اهمیت لبخند زیبا و سالم

داشتن دهان سالم برای هر انسانی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. دندان‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارند. آن‌ها به جویدن و هضم غذا کمک می‌کنند. همچنین دندان‌ها در نحوه حرف زدن ما موثر هستند و به چهره ما شکل می‌دهند. لبخند زیبا مزایای بسیاری دارد. یکی از مزایای آن افزایش اعتماد به نفس و بهبود زندگی اجتماعی، شغلی و همچنین روابط دوستانه است. تمام این دلایل باعث می‌شود که برای حفظ سلامت دهان و دندان خود اهمیت زیادی قائل شویم.

شاید روز جهانی لبخند فرصت مناسبی باشد تا به سلامت دهان و دندان خود نگاهی بیندازیم و در مورد این که چرا یک لبخند سالم اهمیت دارد، اطلاعات بیشتری به دست آوریم و این اطلاعات را با دوستانمان به اشتراک بگذاریم. سلامتی دهان و دندان می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد و زندگی شما را تغییر دهد. لبخند سالم یک چهره زیبا و ذهنیت مثبت به ما هدیه می‌دهد و نه تنها باعث بهبود سلامت دهان می‌شود، بلکه بر سلامت تمامی بخش‌های بدن تاثیر گذار است.

فواید داشتن دهان سالم و لبخند زیبا دقیقا چیست؟

دندان‌هایتان را در تمام طول زندگی حفظ کنید

با روزانه دوبار مسواک زدن، استفاده از مواد غذایی با قند اندک و مراجعه منظم به دندانپزشک، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را کاهش داد (هر دو این بیماری‌ها در نهایت منجر به از دست رفتن دندان‌ها می‌شود).

تحقیقات نشان داده است که تعداد دندان‌های هر فرد ارتباط مستقیمی با عمر مفید او دارد. کسانی که در سن 70 سالگی دارای 20 دندان یا بیش‌تر باشند نسبت به افرادی که کم‌تر از 20 دندان دارند، عمر طولانی‌تری دارند. با یک برنامه منظم برای حفظ سلامت دندان می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها و همچنین بیماری‌های لثه کاملا پیشگیری کرد و دندان‌ها را در تمام طول زندگی حفظ کرد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری

 ابتلا به بیماری‌های لثه ممکن است باعث ورود باکتری‌های موجود در دهان به جریان خون شود. در نتیجه این امر پروتئین‌هایی تولید می‌شود که منجر به ایجاد لخته در خون می‌شود. شکل گیری لخته‌ها در خون باعث می‌شود که اکسیژن و مواد غذایی به خوبی به قلب نرسد و در نتیجه احتمال حمله قلبی افزایش پیدا می‌کند.

بیماری‌های لثه همچنین ممکن است منجر به التهاب رگ‌های خونی، کاهش خون رسانی به مغز و در نهایت سکته مغزی شود. تحقیقات جدید همچنین نشان می‌دهد که بیماری‌های لثه، احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های زوال عقل

حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان‌ها (به ویژه در زنان) و همچنین برخی از انواع بیماری‌های زوال عقل می‌شود. تحقیقات جدید که داده‌های مربوط به 65 هزار زن یائسه را در سنین 54 تا 86 سالگی بررسی کرده است، نشان می‌دهد که در افراد با سابقه بیماری‌های لثه احتمال ابتلا به سرطان‌ها تا 14% بیش‌تر است. از این تعداد از هر سه نفر یک نفر به سرطان سینه مبتلا شده بود و همچنین احتمال ابتلا به سرطان ریه، مری، مثانه و پوست نیز افزایش یافته بود. احتمال ابتلا به آلزایمر درکسانی که لثه‌های سالم دارند، 70% کم‌تر از کسانی است که در مدت زمان طولانی از بیماری لثه رنج می‌برند.

داشتن یک کودک سالم

احتمال به دنیا آوردن نوزاد نارس در زنان بارداری که لثه سالم دارند حدود سه برابر کم تر است. در نتیجه خطر به دنیا آوردن نوزاد با وزن کم در این افراد کاهش می‌یابد. تحقیقات ثابت کرده است که از هر چهار زن مبتلا به بیماری لثه یک نفر قبل از 35 هفته زایمان می‌کند. دلیل آن این است که بیماری‌های لثه باعث افزایش سطح مواد شیمیایی خاصی در بدن می‌شوند.

حفظ ظاهر زیبا

تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا از بوی بد دهان (هالیتوز) جلوگیری کنیم. بوی بد دهان بسیار شایع است و اغلب به دلیل وجود پلاک‌ها در دهان ایجاد می‌شود و می‌تواند نشانه بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان باشد. در هر صورت بوی بد دهان بسیار نامطلوب است و شما را خجالت زده می‌کند.

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌تواند در ظاهر ما تاثیر بگذارد، رنگ دندان‌ها است. تغییر رنگ دندان‌ها یک امر طبیعی است و به دلیل ساییدگی دندان‌ها اتفاق می‌افتد و معمولا با کشیدن سیگار، نوشیدن مقدار زیاد چای و یا قهوه ارتباط دارد. تغییر رنگ معمولا مضر نیست و تاثر اندکی بر سلامت دندان‌ها می‌گذارد. اگرچه تغییر رنگ دندان‌ها و لکه دار شدن آن‌ها می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس ما شود. در بیشتر مواقع تمیز کردن مرتب دندان‌ها می‌تواند مانع از تغییر رنگ و لکه دار شدن آن‌ها شود. البته از بین بردن لکه‌های تیره‌تر ممکن است به مراجعه به دندانپزشک نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *