دلایل جابجایی و حرکت دندان‌ها

دلایل جابجایی و حرکت دندان‌ها

بریس‌ها، سن و حتی نحوه‌ خوابیدن شما از جمله دلایل زیادی برای جابجایی و حرکت دندان‌ها هستند. در این مطلب، 6 دلیل درباره این مشکل رایج آورده شده است.

بریس‌ها یا الاینرهای شفاف

در بسیاری از افراد صاف شدن دندان‌ها پس از سال‌ها استفاده از بریس‌ها یا الاینرهای شفاف کوتاه مدت است، زیرا دندان‌ها شروع به برگشت به موقعیت اولیه خود می‌کنند. این امر با وجود صرف زمان و هزینه زیاد، یک مشکل رایج است. از جمله دلایلی که ممکن است این اتفاق رخ دهد این است که وقتی فشار بریس‌ها برداشته می‌شود، رباط‌ها حافظه عضلانی خود را فعال می‌کنند و موقعیت قدیمی دندا‌ن‌ها را به یاد می‌آورند و به تدریج آن‌ها را به مکان اولیه خود برمی‌گردانند.

سن/ پدیده تکامل طبیعی

پدیده تکامل طبیعی که با عنوان دریفت فیزیولوژیک نیز شناخته می‌شود، به حرکت طبیعی دندا‌ن‌های عقبی به سمت جلو در اثر سایش سطوح بین دندانی اشاره دارد. جویدن و ساییدن دندان‌ها می‌تواند باعث فرسودگی مینای دندان شود و شکاف‌هایی ایجاد کند که منجر به جابجایی و حرکت دندان‌ها شود.

نحوه خوابیدن و وضعیت دندان‌ها در طول روز

توجه داشته باشید که نحوه خوابیدن شما می‌تواند در حرکت دندان‌ها تاثیر بگذارد. خوابیدن به شکم و پهلو می‌تواند منجر به حرکت دندان‌ها شود، بخصوص در افرادی که بیشتر به پهلو می‌خوابند. همچنین وضعیت دندان‌ها در طول روز، مثل نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر، نیز می‌تواند به مرور زمان منجر به جابجایی و حرکت دندان‌ها شود.

دندان قروچه

دندان قروچه یک مشکل رایج است که می‌تواند احتمال جابجایی دندان‌ها را افزایش دهد. اعمال مداوم نیرو بر روی سطوح دندان‌ها می‌تواند باعث تغییر موقعیت دندان‌های آسیاب شود که به نوبه‌ خود باعث ایجاد فشار روی دندان‌های اطراف می‌شود.

افتادن یا کشیدن دندان

جای خالی یک دندان وضعیتی را ایجاد می‌کند که آن واکنش طبیعی دندان‌های دیگر برای پر کردن این فضای خالی است. دندان‌های عقل باعث ازدحام بیش از حد می‌شوند، بنابراین کشیدن آن‌ها اغلب خطری برای تغییر ایجاد نمی‌کند. خطر بیشتر بعد از کشیدن دندان نیش یا افتادن آن است.

بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه نیز می‌توانند به روش‌های مختلفی باعث جابجایی و حرکت دندان‌ها شوند. با بزرگ شدن “پاکت‌های” ملتهب و لق شدن رباط‌های نگهدارنده آن‌ها، دندان‌ها ممکن است شروع به تغییر موقعیت کنند. افراد مبتلا به بیماری لثه نیز ممکن است به دلیل تحلیل استخوان دندان‌ها، جابجایی آن‌ها را تجربه کنند.

سخن پایانی

از طریق معاینات منظم، دندانپزشک می‌تواند از وضعیت دندان‌های شما مطلع شود و در صورت بروز هرگونه مشکل، توصیه‌هایی ارائه دهد. در هر حال، اگر متوجه جابجایی دندان‌هایتان شده‌اید، بویژه اگر دلیل آن را نمی‌دانید و یا احساس ناراحتی می‌کنید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *