ را از یک سمت به طرف خط لثه ببرید و از طرف دیگر به سمت پایین بکشید.

6- نخ را به آرامی از بین دندان ها بیرون بکشید و از سیم اصلی بیرون بیاورید.

7- این مراحل را برای تمام دندان ها تکرار کنید.

نوار بین دندانی یا Dental tape

برای بعضی از افراد کشیدن نخ دندان به روش سنتی دردناک است. این شرایط بیشتر برای افرادی پیش می آید که به کشیدن نخ دندان عادت ندارند. این روش نخ دندان کشیدن در ارتودنسی در این افراد در روزهای اول ممکن است باعث خونریزی و یا تورم لثه ها شود. با مرور زمان لثه های ناسالم بهبود پیدا می کنند و کشیدن نخ دندان راحت تر و بدون درد خواهد شد.

در دورانی که لثه ها حساس هستند می توانید به جای نخ دندان از نوار بین دندانی dental tape ها استفاده کنید. نوار بین دندانی ها نوارهای بسیار نازک، نرم و اسفنجی هستند. این نخ ها از نخ دندان های معمولی نازک تر و عریض تر هستند. به همین دلیل راحت تر وارد فضای بین دندان ها می شوند. روش استفاده از این نخ دندان ها همانند استفاده از نخ دندان های معمولی است.

نوار بین دندانی چیست
تفاوت تخ دندان و نوار بین دندانی و نحوه ی استفاده از نوار بین دندانی

نکات کلی در مورد تمیز کردن دندان ها در طول درمان ارتودنسی

برای حفظ سلامت و سفیدی دندان هایتان، علاوه بر کشیدن نخ دندان می توانید از روش های زیر نیز کمک بگیرید.

جرم گیری منظم

جرم گیری دندان ها در طول درمان ارتودنسی بسیار مفید است. این کار به از بین بردن جرم های تشکیل شده در اطراف براکت ها و جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها کمک می کند. بهتر است که در این دوران هر سه ماه یک بار جرم گیری انجام دهید.

از خمیردندان های سفید کننده استفاده نکنید!

شاید فکر کنید که استفاده از خمیر دندان های سفید کننده می تواند به حفظ ظاهر زیبای دندان ها کمک بسیاری کند. اما باید بدانید که این خمیر دندان ها نمی توانند وارد فضای زیر براکت ها شوند و فقط فضای اطراف آن ها را سفید می کنند. استفاده از این خمیر دندان ها باعث می شود که بعد از برداشتن براکت ها، دندان ها دو رنگ شوند.

مسواک برقی

استفاده از مسواک های برقی به تمیز کردن دندان ها کمک می کند. با استفاده از این مسواک ها می توانید با صرف انرژی کمتر نتایج بهتری را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *