تشخیص و درمان دندان مرده و علت و درمان مرگ دندان

تشخیص و درمان دندان مرده

دندان ها از بافت نرم و بافت سخت تشکیل شده اند. جالب است بدانید که دندان یک ساختار زنده است. زمانی که اعصاب موجود در پالپ دندان آسیب ببینند، خونرسانی به دندان متوقف می شود. این امر ممکن است باعث عفونت و از بین رفتن اعصاب دندان شود. در این شرایط  اصطلاحا گفته می شود که دندان مرده است.

در این مقاله می خواهیم با چگونگی تشخیص دندان مرده آشنا شویم و راهکارهای درمانی مربوط به آن را مرور کنیم.

علائم دندان مرده

دندان مرده، دندانی است که خونرسانی به آن دچار اختلال شده باشد. در بسیاری از افراد اولین علائمی که نشان می دهد دندان دچار نکروز یا مرگ شده، تغییر رنگ دندان است. احساس درد در دندان و یا لثه ها ی اطراف آن نیز از دیگر علائم مرتبط با مرگ دندان است.

دندان های سالم معمولا سفید رنگ هستند. البته رنگ دندان به میزان زیادی به رژیم غذایی و بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. به عنوان مثال مصرف روزانه ی قهوه و با کشیدن سیگار باعث می شود که دندان ها زرد شوند.  این نوع تغییر رنگ به صورت یک دست و در تمامی دندان ها اتفاق می افتد.

تغییر رنگ دندانی که در حال مرگ است کاملا با دندان های دیگر متفاوت است و به راحتی تشخیص داده می شود. دندان در حال مرگ ممکن است به رنگ های زرد، قهوه ای روشن، خاکستری و حتی سیاه در بیاید. گاهی نیز ظاهر دندان به گونه ایست که انگار کبود شده! تغییر رنگ دندان به تدریج و با گسترش میزان پوسیدگی و مرگ اعصاب  بیشتر می شود.

درد یکی دیگر از علائم نکروز دندان است. البته همه ی افراد دچار دندان درد نمی شوند.اما بعضی از افراد  دردهای متوسط تا شدید را تجربه می کنند. در اغلب موارد دندان درد به دلیل آسیب دیدگی اعصاب و مرگ آن ها اتفاق می افتد. البته عفونت نیز می تواند باعث احساس درد در دندان شود.

سایر علائم عفونت دندان شامل موارد زیر است:

اگر هریک از علائم بالا را دارید بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. با کلیک بر روی هرکدوم از علائم بالا می توانید به مقاله ی مربوط مراجعه کنید و درباره ی آن ها بیشتر بخوانید.

عوامل موثر بر مرگ دندان

ضربه یا آسیب فیزیکی به دندان یکی از عواملی است که می تواند مرگ دندان را در پی داشته باشد. به عنوان مثال خوردن توپ به دهان و یا زمین خوردن و …. از جمله عواملی هستند که ممکن است باعث آسیب دیدن دندان ها شوند. مرگ دندان ممکن است سریع باشد و یا به آرامی و در طول چند روز یا چند سال اتفاق بیافتد.

بهداشت ضعیف دهان و دندان از دیگر عوامل اصلی مرگ دندان هاست. عدم رعایت بهداشت باعث پوسیدگی دندان ها می شود. اگر پوسیدگی درمان نشود پیشرفت می کند و به بخش های عمقی دندان یعنی پالپ می رسد. در نهایت نیز پالپ دندان عفونت می کند و از بین می رود و به تبع آن دندان دچار نکروز می شود. زمانی که عفونت به پالپ دندان می رسد، بیمار دچار دندان درد شدید می شود.

تشخیص دندان مرده

دندانپزشک می تواند دندانی که در حال مرگ است را با معاینات معمول دندانپزشکی تشخیص دهد. استفاده از تصاویر ایکس-ری نیز می تواند در این شرایط به تشخیص کمک کند. اگر دندانتان آسیب دیده و یا علائمی از دندان نکروز شده دارید باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. به این ترتیب دندانپزشک می تواند روند درمان را سریع آغاز کند و از آسیب های بیشتر جلوگیری کند.

درمان دندان مرده

درمان دندانی که در حال مرگ است باید به سرعت انجام شود. چرا که اگر درمان انجام نشود، باکتری هایی که باعث عفونت دندان شده اند می توانند تکثیر پیدا کنند و به سایر دندان ها آسیب بزنند. همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث آسیب دیدگی استخوان فک و لثه ها شود.

درمان دندان مرده معمولا با استفاده از “درمان ریشه” انجام می شود. گاهی نیز دندانپزشک مجبور می شوند دندان را بکشد. درمان های دندان مرده به شرح زیر است:

درمان ریشه

درمان ریشه یک روش درمانی بسیار ارزشمند است که به حفظ دندان های آسیب دیده کمک می کند. در طول درمان ریشه دندانپزشک لایه های سطحی دندان را می تراشد و با استفاده از ابزارهای مخصوصی پالپ آسیب دیده را از دندان خارج می کند. بعد از تمیز کردن دندان از عفونت، دندان را با استفاده از مواد ترمیمی پر می کنند.

در بسیاری از موارد بعد از درمان ریشه دندان مرده، دندان باید روکش شود. معمولا در شرایطی که بخش زیادی از مینای دندان آسیب دیده باشد و یا مواد ترمیمی زیادی برای پر کردن دندان به کار رفته باشد، دندان نیاز به روکش دندان یا تاج پیدا می کند. دندان هایی که تحت درمان ریشه قرار می گیرند با گذشتن زمان شکننده می شوند. به همین دلیل معمولا توصیه می شود که دندان های عقبی بعد از درمان ریشه، روکش شوند. چرا که این دندان ها بیشتر برای جویدن استفاده می شوند و احتمال آسیب دیدگی آن ها نیز بیشتر است. روکش، پوششی است که برای هر دندان به صورت مجزا طراحی و ساخته می شود. روکش دندان را معمولا با توجه به رنگ دندان های مجاور می سازند تا مشخص نباشد.

گاهی ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که دندان نیازی به روکش ندارد، در این شرایط ممکن است از بلیچینگ یا سفید کردن حرفه ای دندان برای همرنگ کردن دندان با سایر دندان ها استفاده شود. از این روش معمولا برای دندان های جلو استفاده می شود. گاهی نیز دندانپزشک پیشنهاد می دهد که برای سفید کردن دندان از “ونیر” استفاده شود.

کشیدن دندان

اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد و راهی برای ترمیم آن وجود نداشته باشد، تنها گزینه ای که باقی می ماند کشیدن دندان است. بعد از کشیدن دندان می توان جای خالی آن را با استفاده از ایمپلنت، دندان مصنوعی یا بریج پر کرد. شما باید قبل از انتخاب هریک از این روش ها با دندانپزشک مشورت کنید و سوال های زیر را از او بپرسید:

 • آیا این روش ها دائمی هستند و یا نیاز به تعویض دارند؟
 • هزینه ی انجام آن ها چقدر است؟ آیا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟
 • روند بهبودی بعد از انجام آن ها چگونه است؟
 • آیا مراقبت از آن ها نیاز به کار ویژه و متفاوتی دارد؟

کنترل درد

اگر دچار دندان درد شدید شده اید می توانید برای کنترل درد از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • از خوردن نوشیدنی های داغ خودداری کنید. مصرف این نوشیدنی احتمال التهاب را افزایش می دهد و می تواند درد را شدید تر کند.
 • از مسکن های ضد التهاب مانند ایپوبروفن استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. فشاری که بر اثر خوردن این نوع مواد غذایی به دندان ها وارد می شود می تواند آسیب دیدگی اعصاب را شدید تر کند.

در این شرایط مراجعه ی سریع به دندانپزشک بسیار مهم است. روش های خانگی کنترل درد به درمان دندان مرده کمکی نمی کند. از این روش ها فقط باید زمانی استفاده کنید که امکان مراجعه ی سریع به دندانپزشک را ندارید و یا منتظر نوبت مراجعه هستید.

پیشگیری از مرگ دندان

پیشگیری از مرگ دندان همیشه امکان پذیر نیست اما با استفاده از راهکارهای زیر می توانید احتمال آن را کاهش دهید:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید.
 • مراجعه ی منظم به دندانپزشک: هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام پوسیدگی  و درمان آن می تواند از آسیب به پالپ و مرگ دندان جلوگیری کند.
 • استفاده از محافظ دهان: اگر یک ورزشکار رزمی هستید و یا ورزش هایی مانند هاکی را انجام می دهید باید برای محافظت از دندان ها حتما از محافظ یا گارد دهان استفاده کنید.
 • رعایت رژیم غذایی سالم: اجتناب از خوردن غذاهای قندی برای حفظ سلامت دندان ها بسیار مهم است. مواد غذایی قندی احتمال پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند.
 • نوشیدن آب: مصرف آب به ویژه بعد از هر وعده ی غذایی کمک زیادی به تمیز کردن دندان ها می کند.

اگر احساس می کنید که یکی از دندانهایتان در حال نکروز است باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان زود هنگام دندان ها راحت تر و بی دردسرتر از درمان دندان مرده است. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود ممکن است دندان از بین برود و به تبع آن دندان های مجاور نیز آسیب خواهند دید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *