پیرسینگ دهان

به نظر می‌رسد امروزه پیرسینگ دهان مانند پیرسینگ‌های موجود برای زبان، گونه‌ها و حلقه‌های لب، در بین جوانان رواج پیدا کرده است. اینکه این نوع تزیینات بدن به نظر شما جذاب است یا خیر، امری سلیقه‌ای است. اما اگر به هر صورت علاقه به انجام آن دارید، بهتر است نکات زیر را درباره تأثیر آن‌ها بر سلامت دهان و دندان خود بدانید.

طبق گزارشات، پیرسینگ زبان و لب رایج‌ترین نوع پیرسینگ‌های دهان هستند که در هر دوی این اعضا، جواهرات وصل شده به احتمال زیاد با دندان‌ها، بافت لثه و سایر ساختارهای آناتومیکی در دهان در تماس خواهند بود و اینجاست که مشکلات شروع می‌شود.

مشکلات ایجاد شده بر اثر پیرسینگ دهان

زبان که از بافت ماهیچه‌ای تشکیل شده است، سرشار از رگ‌های خونی و اعصاب است. به همین دلیل است که برش زبان اغلب دردناک و با خونریزی همراه است. در پیرسینگ‌های زبان، جواهرات فلزی از طریق سوراخ ایجاد شده در زبان وارد می‌شوند، بنابراین احتمال عفونت یا انتقال بیماری‌های خونی مانند هپاتیت B در این وضعیت وجود دارد. در موارد نادری ممکن است سوراخ شدن زبان باعث درد فوری و شدید صورت شود.

با این حال، این اثرات طولانی مدت پیرسینگ دهان است که بیشترین نگرانی را ایجاد می‌کند. از آنجایی که دندان‌ها به طور مرتب با قسمت‌های فلزی جواهرات در تماس هستند، یکی از مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود، افزایش حساسیت و درد دندان است. لب پر شدن یا شکستگی دندان نیز یکی از مشکلات احتمالی است که ممکن است نیاز به ترمیم دندان داشته باشند. دندان‌هایی که قبلاً ترمیم شده‌اند (مثلاً تاج) حتی بیشتر مستعد آسیب هستند. علاوه بر این، جواهرات دهانی در هر کجا که واقع شده باشند، می‌توانند باعث جریان بیش از حد بزاق، مشکلات گفتاری و ایجاد مشکل در جویدن و بلع شوند.

بیماری پریودنتال بر اثر پیرسینگ دهان

بیماری پریودنتال (بیماری لثه) نیز می‌تواند ناشی از اتصال جواهرات دهانی باشد. این مشکل ممکن است ابتدا به صورت صدمه به بافت نرم لثه و سپس به صورت تحلیل لثه ظاهر شود. درک این نکته ضروری است که علت تحلیل و عقب نشینی لثه، از بین رفتن برخی از استخوان‌های زیر آن در فک است. بنابراین با انجام پیرسنیگ دهان، در معرض از بین رفتن استخوان فک و تحلیل لثه قرار می‌گیرید که به دنبال آن ممکن است دچار تحلیل استخوان، التهاب و عفونت لثه شوید.

زمانی که لثه تحلیل می‌رود، ریشه‌های دندان در معرض دید قرار می‌گیرند. این امر باعث می‌شود که احتمال پوسیدگی دندان بیشتر شود، زیرا ریشه‌ها فاقد مینای دندان (پوشش محافظتی دندان) هستند. برخی از مطالعات حتی نشان داده‌اند که با گذشت زمان، این بیماری باعث می‌شود احتمال ابتلا به بیماری لثه بیشتر شود.

این امر به این دلیل است که رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان با وجود لثه‌های نامنظم دشوارتر است. علاوه بر این، ایجاد مشکل در دهان و ابتلا به بیماری پیشرفته لثه می‌تواند بر سلامت عمومی (سیستمیک) بدن نیز اثر منفی بگذارد.

انتخاب شما، سلامت شما را می‌سازد

اگر بزرگسال هستنید و می‌توانید پیرسینگ دهان انجام دهید، پس می‌توانید در حفظ سلامت دهان خود نقش فعالی داشته باشید. بنابراین، اگر به فکر داشتن پیرسینگ زبان، حلقه لب، گونه یا سایر جواهرات مخصوص دهان هستید، ابتدا با یک متخصص دندانپزشکی در مورد آن صحبت کنید. به دلیل افزایش پتانسیل برای مشکلات دندانپزشکی یا پریودنتال، احتمالاً نیاز به معاینات مکرر دارید و باید به بهداشت دهان و دندان توجه ویژه‌ای کنید.

اگر به این نتیجه رسیدید که پیرسینگ دهان تاثیرات بدی بر سلامتی شما می‌گذارد، بهتر است بدانید حذف آن، بلافاصله خطر ابتلا به بیماری‌های یاد شده را کاهش می‌دهد و در نتیجه سلامت دهان و دندان‌تان به سرعت بهبود پیدا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *