مراقبت از دندان‌های کودکان و نوجوانان

مراقبت از دندان‌های کودکان

دندان‌های اولیه یا شیری نقش مهمی در رشد دندان‌های دائمی دارند. بدون آن‌ها کودک نمی‌تواند درست غذا را بجود و در واضح صحبت کردن مشکل پیدا می‌کند. دندان‌های شیری برای تشکیل فک و همچنین هدایت دندان‌های دائمی (ثانویه) به مکان اصلی خود از حدود 6 سالگی تا حدود 12 سالگی بسیار حیاتی است.

دندان‌های شیری به چند دلیل مهم هستند. مهم‌ترین دلیل این است که دندان‌های خوب به کودک اجازه می‌دهد تا به راحتی غذا بخورد و تغذیه خوبی داشته باشد. دندان‌های سالم امکان تلفظ واضح و عادات گفتاری درست را ایجاد می‌کنند. تصویری که دندان‌های سالم به کودک می‌دهد و تاثیر آن بر اعتماد به نفس او نیز بی اندازه مهم است. دندان‌های شیری همچنین رویش دندان‌های دائمی را راهنمایی می‌کنند. مراقبت از دندان‌های شیری کودک، باعث ایجاد مسیری برای سالم ماندن دندان‌های او در بزرگسالی است.

از آنجا که دندان‌های شیری، دندان‌های دائمی را به مکان خود هدایت می‌کنند، نوزادانی که دندان شیری ندارند یا آن‌هایی که زودتر دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند، ممکن است به فضا نگهدار نیاز داشته باشند. این وسیله برای باز نگه داشتن فضای طبیعی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. بدون این نگهدارنده، دندان‌ها می‌توانند به سمت جای خالی خم شوند و باعث شوند دندان‌های دائمی کج روییده شود. بنابراین در صورتی که دندان‌های کودک پیش از موعد افتاد، حتما باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. روشی که کودک برای مراقبت از دندان‌های شیری استفاده می‌کند، در نحوه مراقبت او از دندان‌های دائمی نقش اساسی دارد. کودکان و بزرگسالان به یک اندازه مستعد ابتلا به مشکلات پلاک و لثه هستند، بنابراین کودکان نیز نیاز به مراقبت و معاینات منظم دندانپزشکی دارند.

مراقبت از دندان نوجوانان

مراقبت از دندان ممکن است آخرین چیز در ذهن یک نوجوان باشد، اما این سنین، زمان ایده آلی برای ایجاد و تنظیم عادات سالم است که برای آن‌ها یک عمر مفید خواهد بود.

برای شروع، دوران بلوغ می‌تواند نوجوان را مستعد ابتلا به پوسیدگی کند و احتمال نیاز به درمان بیماری لثه را در زمان حاضر یا در آینده نزدیک افزایش دهد. یک نوجوان فعال ممکن است در اثر ضربه خوردن به دلیل ورزش یا فعالیت‌های دیگر در معرض آسیب دندان باشد. بنابراین بسیار مهم است که هرچه سریع‌تر آسیب‌های دندانی را درمان کرده و بر بهداشت دهان و دندان و عادت‌های غذایی خود نظارت کنید. اطمینان حاصل کنید که به توصیه‌های دندانپزشک برای حفظ سلامت دهان و دندان عمل کنید.

به عنوان یک نوجوان، احتمالاً موضوعات زیادی برای نگرانی دارید. اگر در حال حاضر والدین شما تمام امور شما را پیگیری می‌کنند، اکنون زمان آن رسیده است که در مورد سلامت کلی و بهداشت دهان و دندان خود آگاه شوید و آن را پیگیری کنید. شما واقعاً نباید زیاد دچار پوسیدگی دندان شوید. بیشتر نگرانی‌های دندانپزشکی که در مورد نوجوانان وجود دارد، پیشگیری از بروز مشکلات دندانی در آینده است.

طبیعتاً داشتن عادات غذایی مناسب و داشتن یک رژیم غذایی متعادل، بدن و همچنین لبخند شما را در شرایط خوبی قرار می‌دهد. خوردن غذاها از گروه‌های اصلی مواد غذایی و جلوگیری از مصرف غذاهای قندی که می‌توانند به دندان شما بچسبند یا برای مدت طولانی در دهان بمانند، به جلوگیری از آسیب دائمی به دندان کمک می‌کند. زمانی که عجله دارید، برای جایگزین کردن مواد غذایی، برخی از گزینه‌ها مانند میوه، سبزیجات خام، ماست یا پنیر را امتحان کنید. به این ترتیب نه تنها از آسیب دندان در امان هستید، بلکه به بدن خود مواد مغذی سالم می‌رسانید. بنابراین برای حفظ لبخند سالم و جذاب برای سال‌های طولانی، از مواردی که می‌تواند باعث آسیب دیدن یا از بین رفتن دندان‌ها و لثه‌های شما شود، آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *