تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

تاثیر سیگار بر درمان ارتودنسی

همه ما از مضرات سیگار آگاه هستیم، اما آیا می‌دانستید که سیگار روی دندان‌های شما نیز تاثیر منفی می‌گذارد؟ این امر به ویژه در صورتی صادق است که در حال انجام درمان ارتودنسی باشید.

در اینجا ما قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به نحوه تاثیر سیگار کشیدن بر دندان‌های شما داشته باشیم و به این سوال پاسخ دهیم که چرا درمان ارتودنسی می‌تواند تحت تاثیر سیگار قرار گیرد.

سیگار می‌تواند بر عملکرد درمان ارتودنسی تاثیر نامطلوبی بگذارد

برای اینکه درمان ارتودنسی موفقیت آمیز و بدون دردسر باشد، باید سلامت دهان و دندان شما در سطح بالایی باشد. سیگار به طرق مختلف سلامت دهان و دندان شما را تضعیف می‌کند، مانند ایجاد بیماری لثه و تغییر رنگ دندان‌ها، همچنین افزایش پلاک باکتریایی و کاهش جریان خون در لثه‌ها. برای اینکه درمان ارتودنسی شما ساده باشد، سلامت عمومی دهان و دندان شما باید به اندازه کافی خوب باشد تا زیرساخت محکمی را فراهم کند. اگر اینطور نیست، می‌توانید با درد، عفونت و مشکلات عمومی دندان مواجه شوید.

سیگار می‌تواند بر ظاهر شما تاثیر بگذارد

اگرچه روش‌های ارتودنسی اغلب یک هدف کاربردی مانند اصلاح اوربایت دارند، اما می‌توانند برای بهبود زیبایی لبخند شما نیز مورد استفاده قرار گیرند. متاسفانه سیگار تاثیر زیادی بر بدن شما می‌گذارد و می‌تواند پوست شما را کدر، خسته و مستعد جوش کند. علاوه بر این، می‌تواند باعث ایجاد لکه در اطراف دندان‌ها شود و حتی می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌هایی در اطراف بریس‌ها شود که لزوما تا زمانی که بریس‌هایتان برداشته نشود، نخواهید دید.

سیگار می‌تواند باعث عفونت و کندی بهبودی شود

بسیاری از افرادی که درمان ارتودنسی انجام می‌دهند، قبل از نصب بریس‌های خود نیاز به کشیدن دندان دارند. اگر بعد از کشیدن دندان سیگار می‌کشید، نه تنها زمان بهبودی را کاهش می‌دهید، بلکه در معرض خطر عوارضی مانند خشکی حفره دندان خارج شده قرار می‌گیرید. حفره خشک که به عنوان استئیت آلوئولار نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که لخته خون در حفره دندان ایجاد نشود یا از بین برود. عمل کشش هنگام استنشاق سیگار اغلب می‌تواند هرگونه لخته را از بین ببرد و محل زخم را آلوده کند و منجر به در معرض قرار گرفتن اعصاب و استخوان زیرین شود. این می‌تواند منجر به درد شدید شود که به صورت، گردن و فک شما سرایت می‌کند.

سیگار حاوی مواد شیمیایی مضری است که می‌تواند بر یکپارچگی درمان ارتودنسی شما تاثیر بگذارد

سیگار حاوی مواد شیمیایی مضری است که فقط روی بدن شما تاثیر نمی‌گذارد. مواد شیمیایی موجود در سیگار همچنین می‌تواند یکپارچگی ساختارهای ارتودنسی شما را تضعیف کند و باعث از هم پاشیدگی عوامل باندینگ مورد استفاده شود. این نه تنها به معنای زمان بیشتری برای نشستن روی صندلی متخصص ارتودنسی است، بلکه به این معنی است که زمان بیشتری تا برداشتن بریس‌هایتان باقیمانده است.

سیگار می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود

با توجه به افزایش پلاکی که در دهان افراد سیگاری ایجاد می‌شود، امکان تنفس بد وجود دارد. هنگامی که از بریس‌ها استفاده می‌کند، زباله‌ها و مواد شیمیایی در اطراف آن‌ها گیر می‌کنند که این امر باعث بدتر شدن بوی بد دهان می‌شود.

سخن پایانی

دندانپزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که هنگام استفاده از بریس سیگار نکشند. مسئولیت مراقبت از بریس‌ها بر عهده دارندگان آن است. سیگار کشیدن تلاش شما برای بهبود دندان‌هایتان را خراب می‌کند. ترک این عادت، همراه با جلسات منظم و درمان‌های دندانپزشکی، به موفقیت در ترمیم دندان‌های شما کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *