ساخت روکش دندان با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM

دندانی که دچار آسیب دیدگی و یا پوسیدگی شده باشد، ممکن است در بعضی مواقع به روکش و یا بازسازی تاج دندان نیاز پیدا کند تا از نظر ظاهر و عملکرد دوباره به حالت طبیعی خودش برگردد. در گذشته ساخت روکش دندان در لابراتوار انجام می‌گرفت. اما امروزه، از یک راه بسیار آسان‌تر برای ساخت آن استفاده می‌کنند. در روش نوین، دندانپزشکان می‌توانند روکش دندان را در مطب بسازند. تکنولوژی پیشرفته دندانپزشکی که به آن طراحی کامپیوتری/ تولید کامپیوتری (CAD/CAM) می‎‌گویند، این امکان را فراهم کرده است تا روکش‌ها و سایر ترمیم‌ها در عرض چند دقیقه ساخته شوند.

این تکنولوژی بسیار شگفت انگیز است. تصور کنید که در گذشته برای روکش کردن دندان‌تان باید دو تا سه بار به دندانپزشک مراجعه می‌کردید و چندین هفته برای این کار صبر می‌کردید. اما در تکنولوژی جدید دندان شما بدون هیچ اتلاف وقتی ترمیم می‌شود. میزان موفقیت ترمیم دندان با استفاده از CAD/CAM دقیقا به اندازه موفقیت در روش‌های قدیمی است. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این روش این است که وقتی دندان را با تنها یک بار مراجعه به مطب دندانپزشک روکش می‌کنید، هیچکس متوجه تغییری در ظاهر شما نخواهد شد.

تکنولوژی CAD/CAM چگونه کار می‌‌کند؟

روکش کردن دندان چه در روش قدیمی و چه با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM با یک مرحله مشترک شروع می‌شود.

اولین مرحله آماده سازی دندان است. در این مرحله پوسیدگی‌های دندان را بر می‌دارند و دندان را با استفاده از فرز دندانپزشکی شکل می‌دهند به طوری که بتواند کاملا داخل روکش قرار بگیرد. شباهت روش قدیمی و روش مدرن تنها در این مرحله است.

اگر بخواهید دندانتان را به روش قدیمی روکش کنید، مرحله بعدی قالب گیری از دندان با یک ماده خمیر مانند خواهد بود. از قالب دندان به عنوان یک مدل برای ساخت تاج دندان استفاده می‌شود. در روش جدید بر روی دندان شما یک پودر مخصوص که خاصیت بازتاب دهندگی دارد، می‌ریزند. سپس با استفاده از یک اسکنر کوچک که به کامپیوتر متصل است از درون دهان شما عکس دیجیتال می‌گیرند. بعد از آن کامپیوتر از دندان شما یک مدل سه بعدی بسیار دقیق می‌سازد. با کمک نرم افزار CAD/CAM روکش دندان شما به سرعت طراحی می‌شود. همچنین می‌توان از این نرم افزار برای ساخت روکش دندان مقابل دندانی که از آن تصویر برداری شده است استفاده کرد. به این ترتیب ظاهر دندان‌های شما به طبیعی‌ترین شکل ممکن خود در می‌آید.

در مرحله بعد یک واحد از ماده سرامیکی که با دندان شما بیشترین تطابق را دارد انتخاب می‌شود. مدل سه بعدی که توسط کامپیوتر طراحی شده است را به دستگاه سازنده روکش انتقال می‌دهند. در عرض 5 دقیقه تاج دندان با توجه به اطلاعاتی که به دستگاه داده شده است، توسط این دستگاه ساخته می‌شود. بعد از این که تناسب روکش با دندان شما تایید شد، تغییرات ظاهری مورد نیاز (مانند سفید کردن و یا صیقل دادن) روی آن انجام می‌شود. سپس روکش به روی دندان شما چسبانده می‌شود.

مزیت ساخت روکش دندان با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM

اگر از روش‌های قدیمی برای روکش دندان استفاده کنید باید برای چند هفته پانسمان موقتی بر روی دندان‌تان قرار بگیرد تا روکش دائمی دندان آماده شود. اما با تکنولوژی جدید شما می‌توانید با بهبودی کامل در همان روز که دندان‌تان را درست کرده‌اید، از مطب خارج شوید.

مراقبت از روکش دائمی دندان که با تکنولوژی CAD/CAM ساخته شده است

دندان‌های روکش شده همانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارند. شما باید هر روز تمامی دندان‌هایتان (ترمیم شده و یا سالم) را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از رشد پلاک‌های دندانی جلوگیری کنید. وقتی دندان‌تان را روکش می‌کنید، مراجعه منظم به پزشک و تمیز کردن دندان‌ها با ابزارهای دندانپزشکی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

از دندان‌تان به عنوان ابزاری برای مثلا باز کردن یک بسته استفاده نکنید تا آسیب نبیند. اگر دچار عادت دندان قروچه هستید، از محافظ‌های شبانه استفاده کنید تا در طول شب به دندان‌تان و روکش آن آسیبی وارد نکنید. مراقبت از تاج دندان را باید به صورت مداوم و در طول سال‌های زندگی‌تان ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *