کاربرد عکسبرداری با اشعه ایکس در دندانپزشکی

چرا در درمان‌های دندانپزشکی به عکسبرداری با اشعه ایکس نیاز است؟

عکسبرداری با اشعه ایکس نقش مهمی در سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه دارد. در واقع این به تشخیص دندانپزشک بستگی دارند که چه زمانی باید عکسبرداری کنیم. در بعضی مواقع، عکسبرداری اشعه ایکس می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را به دندانپزشک شما ارائه دهد که به سلامتی و درمان دندان‌های شما کمک می‌کند.

اما این بدان معنا نیست که هر شخص در هر بار مراجعه به دندانپزشک، نیاز به یک سری رادیوگرافی کامل دارد. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چه مواقعی نیاز به عکسبرداری از دهان و دندان داریم.

چرا از عکسبرداری اشعه ایکس استفاده می‌شود؟

پرتونگاری اشعه ایکس، که به عنوان رادیوگرافی اشعه ایکس نیز شناخته می‌شود، از قسمت‌هایی از دهان شما که دندانپزشک نمی‌تواند ببینید، عکسبرداری می‌کند. به این دلیل که بافت‌های سخت مانند استخوان و دندان‌ها انعکاس بیشتری نسبت به بافت‌های نرم‌تر مانند لثه و گونه دارند، تابش اشعه ایکس باعث ایجاد تصویری می‌شود که تفاوت‌های بین این نوع بافت‌ها را نشان می‌دهد.

بنابراین، دندانپزشک می‌تواند از فناوری اشعه ایکس برای کشف عمیق‌ترین و تاریک‌ترین قسمت‌های دهان شامل پوسیدگی، بیماری لثه، عفونت، ترک دندان، تحلیل استخوان و سایر مشکلاتی که با چشم قابل مشاهده نیست، استفاده کند. 80 درصد پوسیدگی‌ها بین دندان‌ها رخ می‌دهد و شما نمی‌توانید بین دندان‌ها را ببینید. بنابراین اگر شما فقط یک معاینه ساده و سطحی انجام دهید، 80 درصد از پوسیدگی‌های احتمالی را از دست می‌دهید.

اشعه ایکس می‌تواند آنچه که در زیر تاج دندان وجود دارد را نشان دهد. از اشعه X  برای بررسی ریشه دندان یا همان فک و ساختارهای پشتیبانی نیز استفاده می‌شود.

آیا باید تمام عکس‌های دندان‌ها را نگه داشت؟

اگر به تازگی دندانپزشکان را تغییر داده‌اید، مجموعه کامل از عکسبرداری‌های گذشته شما به دندانپزشک جدیدتان تصویر کاملی از دندان‌ها و لثه‌های شما می‌دهد. همچنین می‌توان تغییرات آینده را آسان‌تر متوجه شد، زیرا مجموعه اولیه‌ای را برای مقایسه خواهید داشت. اما ممکن است در هر بار معاینه به عکسبرداری اشعه ایکس نیاز نداشته باشید، به خصوص اگر دندان‌های شما مستعد به پوسیدگی نیستند.

کودکان اما نیازهای مختلفی برای مراقبت از دهان و دندان‌شان دارند. آن‌ها مینای دندان نازک‌تری نسبت به بزرگسال دارند، فک آن‌ها هنوز در حال رشد است و دندان‌های آن‌ها هنوز در حال رشد و تکمیل شدن است. ممکن است آن‌ها بیش از والدین خود به رادیوگرافی پرتوی ایکس نیاز داشته باشند، به خصوص اگر سابقه پوسیدگی داشته باشند. اگر کودکی با میزان پوسیدگی زیاد، به طور منظم معاینه و عکسبرداری نشود، با مشکلات جدی‌تری روبرو خواهد شد.

هر چند وقت یک بار باید عکسبرداری کامل از دندان‌ها انجام شود؟

دندانپزشک شما بر اساس سلامت دهان و دندان شما توصیه به عکسبرداری می‌کند. این زمان می‌تواند دو بار در سال یا هر دو سال یک بار باشد. برخی از بیماران حتی وقتی دندانپزشک آن را پیشنهاد کند، در برابر انجام عکسبرداری اشعه ایکس مقاومت می‌کنند، اما این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد مشکل شود.

اگر مشکلات بزرگ امروز، پنج سال پیش وقتی کوچک بودند تشخیص داده می‌شدند، به راحتی درمان می‌شدند.

آیا عکسبرداری با اشعه ایکس ایمن است؟

کارشناسان می‌گویند اشعه ایکس دندانپزشکی فاصله زیادی با خطرناک بودن دارد. زمانی که در معرض پرتونگاری ایکس برای عکسبرداری کامل از دهان قرار گرفته‌اید، میزان پرتویی که دریافت می‌کنید فقط در حدود 1/23 پرتویی است که در طول سال از منابع طبیعی دریافت می‌کنید. با استفاده از فناوری جدید پرتونگاری دیجیتال که جایگزین روش فیلم قدیمی است، میزان پرتوها به میزان بیشتری کاهش پیدا کرده است.

در حقیقت، دریافت نکردن این پرتو و عدم عکسبرداری پرتو ایکس می‌تواند خطرناک‌تر باشد. اگر فرزند پیش دبستانی شما یک پوسیدگی داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که چندین پوسیدگی پنهان دیگر نیز بین دندان‌های او وجود داشته باشد و برای ردیابی آن‌ها به یک رادیوگرافی احتیاج دارید. حتی اگر باردار هستید و به عفونت دندانی مبتلا هستید، عدم تشخیص و درمان آن می‌تواند برای کودک شما خطرناک‌تر از خود اشعه X باشد.

با وجود این که میزان پرتوها کم است، اما اقدامات لازم جهت جلوگیری از قرار گرفتن شما در معرض پرتوی ایکس انجام می‌شود. دستگاه پرتونگاری اشعه ایکس، تابش را فقط بر روی دهان شما متمرکز می‌کند و می‌توانید برای محافظت از سایر قسمت‌های بدن خود از پیش بند و یقه سربی استفاده کنید. دندانپزشک و کارمندان مسئول عکسبرداری اشعه ایکس کاملاً آموزش دیده‌اند و خود تجهیزات نیز به طور مرتب مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

اگر دندانپزشک شما را به عکسبرداری از دهان توصیه می‌کند، اطمینان داشته باشید که این کار از سلامتی شما محافظت می‌کند و آن را تهدید نمی‌کند. اطمینان داشته باشید که سود انجام این کار بر ریسک عدم انجام آن برتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *