مراقبت‌های بعد از پایان ارتودنسی

اگر دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده‌اید در آینده نه چندان دور و بعد از پایان دوره درمان، براکت‌های ارتودنسی را برای همیشه از دهان‌تان خارج می‌کنید. در عرض چند دقیقه بعد از برداشتن براکت‌ها می‌توانید هر چیزی را که دوست دارید بخورید و به راحتی زبان‌تان را روی دندان‌ها صاف و بدون براکت تکان دهید. اما حتی در این شرایط عالی باید به یاد داشته باشید که هنوز دوره درمان شما کاملا تمام نشده و شما در ابتدای فاز جدیدی هستید که به آن فاز “نگهداری” می‌گویند. این مرحله از دوره درمان شما بسیار ضروری است و طی آن معمولا یک “نگه دارنده” بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهند.

اهمیت استفاده از نگه دارنده‌ها

انواع مختلفی از نگه دارنده‌ها وجود دارند که همگی به صورت سفارشی و بر اساس نیاز بیمار ساخته می‌شوند. اما حالا که دندان‌هایتان مرتب شده است چه نیازی به نگه دارنده (ریتینر) دارید؟ پاسخ به این سوال ساده است، اگر از نگه دارنده استفاده نکنید، دندان‌هایتان دوباره به جایگاه قبلی خود برمی‌گردند.

جایگاه دندان‌ها در استخوان فک سخت و محکم نیست، بلکه آن‌ها توسط یک شبکه فیبری از رباط‌های پریودنتال در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. بعد از جابجا شدن دندان‌ها، چند ماه طول می‌کشد تا رباط‌های پریودنتال با جایگاه جدید تطابق پیدا کنند. بنابراین اگر می‌خواهید لبخند زیبای خود را حفظ کنید و پول و زمان و انرژی که در طول دوره درمان خود صرف کرده‌اید به هدر نرود، ضروری است که از یک نگه دارنده استفاده کنید.

معمولا نگه دارنده را دقیقا در همان روزی که براکت‌ها را بر می‌دارند، در دهان قرار می‌دهند. بعد از برداشتن براکت‌ها، ممکن است مجددا از دندان‌هایتان عکس برداری و یا قالب گیری شود تا از نتیجه بخش بودن درمان اطمینان حاصل شود و همچنین وضعیت دندان‌های عقل شما مورد ارزیابی قرار گیرد. بعد از این معاینات یک نگه دارنده برای شما آماده می‌شود.

سه نوع مختلف از نگه دارنده‌ها

در حال حاضر از سه نوع نگه دارنده متفاوت در دندانپزشکی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها مخصوص شرایط خاصی هستند.

  • رایج‌ترین نگه دارنده “هاولی” نامیده می‌شود. این نگه دارنده از یک قطعه از جنس آکریل تشکیل شده است که شبیه زبان است و متناسب با دهان شما ساخته می‌شود. نگه دارنده هاولی دارای یک سیم نیز هست که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارد. این نگه دارنده ساده و بادوام است و متحرک است. ناحیه پلاستیکی آن را می‌توان با توجه به سلیقه فرد در طرح و یا رنگ‌های مختلفی ساخت.
  • نوع دیگری از نگه دارنده‌ها که بسیار محبوب است الاینر شفاف نام دارد که بسیار شبیه ارتودنسی نامرئی می‌باشد. این نگه دارنده‌ها به صورت سفارشی (مخصوص هر بیمار) از یک پلاستیک نازک و شفاف ساخته می‌شوند. مهم‌ترین مزیت این نگه دارنده‌ها در این است که سیم ندارند و به همین دلیل در دهان فرد قابل مشاهده نیستند. این نگه دارنده‌ها نیز متحرک هستند، اما مقاومت آن‌ها در مقایسه با نگه دارنده‌های هاولی کمتر است. الاینرهای شفاف برای بیماران با شرایط خاص مانند کسانی که دندان قروچه دارند پیشنهاد نمی‌شود.
  • سومین نوع نگه دارنده‌ها، نگه دارنده‌های ثابت هستند که در برخی مواقع به ویژه برای دندان‌های جلویی فک پایین استفاده می‌شوند. همانطور که از نام این نگه دارنده‌ها مشخص است، این نگه دارنده‌ها متحرک نیستند، اما قابل مشاهده نیز نیستند. همانند براکت‌های لینگوآل، سیم این نگه دارنده‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد. این نگه دارنده‌ها ممکن است چندین ماه و یا حتی بیشتر در پشت دندان‌ها قرار بگیرند. وقتی احتمال بازگشت دندان‌ها به حالت قبل، بسیار زیاد باشد از این نگه دارنده‌ها استفاده می‌کنند.

برای چه مدت نیاز به استفاده از نگه دارنده دارید؟

معمولا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام ارتودنسی، بیشتر افراد به استفاده از نگه دارنده‌ها عادت می‌کنند. ممکن است تا مدتی میزان بزاق دهان زیاد شود و یا واکنش‌های طبیعی که که در هنگام ورود یک جسم خارجی در دهان اتفاق می‌افتد، رخ دهد. همچنین ممکن است در ابتدا صحبت کردن برایتان دشوار شود، اما نگران نباشید تمام این علائم بعد از چند روز از بین می‌روند.

شما می‌توانید نگه دارنده‌های متحرک را در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان‌تان خارج کنید، بنابراین استفاده از آن‌ها بسیار راحت‌تر و مطلوب‌تر از براکت‌هاست. در ابتدا ممکن است مجبور باشید نگه دارنده‌های متحرک را تا مدت زمان مشخصی از دهان‌تان خارج نکنید. معمولا این دوره استفاده 24 ساعته از نگه دارنده بین چند ماه تا یک سال طول می‌کشد. بعد از گذشت مدتی می‌توانید آن را تنها در شب‌ها استفاده کنید و در نهایت ممکن است استفاده شما از نگه دارنده به تنها چند شب در هفته برسد.

حفظ و مراقبت از نگه دارنده

برای اینکه نگه دارنده، تمیز و فاقد میکرب بماند باید به خوبی آن را بشورید. نگه دارنده‌های هاولی را می‌توانید به آرامی با یک مسواک معمولی تمیز کنید، اما نگه دارنده‌های نامرئی در اثر تماس مسواک‌های معمولی ممکن است آسیب ببینند.

برای شستن اکثر نگه دارنده‌های متحرک می‌توانید از تمیزکننده‌های دندان‌های مصنوعی (به شکل پودر و یا قرص هستند) و یا شوینده‌های مخصوص نگه دارنده‌ها استفاده کنید. نگه دارنده‌های ثابت را باید با مسواک و نخ دندان تمیز کرد. استفاده از نخ دندان‌های مخصوص ارتودنسی و یا مسواک بین دندانی می‌تواند در مواقع مورد نیاز، مفید باشد.

در نهایت به یاد داشته باشید که باید همیشه از نگه دارنده‌هایتان به خوبی نگهداری و استفاده کنید. ممکن است تعجب کنید، اما بسیاری از افراد نگه دارنده‌های خود را که درون یک دستمال قرار داده‌اند به صورت اتفاقی دور می‌اندازند. همچنین به یاد داشته باشید که نگه دارنده را در معرض آب بسیار گرم و یا بر روی وسایل گرم کننده قرار ندهید. گرمای زیاد ممکن است شکل نگه دارنده را تغییر دهد و آن را غیرقابل استفاده کند.

مراقبت و استفاده صحیح از نگه دارنده می‌تواند به شما این اطمینان را دهد که دوره درمان خود را به خوبی به پایان برسانید و در نهایت بک لبخند زیبا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *