محافظت از دندان‌های کودکان ​

با مراقبت‌های زود هنگام می‌توانید کودک خود را از پوسیدگی دندان حفظ کنید. این مراحل را برای محافظت از دندان‌های کودکان و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها انجام دهید تا لبخند زیبای فرزندتان را سالم نگه دارید.

ویزیت منظم دندانپزشکی ​

کودک شما باید در اولین سالگرد تولدش توسط دندانپزشک ویزیت شود. مراقبت‌های اولیه پیشگیرانه در دراز مدت هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. گزارش CDC نشان می‌دهد که هزینه‌های مراقبت‌های دندانپزشکی تقریبا ۴۰ درصد در یک دوره ۵ ساله برای کودکانی که تا سن ۵ سالگی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند کمتر است.

آموزش عادت‌های خوب ​

برای محافظت از دندان‌های کودکان، قبل از اینکه دندان‌های شیری رویش یابند، باید لثه‌های کودک را به آرامی مسواک بزنید. از آب روی مسواک کودک استفاده کنید و یا آن‌ها را با یک پارچه تمیز کنید. وقتی دندان‌های شیری ظاهر می‌شوند، دو بار در روز با مسواک و خمیر دندان فلورایددار مسواک بزنید. شروع استفاده از نخ دندان وقتی است که دو دندان با هم تماس دارند. قبل از خواب، مسواک و نخ دندان استفاده کنید و تا صبح روز بعد، هیچ غذا یا نوشیدنی به جز آب به فرزندتان ندهید.

دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند که کودک باید از دهانشویه استفاده کند. اما استفاده از دهانشویه باید تا زمانی که کودک قادر به تف کردن باشد به تعویق بیفتد.

پیشگیری از پوسیدگی شیشه شیر

در هنگام خواب شیشه آبمیوه یا شیر در اختیار کودک قرار ندهید. مایعات شیرین به دندان می‌چسبند و می‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. اگر شما مجبور هستید برای خواب شیشه به کودک بدهید فقط حاوی آب باشد.

عدم مصرف آبمیوه ​

بسیاری از والدین فکر می‌کنند که آبمیوه یک انتخاب سالم برای نوشیدن است، اما می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. برای محافظت از دندان‌های کودکان بیش از ۴ اونس در روز آبمیوه ۱۰۰ %به آن‌ها ندهید.

کنترل استفاده از فنجان ​

فنجان می‌تواند به کودکان کمک کند تا عادت خوردن شیشه را ترک کند، اما نگذارید او تمام روز از آن بنوشد. استفاده بیش از حد از فنجانی که حاوی نوشیدنی‌های قندی است، می‌تواند منجر به پوسیدگی در پشت دندان‌های جلویی شود.

کنار گذاشتن پستانک در سن ۲ تا ۳ سالگی ​

دلایل بسیاری وجود دارد که اجازه دهید کودک شما از پستانک استفاده کند، اما در بلند مدت می‌تواند بر چگونگی ردیف شدن دندان‌هایش تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند شکل دهان را تغییر دهد.

توجه به مصرف داروهای شیرین

داروهای کودکان می‌تواند طعم دار و قندی باشند. اگر آن‌ها روی دندان‌ها بمانند، احتمال اینکه پوسیدگی ایجاد شود، بالا می‌رود.

کودکان مبتلا به بیماری‌هایی نظیر آسم و مشکلات قلبی اغلب میزان پوسیدگی بالاتری دارند. آنتی بیوتیک‌ها و بعضی از داروهای آسم می‌تواند منجر به رشد بیش از حد کاندیدا (مخمر) شوند که می‌تواند منجر به عفونت قارچی به نام برفک دهانی شود. علائمی همچون تکه‌های کرمی بر روی زبان و یا در داخل دهان وجود دارند.

اگر کودک طولانی مدت دارو مصرف می‌کند، با دندانپزشکتان در مورد این که چگونه باید مسواک بزنید، صحبت کنید که ممکن است به اندازه چهار بار در روز باشد.

روی مسواک زدن و نخ دندان و بهداشت به کودکتان تاکید کنید

اگر کودک شما وقتی نوبت به مسواک زدن، نخ و شستشو می‌رسد، سر و صدا می‌کند، اجازه ندهید که مانع شود. مشخص کنید که او انتخاب دیگری ندارد.

چند نکته برای وادار کردن کودک خود به مسواک زدن ​

صبور باشید

کودکان می‌توانند با کمک بزرگترها در حدود ۲ یا ۳ سالگی، مسواک بزنند. آن‌ها ممکن است تا ۶ سالگی قادر نباشند به تنهایی مسواک بزنند. تا حدود ۱۰ سالگی طول می‌کشد تا کودکان بتوانند مهارت‌های نخ دندان کشیدن را بیاموزند.

تا دیر وقت صبر نکن

اگر کودک شما خسته باشد، ممکن است همکاری لازم برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نداشته باشد. پس قبل از اینکه ساعت خوابش نزدیک شود مسواکش را بزنید.

اجازه دهید کودک خودش خمیردندان را انتخاب کند

کودکان ۵ ساله یا بزرگتر می‌توانند از گزینه‌هایی که شما تایید می‌کنید انتخاب کنند.

انگیزه

یک کودک ممکن است با خوشحالی برای یک برچسب یا استیکر، مثلا، ستاره‌های طلایی در یک نمودار، مسواک بزند. گروهی مسواک بزنید.

سوالات متداول

آیا می‌توانم به نوزاد خود شیشه شیر بدهم تا به او در خوابیدن کمک کند؟

نوزاد شیرخوار یا کودک بزرگتر خود را با شیشه حاوی آبمیوه، آب قند یا شیر به رختخواب نبرید. این کار باعث می‌شود که قبل خواب، مایعات قندی به دندان‌های او چسبیده و باکتری‌هایی را تغذیه کنند. این امر می‌تواند باعث پوسیدگی دندان کودک شود. اگر کودک شما تنها با شیشه شیر می‌خوابد، شیشه او را فقط با آب پر کنید.

آیا می‌توانم به کودک خردسال خود آبمیوه بدهم؟

بسیاری از والدین فکر می‌کنند نوشیدن آبمیوه در طول روز برای کودک مفید است، اما این کار می‌تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. در طول روز بیشتر از 120 میلی لیتر آبمیوه 100% طبیعی به کودک خود ندهید. نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین را در وعده‌های غذایی کودک قرار دهید و از آبمیوه فقط به عنوان یک میان وعده لذت بخش استفاده کنید.

آیا استفاده از پستانک برای دندان‌های کودک بی خطر است؟

دلایل زیادی برای استفاده کودک از پستانک وجود دارد. اما ذکر این نکته ضروری است که استفاده از پستانک در دراز مدت می‌تواند بر چینش و مرتب بودن دندان‌های کودک تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند شکل دهان را تغییر دهد. اگر کودک شما پس از 3 سالگی هنوز هم از پستانک استفاده می‌کند، بهتر است در این رابطه با پزشک مشورت کنید.

آیا استفاده از لیوان‌های آموزشی برای دندان کودک مضر است؟

استفاده از لیوان‌های آموزشی (Sippy Cups) می‌تواند به بچه‌ها کمک کند تا راحت‌تر استفاده از لیوان را یاد گرفته و شیشه شیر را ترک کنند. اما زیاد از آن‌ها استفاده نکنید و اجازه ندهید که کودک در تمام طول روز در این لیوان‌ها نوشیدنی بنوشد. زیرا مصرف زیاد نوشیدنی‌ها، باعث ایجاد پوسیدگی در پشت دندان‌های جلویی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *