دندانپزشکی پیشگیرانه برای کودکان چیست؟

دندانپزشکی پیشگیرانه برای کودکان چیست؟

مراقبت از دهان و دندان کودکان به اندازه بزرگسالان مهم است. وقتی کودکان بزرگ می‌شوند، عادات‌هایی را با خود شکل می‌دهند که ترک کردن آن‌ها سخت است. یکی از عادت‌هایی که آن‌ها باید ایجاد کنند، مراقبت صحیح از دندان است و بخش بزرگی از این پازل، شرکت در دندانپزشکی پیشگیرانه است.

اما هدف از دندانپزشکی پیشگیرانه چیست؟ در بخش‌های بعدی، در مورد این تمرین دندانپزشکی ضروری برای کودکان خود و چرایی اهمیت آن بیشتر خواهید آموخت. اکنون بهترین زمان برای شروع مراقبت‌های پیشگیرانه دندانپزشکی با فرزندانتان است. دندانپزشکی پیشگیرانه می‌تواند به شما کمک کند تا راه درستی را شروع کنید.

مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان به افراد کمک می‌کند تا از بروز اتفاقات بد برای دندان‌ها و لثه‌های خود جلوگیری کنند. مراقبت‌های پیشگیرانه شامل فعالیت‌های دندانپزشکی است که به شما در حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.

مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان شامل ترکیبی از عادات و فعالیت‌هایی مانند مسواک زدن دندان‌ها، نخ دندان کشیدن، خوردن غذاهای سالم و مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و تمیز کردن منظم است. این امر برای افراد در هر سنی ضروری است. کودکان و بزرگسالان به طور یکسان می‌توانند ازمراقبت‌های پیشگیرانه دندان بهره‌مند شوند، اما بسیاری از مردم اهمین آن را برای کودکان نادیده می‌گیرند. در حقیقت، مراقبت از دندان‌ها باید از اوایل کودکی شروع شود و تا پایان عمر فرد ادامه یابد.

مزایای مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان برای کودکان چیست؟

مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان فواید بسیاری برای کودکان دارد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • به حداقل رساندن خطر پوسیدگی دندان: حفره‌ها سوراخ‌های کوچکی در دندان هستند که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند. همانطور که باکتری‌های موجود در پلاک روی دندان‌های کودک شما جمع می‌شوند، اسیدی ترشح می‌کنند که مینای دندان را تخریب می‌کند و منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.
 • حفظ مینای دندان: مینای سالم برای محافظت از دندان‌ها مهم است. مینا لایه نازکی است که اطراف دندان‌ها را احاطه کرده است و سخت‌ترین بافت تولید شده توسط بدن انسان است. مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان تضمین می‌کند که مینای دندان شما تمیز و محکم می‌ماند و از دندان‌های شما در برابر باکتری‌ها، پلاک‌ها و حفره‌ها محافظت می‌کند. مینای سالم نیز می‌تواند به کاهش حساسیت دندان‌ها کمک کند.
 • مبارزه با بیماری لثه: پلاک عامل اصلی بسیاری از مشکلات دندانی از جمله ورم لثه است که شکل اولیه بیماری لثه می‌باشد. بیماری لثه زمانی رخ می‌دهد که پلاک زیر خط لثه قرار می‌گیرد و منجر به عوارض جانبی متعددی مانند التهاب لثه، خونریزی و تحلیل لثه می‌شود. دندانپزشکان اطفال مهارت‌ها و ابزار لازم را برای تمیز کردن زیر خط لثه کودک شما دارند که می‌تواند به جلوگیری از بروز بیماری لثه کمک کند.
 • کمک به تنفس بهتر: مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان به کودک شما کمک می‌کند تا تنفس بهتری داشته باشد. از بین بردن پلاک، باکتری و ذرات غذا، دهان را به محیطی تمیزتر و سالم‌تر تبدیل می‌کند. این می‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را افزایش دهد و به آن‌ها کمک کند در طول روز احساس شادابی کنند.

عادات پیشگیرانه مراقبت از دندان در خانه

به عنوان یک والدین، شما این مسئولیت دارد که عاداتی خوب مراقبت از دهان و دندان را در خانه ایجاد کنید. فرزندان شما متوجه خواهند شد که مراقبت‌های پیشگیرانه از دهان، برای شما مهم است و این باعث می‌شود که برای آن‌ها اهمیت بیشتری پیدا کند. در نتیجه، فرزندانتان از سنین جوانی بر مراقبت از دندان‌های خود تاکید می‌کنند که می‌تواند عاداتی را ایجاد کند که تا آخر عمر باقی بماند.

اقدامات پیشگیرانه زیر برای ارتقای سلامت دهان و دندان کودکان در خانه مفید است:

 • با بچه‌هایتان مسواک بزنید
 • به کودکان کوچک‌تر کمک کنید تا دندان‌هایشان را مسواک کنند
 • به کودکان در مورد اهمیت استفاده از نخ دندان توضیح دهید
 • از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید

خدمات پیشگیرانه دندانپزشکی برای کودکان

در اینجا برخی از روش‌های درمانی پیشگیرانه انجام شده در مطب اطفال آورده شده است:

 • سیلانت‌های دندانی: سیلانت‌های دندانی یک ماده رزین شفاف هستند که دندانپزشک روی دندان‌های کودک شما قرار می‌دهد. سیلانت شیارهای عمیقی را در دندان‌های کودک شما پر می‌کند که در آن باکتری‌ها به طور معمول تجمع می‌کنند. پس از سفت شدن سیلانت در جای خود، کودک می‌تواند غذا بخورد، بدون اینکه غذا به مینای دندانش بچسبد. این فرآیند می‌تواند خطر ایجاد حفره در دندان‌های کودک شما را کاهش دهد.
 • تمیز کردن دندان‌ها: تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها برای دندان کودک شما ضروری است. در طی این ویزیت‌ها، دندانپزشک دندان‌های کودک را با تکنیک‌ها و ابزارهای خاصی تمیز می‌کند تا به تمیزترین دندان‌های ممکن دست یابند. همچنین این فرصت عالی برای دندانپزشک است تا هرچه زودتر مسائل دندانی را کشف کند تا بعدا مشکلات را کاهش دهد.
 • فلوراید: فلوراید می‌تواند به تقویت و محافظت از مینای دندان کودک شما کمک کند. این محلول از ایجاد حفره جلوگیری می‌کند و مینای دندان کودک شما را با بزرگ‌تر شدن او محکم نگه می‌دارد. درمان‌های فلوراید تضمین می‌کنند که کودک از تمام مزایای فلوراید برخوردار می‌شود و به دندان‌هایشان کمک می‌کند در طول زمان سالم بمانند. فلورایدتراپی هم برای دندان‌های شیری و هم برای بزرگسالان موثر است.

سخن پایانی

با مراقبت‌های پیشگیرانه از دندان، کودک می‌تواند از دهان سالم‌تری برخوردار باشد و مهارت‌های دندانپزشکی ارزشمندی می‌آموزد که در سنین نوجوانی و بزرگسالی به او کمک می‌کنند. همین امروز برای معاینه دندانپزشکی کودکتان برنامه ریزی کنید تا به او در رسیدن به لبخندی سالم‌تر و شادتر کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *