تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان ها اجتناب ناپذیر است. مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم بر روی تغییر رنگ دندان های ما اثر می گذارند.

تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان‌ها

تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان‌ها اجتناب ناپذیر است. مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم بر روی تغییر رنگ دندان‌های ما اثر می‌گذارند. کشیدن سیگار و استفاده از بعضی مواد غذایی خاص منجر به تغییر رنگ دندان‌ها خواهد شد. جالب است بدانید که با افزایش سن میزان تغییر رنگ دندان‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

عوامل زیادی در تغییر رنگ دندان نقش دارند، اما در این بخش می‌خواهیم مواد غذایی را که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند به شما معرفی کنیم. به این ترتیب شما با رعایت رژیم غذایی درست و اجتناب از مصرف بیش از اندازه غذاهایی که در تغییر رنگ دندان‌ها نقش دارند، می‌توانید سفیدی دندان‌های خود را حفظ کنید.

عوامل موثر بر تغییر رنگ دندان‌ها

با افزایش سن مینای دندان تغییر پیدا می‌کند و شکاف‌های کوچکی که روی مینای دندان تشکیل می‌شوند، تغییر رنگ پیدا می‌کنند. سه گروه از ترکیبات که در مواد غذایی مختلف وجود دارند، در تغییر رنگ دندان‌ها نقش اساسی دارند:

  • کروموژن‌ها: ترکیباتی که رنگ دانه‌های بسیار قوی دارند و به مینای دندان می‌چسبند.
  • تانن ها: ترکیباتی گیاهی هستند که باعث می‌شوند دندان‌ها سریع‌تر دچار تغییر رنگ شوند.
  • اسیدها: مواد اسیدی لایه سطحی مینای دندان را از بین می‌برند و به این ترتیب تغییر رنگ دندان‌ها راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد.

چای و قهوه

از تاثیر این دو مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان‌های خود غافل نشوید! قهوه به دلیل دارا بودن میزان بالایی از کروموژن‌ها و همچنین اسیدی بودن نقش بسیار زیادی در تغییر رنگ دندان‌ها دارد. البته جالب است بدانید که چای در مقایسه با قهوه بیشتر باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. چای علاوه بر اینکه محتوای اسیدی دارد حاوی مقادیر بالایی از تانن نیز هست. تاثیر چای سرد و چای گرم در تغییر رنگ دندان‌ها به یک اندازه است.

البته باید بدانید که مصرف مداوم و زیاد قهوه و چای باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. این دو نوشیدنی از مواد غذایی موثر در تغییر رنگ دندان هستند.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز در تغییر رنگ دندان‌ها نقش دارد. این نوع نوشیدنی‌ها حاوی تانن هستند و محتوای اسیدی دارند و به همین دلیل به سرعت باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.

رنگ‌های خوراکی

به جز تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان، برخی از مواد دیگر هم موثر هستند. آبنبات‌ها و بستنی‌های یخی از جمله این موادند که حاوی رنگ‌های خوراکی هستند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند از خوردن مواد غذایی که دارای رنگ‌های خوراکی هستند اجتناب کنید. زیرا این رنگ‌ها نقش زیادی در تغییر رنگ دندان‌ها دارند.

رنگ‌های خوراکی تمایل بالایی برای اتصال به دندان‌ها دارند. این رنگ‌ها در صورتی که ریشه دندان‌ها در معرض باشد به آن‌ها نیز متصل می‌شوند و حتی تمایلشان برای اتصال به ریشه بیشتر از مینای دندان است.

نوشابه‌ها

دندان‌های افرادی که به صورت مداوم نوشابه مصرف می‌کنند به مرور زمان زرد می‌شود. زیرا نوشابه‌ها بسیار اسیدی هستند و میزان زیادی کروموژن دارند. نوشیدنی‌هایی که دارای طعم دهنده‌های لیمویی هستند نیز نقش موثری در تغییر رنگ دندان‌ها دارند. محتوای اسیدی این نوشابه‌ها دندان‌ها را مستعد تغییر رنگ می‌کند.

میوه‌ها

برخی از میوه‌ها از عوامل موثر بر تغییر رنگ دندان هستند. زغال لخته، توت فرنگی، تمشک و توت سیاه سرشار از کروموژن هستند. همچنین میوه‌هایی مانند گیلاس و گوجه فرنگی نیز دارای مقادیری از کروموژن می‌باشند. انگور و انار جزء میوه‌هایی هستند که مقادیر بالایی از تانن دارند. بهتر است این نوع میوه‌ها را بیش از اندازه مصرف نکنید. تشخیص این میوه‌ها بسیار راحت است. هر کدام از آن‌ها که باعث لک شدن لباس‌هایتان می‌شوند در تغییر رنگ دندان‌هایتان نیز نقش دارند.

جلوگیری از تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان‌ها

شما می‌توانید با چند راهکار، از تاثیر مواد غذایی بر تغییر رنگ دندان بکاهید. اگر به صورت منظم از راهکارهای زیر استفاده کنید لازم نیست که خوردن قهوه و یا میوه‌های رنگی را ترک کنید:

  • بلافاصله بعد از مصرف قهوه و یا میوه‌های رنگی مسواک بزنید. استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده در این شرایط می‌تواند بسیار مفید باشد.
  • اگر شرایط مسواک زدن ندارید دهان خود را با آب بشویید.
  • برای نوشیدن قهوه و … از نی استفاده کنید. نی مایعات را وارد دهان می‌کند و تماس آن‌ها با دندان‌ها را کاهش می‌دهد.
  • به صورت منظم برای جرم گیری دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *