بوی بد دهان (هالیتوزیس) اغلب به دلیل بهداشت نامناسب است. دهان پناهگاهی برای ذرات غذایی است. آنها می توانند بین دندانها، در امتداد سطوح لثه و روی سطح زبان جمع شوند. بنابراین اگر بهداشت دهان رعایت نشود، این تجمع باعث ایجاد بوی بد در دهان در صبح می شود.

بهترین راه برطرف کردن بوی بد دهان در صبح

کارهای روزمره شما هر روز به همین روش شروع می شود: زنگ الارم گوشی را خاموش می کنید (یا 10 دقیقه دیگر به تعویق بیاندازید)، کشش عمیقی  به بدن خود می دهید و در ذهن خود کارهایی که در روز باید انجام دهید را مرتب می کنید . در همین حال آن طعم ناخوشایند را در دهان خود احساس می کنید: بوی بد دهان در صبح! نیازی به به شرمساری نیست. خوشبختانه، اگر دلایل و چگونگی درمان بوی بد دهان در صبح را بدانید، به یک صبح دلپذیرتر خواهید رسید!

دلایل بوی بد دهان در صبح

بوی بد دهان (هالیتوزیس) اغلب به دلیل بهداشت نامناسب است. دهان پناهگاهی برای ذرات غذایی است. آنها می توانند بین دندانها، در امتداد سطوح لثه و روی سطح زبان جمع شوند. بنابراین اگر بهداشت دهان رعایت نشود، این تجمع باعث ایجاد بوی بد در دهان می شود. به طور کلی دلایل ایجاد بوی بد دهان عبارتند از:

1- نوع مواد غذایی

علاوه بر ذرات باقی مانده مواد غذایی در دهان، انواع خاصی از مواد غذایی می توانند باعث بوی بد دهان  شوند. سیر، پیاز و ادویه جات هنگامی که هضم شوند وارد جریان خون شده و سپس به ریه های شما منتقل می شوند. به خصوص اگر در اواخر شب و قبل از خواب، غذاهایی از این دست  بخورید، امکان ایجاد بوی بد دهان در صبح بالاتر می رود.

2- خشکی دهان

بزاق بهترین ماده برای پاکسازی دهان است. بزاق باکتری ها را تجزیه می کند و ذرات باقیمانده غذایی را نیز از بین می برد. خشکی دهان باعث کاهش تولید بزاق می شود. تولید بزاق به طور طبیعی شب‌ها که می خوابید کاهش می یابد. به همین دلیل بسیاری از افراد با بوی بد دهان در صبح بیدار می شوند.

3- بهداشت ضعیف دهان

یکی از رایج ترین دلایل بوی بد دهان در صبح عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. دهان یک محیط بسیار مناسب برای رشد باکتری ها است. اگر درست مسواک نزنید و یا نخ دندان نکشید ذرات غذا در بین دندان ها و یا روی سطح زبان و لثه ها باقی می مانند. باکتری های موجود در دهان از این مواد غذایی تغذیه می کنند و باعث بوی بد دهان می شوند. بوی بد دهان در صبح می تواند یکی از علائم بیماری لثه یا پریودنتال نیز باشد. در بیماری پریودنتال لثه ها دچار عفونت می شوند و بوی بسیار بدی در دهان ایجاد می شود. برای درمان بیماری پریودنتال باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

4- تنباکو

اگر توجه کنید معمولا سیگاری ها دهان بدبویی دارند. آنها همچنین به دلیل استعمال سیگار مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند.

5- برخی از داروها

برخی از داروهای خاص باعث خشکی دهان می شوند. این داروها  توسط بدن تجزیه می شوند و مواد شیمیایی خاصی  را در نفس شما رها می کنند.

6- رفلاکس معده

در افرادی که دچار GRED یا رفلاکس معده هستند، اسید معده در هنگام خواب به درون مری باز می گردد و باعث ایجاد بوی بد دهان در صبح می شود.

درمان بوی بد دهان در صبح

در بسیاری از موارد بوی بد دهان را می توان با استفاده از روش های خانگی و همچنین تغییر سبک زندگی از بین برد. رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان بهترین راه حل برای از بین بردن بوی بد دهان است. قبل از این که بخوابید دندان ها و زبان  خود را به خوبی مسواک بزنید و بعد از آن نیز از خوردن و نوشیدن اجتناب کنید. کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه های ضد باکتری نیز برای از بین بردن بوی بد دهان بسیار مهم است. اگر از نگه دارنده و یا سایر وسایل ارتودنسی استفاده می کنید باید هر روز آن ها را تمیز کنید. به محض بیدار شدن دندان های خود را مسواک بزنید. اگر سیگار یا قلیان می کشید باید آن ها را ترک کنید.

استفاده از آدامس های بدون قند به ویژه برای افرادی که دائما گرفتار بوی بد دهان هستند می تواند بسیار مفید باشد. از آن جا که این نوع آدامس ها فاقد قند هستند، در میزان رشد باکتری های دهان تاثیری ندارند. همچنین جویدن این آدامس ها باعث تحریک غدد بزاقی شده و به افزایش ترشح بزاق و تازه نگه داشتن فضای دهان نیز کمک می کند.

اگر علت بوی بد دهان بیماری پریودنتال باشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید. برای درمان پریودنتال باید لثه ها را به صورت عمقی پاکسازی کنند. برای اینکار با استفاده از اسکیلینک و پلنینگ ریشه  پلاک و جرم ها ی تشکیل شده را پاکسازی می کنند. اگر شدت عفونت زیاد باشد ممکن است به جراحی نیاز باشد.

برای افرادی که علت بوی بد دهان آن ها رفلاکس معده است معمولا داروهای ضد اسید معده تجویز می شود تا شب ها قبل از خواب مصرف کنند. در این افراد خوابیدن به گونه ای که سر کمی بالا تر از بدن باشد می تواند به کاهش بازکشت اسید معده به مری کمک کند.

توصیه هایی برای از بین بردن بوی بد دهان

بوی بد دهان را می توان از بین برد. اما برخی از افراد ترجیح می دهند که اصلا بوی بد دهان را تجربه نکنند. بنابراین باید مراقب آنچه که میخورید باشید. این راهکارها می تواند به شما برای درمان بوی بد دهان در صبح کمک کند:

  • زیاد آب بنوشید. به ویژه قبل از اینکه بخوابید این کار به حفظ آب بدن کمک می کند و مانع از خشک شدن دهان و به تبع آن ایجاد بوی بد در دهان می شود.
  • شب ها از خوردن مواد غذایی بودار مانند سیر یا پیاز اجتناب کنید. خوردن قهوه نیز می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان در صبح شود. در مجموع یک رژیم غذایی سالم و متعادل به حفظ سلامت بدن شما و جلوگیری از بوی بد دهان در صبح کمک می کند.
  • ترک سیگار و قلیان باعث بهبود وضعیت دهان می شود و از ایجاد بوی بد دهان در صبح نیز جلوگیری می کند.
  • رعایت منظم بهداشت دهان و دندان هم به درمان و هم به جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان کمک می کند.  قبل از خواب حداقل به مدت دو دقیقه دندان هایتان را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه های ضد باکتری استفاده کنید تا باکتری های اضافی دهان را از بین ببرید. مسواک زدن زبان را نیز فراموش نکنید.

نکاتی برای بعد از بیدار شدن از خواب

  • مسواک زدن  پس از بیدار شدن: زمانی که از خواب بیدار می شوید اول مسواک بزنید. مسواک ذرات چسبیده به دندان را از بین می برد.
  • شستشوی دهان: اگر ترجیح می دهید برای مسواک زدن تا بعد از صبحانه صبر کنید، سریع دهان خود را بشویید. شستشوی دهان با پلاک هایی که دندان ها و لثه ها را هدف قرار می دهد، مبارزه می کند.
  • شروع به جویدن کنید: می توانید برای مبارزه با بوی بد دهان در صبح، پس از بیدارشدن یک آدامس فاقد قند و حاوی نعنا را سریع بجوید. آدامس باعث ایجاد جریان بزاق می‌شود و نعنا بوی مطبوعی را ایجاد می کند.

اگر تمامی این راهکارها را عملی کردید و باز هم نتیجه ای حاصل نشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک به شما کمک می کند تا علت اضلی بوی بد دهان در صبح را بفهمید و آن را برطرف کنید.

مهم نیست چه ساعتی از روز بوی بد دهان را احساس گنید ، بوی بد، خبر بدی برای دهان شما است. یکی از روش های  مبارزه با آن ، ایجاد عادت های خوب مراقبت از دهان است. این بدان معناست که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. و به یاد داشته باشید که معاینات منظم دندانپزشکی را در برنامه خود داشته باشید.

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: تنفس دهانی – دنتچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *