جراحات دندان‌های شیری

دندان‌های شیری بسیار مهم هستند. اگر دندان شیری فرزندتان دچار جراحت و یا آسیب دیدگی شد باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید. این دندان‌ها به صورت طبیعی بعد از چند سال شل می‌شوند و در نهایت می‌افتند، اما اگر به آن‌ها آسیبی وارد شود، ممکن است در رشد دندان‌های دائمی که در زیر آن‌ها قرار گرفته‌اند اختلال ایجاد شود. برخی از جراحات دندان‌های شیری عبارتند از:

خون ریزی بعد از افتادن دندان شیری

یک قطعه گاز تمیز بردارید و آن را محکم بر روی ناحیه‌ای که خون ریزی می‌کند قرار دهید. به فرزند خود بگویید که با دندان‌هایش گاز را به مدت 15 دقیقه فشار دهد. اگر خون ریزی ادامه پیدا کرد با دندانپزشک‌تان تماس بگیرید.

پوسیدگی دندان‌های شیری

پوسیدگی دندان‌ها در نوزادان تا حد زیادی قابل پیشگیری است. با شیر ندادن به نوزاد در حالت خوابیده (شیر مادر و یا شیر خشک) می‌توانید میزان پوسیدگی را در دندان‌های نوزاد خود به حداقل برسانید. اگر نوازد عادت دارد که در هنگام خواب شیشه شیر بخورد، می‌توانید داخل بطری آب بریزید و یا از پستانک استفاده کنید. در صورت مشاهده علائم پوسیدگی (لکه‌های سفید و یا قهوه‌ای ) و یا هر چیز غیر معمول دیگری در دهان نوزاد با دندانپزشک‌تان تماس بگیرید.

کنده شدن دندان دائمی

دندان را از قسمت تاج دندان نگه دارید و اگر ریشه دندان کثیف شده بود، آن را با آب بشویید. سعی کنید دندان را بیش از حد لمس نکنید و بافت‌هایی که به آن متصل است را جدا نکنید. در صورت امکان، دندان را به آرامی درون در جای خود قرار دهید و با یک دستمال و یا گاز تمیز آن را نگه دارید، سپس فرزندتان را به دندانپزشکی و یا اورژانس ببرید. اگر نمی‌توانید دندان را در جای خودش قرار دهید، آن را به سرعت در یک ظرف شیر، بزاق دهان و یا آب قرار دهید و سپس به دندانپزشک مراجعه کنید. فراموش نکنید که دندان را با خودتان ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *