چندین مطالعه فواید محصولات پروبیوتیک بر سلامت دهان و دندان را اثبات کرده است که در این مقاله به آن ها می پردازیم

فواید محصولات پروبیوتیک بر سلامت دهان و دندان

فواید محصولات پروبیوتیک

محصولات پروبیوتیک حاوی باکتری های مفیدی هستند که به عملکرد دستگاه گوارش کمک می کنند. مطالعات اخیر نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند در حفظ سلامت دهان و دندان ها نیز اثر گذار باشند. چندین مطالعه فواید محصولات پروبیوتیک بر سلامت دهان و دندان را اثبات کرده است اما هیچ کدام از محصولات پربویتیک به عنوان یک ماده ی درمانی به تایید FDA نرسیده اند. در ادامه به پنج مزیت احتمالی محصولات پروبیوتیک می پردازیم.

پیشگیری از تشکیل پلاک

در دهان ما باکتری های زیادی زندگی می کنند. بعضی از این باکتری ها باعث تشکیل پلاک در دهان می شوند. یک مطالعه که در سال 2016 انجام شده است نشان می دهد که یک سویه از باکتری ها که به عنوان A12 شناخته می شود می تواند به مبارزه با باکتری های مضر دهان کمک کند. باکتری های مضر با مصرف مواد قندی، اسید لاکتیک تولید می کنند. به این ترتیب فعالیت  آن ها باعث اسیدی شدن فضای دهان می شود. فضای اسیدی دهان منجر به تولید پلاک بر روی دندان ها و در نهایت پوسیدگی آن ها می شود.

محققان ثابت کرده اند که حضور باکتری های A12 در محیط مانع از رشد بعضی از باکتری های مضر دهان می شود و در نتیجه تولید پلاک در دهان متوقف می شود.

کاهش بوی بد دهان

تا کنون چندین مطالعه بر روی اثر پروبیوتیک ها و فواید محصولات پروبیوتیک بر روی بوی بد دهان انجام شده است. بوی بد دهان اغلب به دلیل باکتری های دهان یا روده ایجاد می شود. در یکی از این مطالعات ثابت شده است که مقدار زیادی از باکتری های تولید کننده ی بوی بد دهان در 85 درصد ااز جامعه ی آماری که پروبیوتیک مصرف می کنند، کاهش پیدا می کند.

البته برای اثبات اثر پروبیوتیک ها بر بوی بد دهان به مطالعات بیشتری نیاز است.

پیشگیری از سرطان دهان

یک مطالعه که در سال 2013 انجام شده است ثابت می کند که باکتری ای به نام لاکتوباسیلوس سالیواریس احتمال ابتلا به سرطان دهان را موش های صحرایی کاهش می دهد. برای اثبات اثرات مثبت این باکتری پروبیوتیک بر سرطان دهان به مطالعات بیشتری نیاز است.

کاهش علائم التهاب لثه

مطالعه ای که در سال 2006 انجام شده است، نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک ها می تواند به کاهش علائم التهاب لثه کمک کند. اگر التهاب لثه درمان نشود منجر به  ابتلا به بیماری لثه می شود. از جمله علائم بیماری لثه می توان به تورم لثه و حساسیت دندان ها و لثه ها اشاره کرد.

تعداد افرادی که در مطالعه انجام گرفته، شرکت کردند، 59 نفر بود. به بخشی از آن ها دارونما داده شد و به گروهی دیگر مکملی که حاوی باکتری پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری بود، داده شد. شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت دو هفته از داروها استفاده کردند. نتایج مطالعات نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها می تواند علائم التهاب لثه را به میزان چشم گیری کاهش دهد. همچنین نتایج این مطالعات ثابت کرد که سرعت بهبود در افرادی که دوز های بالاتری از پروبیوتیک را دریافت کرده اند، بیشتر بوده است. بنابراین کاهش التهاب لثه را می توان به عنوان یکی دیگر از فواید محصولات پروبیوتیک بر سلامت دهان و دندان نام برد.

کاهش التهاب ناشی از بیماری لثه

مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد مصرف پرو بیوتیک ها می تواند به کاهش التهاب ناشی از بیماری لثه نیز کمک کند. در سال 2007 مطالعه ای انجام شد که نتایج آن نشان داد مصرف مکملی که حاوی باکتری لاکتوباسیلوس برویس است می تواند التهاب لثه را به میزان چشم گیری کاهش دهد. همچنین در یک مطالعه ی دیگر ثابت شد که مصرف روزانه ی شیر حاوی پروبیوتیک ها می توان التهاب دهان را کاهش دهد.

آیا مصرف پروبیوتیک ها عوارض جانبی دارد؟

به صورت کلی پروبیوتیک ها بی خطر هستند. البته در صورتی که دچار بیماری های زمینه ای هستید که خطر ایجاد عفونت در شما بالاست (مانند HIV) نباید از پروبیوتیک ها استفاده کنید. مصرف پروبیوتیک ها در کودکان، سالمندان و زنان باردار باید با مشورت با پزشک انجام شود.

مقدار مصرف مجاز پروبیوتیک ها بر روی بسته بندی آن ها درج شده است و نباید بیشتر از این مقدار مصرف شود. با وجود فواید محصولات پروبیوتیک بر سلامت دهان، بهتر است همیشه قبل از مصرف مکمل هایی که حاوی پروبیوتیک هستند به پزشک خود مشورت کنید.

غذاها و مکمل های پروبیوتیک دار

پروبیوتیک ها ممکن است به مواد غذایی اضافه شوند  و یا به صورت قرص تهیه و ساخته شوند.

بهترین مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیک ها شامل:

 • شیر
 • ماست
 • پنیر
 • دوغ
 • خمیر مایه نان

پروبیوتیک ها را به صورت داروی مکمل نیز می توان استفاده کرد. در این حالت ممکن است پروبیوتیک به صورت پودر، قرص و یا دهانشویه مورد استفاده قرار گیرد. غلظت پروبیوتیک ها در داروهای مکمل بیشتر از مواد غذایی است. افرادی که احتمال عفونت در آن ها زیاد است باید در مصرف مکمل های پروبیوتیک محتاط باشند.

بعضی از پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می کنند که افراد باکتری های پروبیوتیک را با مواد پروبیوتیک مصرف کنند. مصرف این مواد با باکتری ها، باعث افزایش کارآیی آن ها در روده ها می شود. علاوه بر این از فواید محصولات پروبیوتیک می توان به این اشاره کرد که این مواد به عملکرد باکتری های مفید روده نیز کمک می کنند. از جمله مواد پروبیوتیک می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیر خام
 • پیاز
 • سبزیجات خام
 • موز نرسیده
 • کنگر
 • ریشه کاسنی
 • صمغ اقاقیا
 • تره فرنگی خام
 • مارچوبه خام
 • عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *