عفونت‌‌‌های دندانی و درمان ریشه

عفونت‌های دندانی معمولاً به دلیل وجود باکتری‌ها در داخل کانال‌های ریشه دندان یا پالپ (بخش داخلی دندان) رخ می‌دهند. درمان ریشه دندان یک روش معمول برای مدیریت و درمان این نوع عفونت‌هاست. در زیر توضیحاتی درباره عفونت‌‌‌های دندانی و درمان ریشه دندان برای شما آورده شده است.

علت نیاز به درمان ریشه

اگر دندانپزشک به شما گفته‌ است که برای درمان عفونت دندانی به درمان ریشه نیاز دارید، ممکن است برایتان کمی ترسناک باشد. ممکن است نگران علت عفونت و احتمال گسترش آن باشید.

انجمن اندودونتیست های آمریکا گزارش می‌دهند که سالانه بیش از ۱۵ میلیون درمان ریشه ناشی از عفونت‌‌‌های دندانی در ایالات‌متحده به انجام می‌رسد تا دندان‌های طبیعی را حفظ کنند.

طبق نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا زمان‌هایی وجود دارد که پالپ دندان می‌تواند از طریق حفره عمیق (پوسیدگی دندان)، دندان شکسته یا در نتیجه بیماری پریودنتال آلوده شود. هنگامی که باکتری‌ها این ناحیه را آلوده می‌کنند، پالپ دندان ممکن است بمیرد و باعث ایجاد چرک در نوک ریشه دندان شود. این عفونت به اسم آبسه پری اپیکال است. در این شرایط ممکن است نیاز به درمان ریشه پیدا کنید.

اگر دندانپزشک تایید کند که این آبسه ناشی از پوسیدگی دندان یا دندان ترک دار است، آن‌ها اغلب درمان ریشه را به عنوان بهترین درمان توصیه می‌کنند. این روش باکتری‌ها را از بین می برد و دندان را برای جلوگیری از عفونت مهر و موم می کند. ​دندانپزشک همه تلاشش را خواهد کرد که دندان را تا جای ممکن حفظ کرده و آن را نکشد.

علائم آبسه دندانی ​ ​

 • درد ​
 • حساسیت ​
 • تب ​
 • تورم ​
 • مزه بد و یا بوی بد دهان ​
 • سختی در تنفس و بلعیدن ​

اگر هر یک از این علائم عفونت دندانی را مشاهده کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. ​

آیا عفونت کانال ریشه پخش می‌شود؟ ​

اگر آبسه دندان سریعا درمان نشود، می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن مثل فک‌ها و بافت‌های اطراف سرایت کند.

متأسفانه، آبسه دندان به خودی خود از بین نمی رود و عدم درمان آن می‌تواند باعث شود عفونت همچنان به گسترش ادامه دهد. بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند در معرض خطر گسترش عفونت هستند، چرا که این افراد نمی‌توانند از انتشار میکروب‌ها مثل افرادی که سیستم ایمنی سالم دارند، جلوگیری کنند. ​خوشبختانه، درمان ریشه می‌تواند به جلوگیری از گسترش عفونت کمک کند.

مراحل ​درمان ریشه

 • معاینه ناحیه عفونی ​
 • بی حس کردن ناحیه ​
 • ناحیه دندان با سد پلاستیکی یا رابردم برای محافظت از سایر مناطق دهان پوشانده می‌شود ​
 • تراش دادن مینا و عاج دندان تا رسیدن به فضای پالپ دندان
 • تمیز کردن ناحیه پالپ و کانال‌ها ​
 • خشک کردن و پر کردن فضای خالی که زمانی خون و اعصاب در آن وجود داشته است ​
 • قرار دادن ترمیم موقت تا طی شدن روند التیام دندان ​
 • ترمیم دائمی دندان ​

اگر علائم یک آبسه دندانی را دیدید، یا اگر دندانپزشک شما عفونت را تشخیص دهد، درمان سریع , شانس گسترش عفونت را کاهش خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد تا یک لبخند سالم را حفظ کنید. ​

سوالات متداول

آیا باید دندان عفونی را کشید؟

اگر پوسیدگی و یا آسیب دیدگی تا پالپ دندان گسترش پیدا کند، اعصاب و رگ‌های خونی مرکز دندان توسط باکتری‌ها آلوده می‌شوند و در نتیجه دندان دچار عفونت می‌شود. این مشکل اغلب با عصب کشی (درمان ریشه) درمان می‌شود. اما اگر عفونت به قدری شدید باشد که با آنتی بیوتیک و یا درمان ریشه از بین نرود، دندانپزشک مجبور می‌شود برای جلوگیری از گسترش عفونت دندان را بکشد.

چگونه می‌توان از عفونت دندان‌ها جلوگیری کرد؟

با مراقبت صحیح از دندان‌ها می‌توانید به جلوگیری از عفونت دندان‌ها و سالم نگه داشتن آن‌ها کمک کنید:
1. دو بار در روز و هر بار به مدت حداقل دو دقیقه، دندان‌هایتان را با خمیر دندان‌های فلوراید دار مسواک بزنید.
2. بلافاصله بعد از مسواک زدن دهان خود را با دهانشویه و یا آب شستشو ندهید، زیرا می‌تواند لایه محافظ خمیر دندان را از روی دندان‌هایتان از بین ببرد.
3. حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید و فضای بین دندان‌ها و ناحیه زیر لثه را به خوبی تمیز کنید.
4. از خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای قندی و نشاسته دار به ویژه در میان وعده‌ها خودداری کنید.
5. به صورت منظم برای معاینه دندان‌هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *