ویتامین‌ها و مکمل‌های ضروری برای سلامت لثه‌ها

ویتامین‌ها و مکمل‌های ضروری برای سلامت لثه‌ها

مطالعات نشان داده‌اند که برخی مکمل‌ها سلامت دهان را ارتقا می‌دهند و خطر بیماری پریودنتال را کاهش می‌دهند و یا این بیماری را در افراد مبتلا درمان می‌کنند.

بیماری‌های پریودنتال شرایطی هستند که لثه، استخوان فک، بافت همبند و رباط‌های دهان شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این شرایط بسیاری از افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در واقع، تجمع پلاک باعث التهاب لثه در حدود ۹۰ % جمعیت می‌شود.

ژنژیویت می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود که یک بیماری التهابی مزمن است که ممکن است منجر به تخریب دندان‌ها و بافت‌های حمایت کننده آن‌ها شود. بهداشت ضعیف دهان، سیگار کشیدن، شرایط خاص سلامت، سن و ژنتیک ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های پریودنتال را افزایش دهد.

متخصصان بهداشت دهان و دندان از چندین روش برای درمان بیماری‌های پریودنتال استفاده می‌کنند. از جمله جرم گیری و صاف کردن ریشه که شامل تمیز کردن عمیق لثه، دندان و ریشه است. آن‌ها همچنین عوامل خطر را درمان می‌کنند و از داروهای خاص و حتی جراحی در برخی موارد استفاده می‌کنند.

در این مقاله ۶ ویتامین و مکمل که می‌توانید برای بهبود سلامت لثه خود و درمان بیماری‌های پریودنتال استفاده کنید، آورده شده‌است.

امگا 3

اسیدهای چرب امگا ۳ دوکوزاهگزانوئیک اسید (‏DHA) ‏و ایکوزاپنتانوئیک اسید (‏EPA) ‏اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی قدرتمندی دارند. این ویژگی‌ها ممکن است آن‌ها را به یک درمان موثر برای بیماری پریودنتال تبدیل کند. مکمل‌های روغن ماهی منبع غنی از DHA و EPA هستند.

مروری بر شش مطالعه انجام‌شده در سال ۲۰۲۰ نشان داد که افرادی که از مکمل‌های امگا ۳ استفاده کرده‌اند، پیشرفت‌های قابل‌توجهی در درمان بیماری‌های پریودنتال داشته‌اند. یک مطالعه با کیفیت دیگر در سال ۲۰۲۰ به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه مصرف مکمل امگا ۳ بر ۹۰ فرد مبتلا به پریودنتیت تاثیر گذاشته است.

امگا ۳ همچنین ممکن است به افزایش فعالیت آنزیم آنتی‌اکسیدانی سوپراکسید دیسموتاز در بافت لثه کمک کند که ممکن است به حفاظت در برابر آسیب لثه کمک کند.

پروبیوتیک‌ها

مکمل‌های پروبیوتیک برای ارتقای سلامت روده به خوبی شناخته شده‌اند. جالب توجه است، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از گونه‌های پروبیوتیک ممکن است برای سلامت لثه مفید باشد.

بیماری پریودنتال با رشد بیش از حد باکتری‌های مضر مرتبط است که باعث آسیب به لثه می‌شوند. نشان‌داده شده‌است که معرفی باکتری‌های مفید که خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارند، برای درمان بیماری‌های پریودنتال موثر هستند.

محققان در سال ۲۰۱۷ با مروری بر ۱۲ مطالعه به این نتیجه رسیدند که مکمل‌های پروبیوتیک مانند کپسول‌ها احتمالا برای حمایت از سلامت کلی دهان، از جمله سلامت لثه موثر هستند.

ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که بدن به طور طبیعی تولید می‌کند. همچنین می‌توانید آن را به صورت مکمل مصرف کنید. این هورمون نقش مهمی در بدن دارد و در ریتم خواب و بیداری، عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم فشار خون و غیره نقش دارد. همچنین خواص ضد التهابی، آنتی‌اکسیدان و ضد تورم دارد.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که سطوح پایین‌تر ملاتونین در بزاق با بیماری‌های پریودنتال شدیدتر مرتبط است. به علاوه به نظر می‌رسد افراد مبتلا به بیماری پریودنتال در مقایسه با افراد غیر مبتلا به بیماری پریودنتال، میزان ملاتونین بزاق کمتری دارند.

مصرف مکمل‌های ملاتونین ممکن است از آسیب لثه محافظت کند. با این حال، دانشمندان باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند.

روی

روی یک ماده معدنی است که برای سلامت دهان و دندان ضروری است. بدن شما برای حفظ لثه‌های سالم به آن نیاز دارد و عدم مصرف کافی روی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های پریودنتال را افزایش دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که درمان‌های ژل و خمیر مبتنی بر روی ممکن است به بهبود سلامت لثه و کاهش پلاک کمک کند. محققان دریافته‌اند که مصرف روی از طریق دهان باعث کاهش پلاک و بهبود سلامت لثه در کودکان می‌شود.

علاوه بر این، روی دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به آرام کردن التهاب لثه مرتبط با بیماری پریودنتال کمک کند.

کورکومین

کورکومین یک جز فعال ادویه زردچوبه است. مردم آن را به خاطر اثرات ضد التهابی چشمگیر مصرف می‌کنند. این ادویه به عنوان یک درمان برای بیماری‌های پریودنتال شناخته شده است. کورکومین علاوه بر فعالیت ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی خود، خواص ضد باکتریایی نیز دارد و ممکن است به مهار رشد P. gingivalis کمک کند.

مطالعات نشان داده‌است که ژل‌های مبتنی بر کورکومین از رشد باکتری‌های مضر جلوگیری کرده و باعث کاهش خونریزی لثه و التهاب لثه و نیز کاهش پلاک در افراد مبتلا به بیماری‌های پریودنتال می‌شوند.

چای سبز

نوشیدن چای سبز، مصرف عصاره چای سبز یا استفاده از محصولات حاوی چای سبز روی لثه‌ها ممکن است تاثیر مفیدی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. چای سبز ممکن است به کاهش التهاب و مهار رشد باکتری‌ها کمک کند و در نتیجه برای افراد مبتلا به بیماری لثه مفید باشد.

استفاده از آدامس چای سبز، ژل چای سبز، خمیر دندان چای سبز و دهانشویه چای سبز می‌تواند به کاهش پلاک، التهاب و خونریزی لثه در افراد مبتلا به بیماری‌ پریودنتال کمک کند.

محققان با بررسی 18 مطالعه در سال 2021 به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر شواهد کافی برای توصیه محصولات چای سبز به عنوان درمان اصلی بیماری‌های مرتبط با لثه وجود ندارد. با این حال، نتایج مطالعات مربوط به چای سبز برای کمک به درمان بیماری پریودنتال امیدوار کننده است.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید سلامت لثه‌های خود را بهبود بخشید و یا به بیماری پریودنتال مبتلا هستید، حتما بطور منظم دندان‌هایتان را تمیز کنید و توصیه‌های دندانپزشک خود را برای حفظ سلامت لثه‌ها دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *