لبخند لثه ای چیست

به لبخندی که در آن لثه ها بیش از حد مشخص باشد، لبخند لثه ای (به انگلیسی: gummy smile) گفته می شود. بعضی از افراد نسبت به لبخند زدن خود حساس هستند زیرا معتقدند لثه های آنها بیش از حد مشخص است. برای درمان لبخند لثه ای ابتدا باید علت آن مشخص شود. اگر احساس می کنید که دچار لبخند لثه ای هستید باید بدانید که تنها نیستید. بعضی از منابع معتبر تخمین می زنند که حدود 10 درصد از افراد 20 تا 30 ساله احساس می کنند که دارای لبخند لثه ای هستند. این نگرش در بین زنان بیشتر از مردان است.

باید بدانید که هیچ تعریف مشخصی برای لبخند لثه ای وجود ندارد. فاکتورهای زیر شاخصه هایی برای تشخیص لبخند لثه ای هستند:

 • ارتفاع و شکل دندان ها
 • چگونگی حرکت لب ها در هنگام لبخند زدن
 • اندازه ی زاویه ی فک در مقایسه با کل صورت

هر کس تعریف خودش را از لبخند زیبا دارد، از جمله این که چقدر از لثه باید هنگام لبخند مشخص باشد. اما به طور معمول اگر 3 الی 4 میلیمتر از لثه هنگام لبخند مشخص شود، به این حالت “لبخند لثه ای” گفته می شود.

اگر لبخند شما به نظرتان از نوع لبخند لثه ای است، باید متوجه شوید که چه چیزی باعث ایجاد این مسئله شده است. فقط در این صورت است که می توان با درمان های متناسب دندانپزشکی یا پریودنتال، لبخند شما ظاهر دلپذیرتری پیدا کند.

علل ایجاد لبخند لثه ای

لبخند لثه ای ممکن است در اثر یک یا چند عامل مرتبط با خود لثه ها، دندان ها یا حتی لب یا فک ایجاد شود. بنابراین چندین عامل در شکل گیری لبخند لثه ای نقش دارند. در این قسمت به چند مورد از مهم ترین عوامل اشاره می کنیم. با توجه به این که مشکل مربوط به کدام قسمت است، برای درمان لبخند لثه ای نیاز به یک رویکرد متفاوت داریم. پس از بیان علت ها در ادامه ی مقاله به روش های درمان لبخند لثه ای خواهیم پرداخت.

در این قسمت به چند مورد از مهم ترین عوامل اشاره می کنیم:

تفاوت در میزان رشد دندان ها

 • در روند رویش دندان، یک سری تغییرات طبیعی وجود دارد که می تواند منجر به کوتاهتر شدن دندان یا بیشتر بودن بافت لثه نسبت به حالت طبیعی شود. یکی از عوامل موثر در شکل گیری لبخند لثه ای، چگونگی رشد دندان های اصلی است. اگر لثه ها سطح زیادی از دندان اصلی را بپوشانند ممکن است لبخند لثه ای ایجاد شود. رشد بیش از حد دندان های جلو ممکن است باعث افزایش رشد لثه ها شود. در این شرایط احتمال شکل گیری لبخند لثه ای وجود دارد.
  • اگر اینگونه باشد، می توان با کپینگ یا پوشاندن دندان ها یا روکش کردن آن ها با پرسلن نازک، کاری کرد که دندانها طولانی تر به نظر برسد.
 • همچنین ممکن است که دندان های شما به مرور زمان ساییده شوند، به خصوص اگر عادت به دندان قروچه دارید.
  • وقتی این اتفاق بیفتد، می تواند موجب رویش جبرانی دندان شود. برای جبران سایش و حفظ عملکرد بایت (جفت شدن دندان ها و فک ها روی هم)، دندانها در واقع شروع به حرکت (یا رویش) بسیار آهسته به بیرون از لثه می کنند.
 • این باعث می شود لبخند، لثه ای به نظر برسد. زیرا هنگام رویش دندان، لثه ها که به دندان ها وصل شده اند، با آنها حرکت می کنند.
 • در بعضی موارد، با استفاده از روش درمانی ارتودنسی می توان دندانهای آسیب دیده را به سمت عقب حرکت داد. پس از آن، دندانهای ساییده شده معمولاً با تاج های چینی (پرسلن) یا روکش بازسازی می شوند.

تفاوت در اندازه ی لب ها

اگر لب بالا کوچکتر از لب پایین باشد ممکن است لبخند لثه ای ایجاد شود. همچنین تحرک بیش از حد لب ها در هنگام لبخند زدن می تواند باعث مشخص شدن قسمت بیشتری از لثه شود و در نتیجه لبخند ظاهر لثه ای پیدا می کند.

 • به طور متوسط، هنگام لبخند کامل، لب فوقانی از حالت استراحت طبیعی خود 6 تا 8 میلی متر حرکت می کند.
  • اگر حرکت لب بیش از اندازه باشد و از جای اصلی خود مقدار بیشتری حرکت کند، بافت لثه بیشتر آشکار می شود.
 • در اینجا باید عملکرد عضلات کنترل کننده لب کنترل شود تا از حد طبیعی خود بالاتر نروند.
 • درمان می تواند شامل استفاده از بوتاکس که به طور موقت عضلات را فلج می کنند (حدود شش ماه) باشد. یا به صورت جراحی انجام شود که به طور دائم میزان حرکت لب را محدود می کند، که به آن تثبیت لب گفته می شود.

مشکلات لثه

اگر دندانهای شما نسبت به لثه کوتاه تر به نظر می رسد، ممکن است به این دلیل باشد که توسط بافت لثه بیش از حد پوشانده شده اند.

 • این مشکل را می توان با یک روش جراحی پلاستیک پریودنتال به نام “افزایش طول تاج” (crown lengthening) حل کرد که شامل حذف و تغییر شکل مجدد بافت اضافی لثه برای آَشکار شدن تمام طول دندان است.

مشکلات فک

 • گاهی اوقات فک بالایی در امتداد عمودی خیلی بزرگتر است که به این شرایط، افزایش عمودی ماگزیلا (Vertical Maxillary Excess) گفته می شود.
  • در صورت وجود این مشکل، فک باید با جراحی اردتودنسی یا ارتوگناتیک جابجا شود. (“ارتو” به معنای صاف کردن و “gnathos” به معنای فک است).
 • از بین تمام درمان های ذکر شده، این یکی از پیچیده ترین درمان ها است اما می تواند به نتایج چشمگیر منتهی شود.

مصرف برخی داروها

بعضی داروها باعث افزایش رشد لثه ها می شوند. به این شرایط هایپرپلازی لثه گفته می شود. از جمله داروهایی که باعث هایپرپلازی لثه می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • داروهای فشار خون

اگر علت ایجاد لبخند لثه ای مصرف داروها باشد، بیمار باید تحت درمان قرار بگیرد. چرا که ممکن است افزایش رشد لثه ها  منجر به بیماری پریودنتال شود.

درمان لبخند لثه ای

برای درمان می توان از راهکارهای زیر استفاده کرد

جراحی دهان

اگر مقدار زیادی از لثه ها سطح دندان ها را پوشانده باشد می توان برای درمان از جراحی لثه استفاده کرد. به این عمل کانتورینگ لثه نیز گفته می شود. در طی این جراحی بافت اضافی لثه را حذف می کنند. جراحی لثه معمولا با موفقیت همراه است و نتایج آن در بیشتر مواقع طولانی مدت یا دائمی خواهد بود.

برای انجام جراحی، لثه ها را بی حس میکنند. سپس با استفاده از لیزر یا چاقوی جراحی  مقدار اضافی لثه ها را بر می دارند و به گونه ای در لثه ها تغییر شکل ایجاد می کنند تا بخش بیشتری از دندان ها در معرض قرار بگیرد. بعد از پایان جراحی ممکن است تا چند هفته لثه ها خونریزی داشته باشد. احساس درد نیز در این دوران طبیعی است. گاهی اوقات ممکن است به بیش از یک جراحی نیاز باشد.

جراحی لب

اگر علت لبخند لثه ای، موقعیت لب ها باشد جراحی لب انجام می شود. در این جراحی موقعیت لب ها را تغییر می دهند و با این کار لبخند را اصلاح می کنند. در طی جراحی لب، بخشی از بافت همبند را از زیر لب بالایی بر می دارند. این کار باعث می شود که ماهیچه های واقع در ناحیه لب و بینی نتوانند لب بالا را بیش از حد بالا ببرند.

برای جراحی لب بی حسی موضعی انجام می شود. بعد از بی حس شدن دهان، پریودنتیست دو برش در زیر لب بالا ایجاد کرده و بخشی از بافت همبند را بر می دارد و سپس بخیه می زند. این جراحی حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد. مدت زمان بهبودی بعد از این عمل حدود یک هفته است. در بسیاری از موارد نتایج این عمل دائمی است اما گاهی نیز ممکن است لب به حالت اولیه ی خودش برگردد.

جراحی ارتوگناتیک

اگر علت اصلی لبخند لثه ای مشکلات فک باشد، احتمالا برای درمان جراحی ارتوگناتیک انجام می شود. این جراحی باعث هم تراز شدن فک بالا و پایین می شود. جراحی فک یک عمل جراحی پیچیده است. در بسیاری از موارد قبل از انجام جراحی، دندان های بیمار را ارتودنسی می کنند تا از منظم بودن دندان ها اطمینان حاصل شود.

برای انجام جراحی فک، بیمار را بیهوش می کنند. بعد از جراحی احتمالا بیمار باید بین 2 تا 4 روز در بیمارستان بستری شود. دوران بهبودی این جراحی چیزی بین 6 تا 12 هفته است. جراحی ارتوگناتیک جزو درمان های گران قیمت دسته بندی می شود.

ابزارهای موقت انکور (TAD)

اگر تمایلی به انجام جراحی ندارید ممکن است بتوانید برای درمان از ابزار TAD استفاده کنید. این ابزار با تغییر موقعیت دندان ها به اصلاح لبخند لثه ای کمک  می کند.

 TAD ها ابزارهای ریزی هستند که پس از بی حسی موضعی در استخوان دهان کاشته می شوند. معمولا فرآیند قرار دادن TAD در دهان توسط جراح فک و صورت و در مطب او انجام می شود. اثر بخشی استفاده از این ابزارها بستگی به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک دارد.

بوتاکس

اگر علت لبخند لثه ای، بالا رفتن بیش از حد لب بالا باشد می توان برای درمان از بوتاکس استفاده کرد. بوتاکس نسبت به جراحی هزینه های کمتری دارد. البته بوتاکس باید هر 3 تا 4 ماه یک بار تکرار شود و از این جهت ممکن است دردسر ساز باشد. همچنین تزریق بیش از اندازه ی بوتاکس نیز می تواند بر روی لبخند اثرات نامطلوبی داشته باشد. به همین دلیل اگر می خواهید از این روش درمانی استفاده کنید باید حتما به متخصص ماهر مراجعه کنید.

هیالورونیک اسید

یکی دیگر از روش های اصلاح لبخند لثه ای تزریق فیلرهای هیالورونیک اسید است. این تزریق نیز همانند بوتاکس در شرایطی انجام می شود که علت لبخند لثه ای بالا بردن بیش از حد لب بالا باشد. تزریق هیالورونیک اسید باعث می شود که حرکت فیبرهای ماهیچه ای لب محدود شود. اثرات این نوع تزریق در حدود 8 ماه ماندگاری دارد.

باید بدانید که استفاده از فیلرها ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. اگرچه این عوارض به ندرت اتفاق می افتند:

 • آسیب به محتویات خون و در نتیجه ی آن از دست دادن بافت، کوری و یا سکته ی مغزی
 • پاسخ سیستم ایمنی بدن به هیالورونیک اسید و در نتیجه ی آن شکل گیری گرانولوم

در مقایسه با جراحی استفاده از فیلرهای هیالورونیک است ارزان تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *