پر کردن دندان شیری

پر کردن دندان شیری

انسان‌ها با دو دسته دندان به دنیا می‌آیند. اولین مجموعه که به عنوان دندان‌های شیری شناخته می‌شوند، در دوران نوزادی رویش می‌یابند. این دندان‌ها بعدا با دندان‌های دائمی یا بزرگسالی در سنین 6 تا 12 سالگی جایگزین می‌شوند.

با اینکه کودک شما برای همیشه دندان‌های شیری خود را حفظ نمی‌کند، این دندان‌ها مهم هستند. آن‌ها به کودکان اجازه می‌دهند غذا بخورند، صحبت کنند و به عنوان نگهدارنده فضا برای دندان‌های دائمی عمل می‌کنند. به همین دلیل، دندان‌های شیری نیاز به مراقبت خوبی دارند. اگر بر روی دندان‌های شیری کودک شما حفره‌هایی ایجاد شد، معمولا باید این حفره‌ها را مواد پرکننده پر کنید.

حقایقی در مورد کودکان و حفره‌ها

حفره‌ها به دلیل فراوانی بیش از حد باکتری‌ها در دهان ایجاد می‌شوند. این باکتری‌های دهان از قند تغذیه می‌کنند، سپس مواد زائد اسیدی ترشح می‌کنند که به مرور زمان مینای دندان را از بین می‌برد.

طبق مطالعات انجام شده، 20% از کودکان 5 تا 11 ساله حداقل یک حفره درمان نشده دارند.

مانند بزرگسالان، پوسیدگی دندان اثرات منفی برای کودکان به همراه دارد. خوشبختانه، حفره‌های دندان‌های شیری قابل درمان هستند. همچنین کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در وهله اول برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در دوران کودکی انجام دهید.

آیا پر کردن دندان‌های شیری واقعا ضروری است؟

گاهی اوقات والدین تصور می‌کنند که چون فرزندشان دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهد، حفره‌های این دندان‌ها نیازی به درمان ندارند. با این حال، دندانپزشکان تقریبا همیشه پر کردن حفره‌های دندان شیری را به دلایل زیر توصیه می‌کنند:

  • حفره‌های دندان شیری باعث ایجاد درد می‌شوند و جویدن و صحبت کردن را برای کودک سخت می‌کنند
  • کودکان مبتلا به درد دندان معمولا نمرات کمتری نسبت به همسالان خود دریافت می‌کنند
  • تداوم پوسیدگی دندان در دوران کودکی، خطر پوسیدگی را در دندان‌های دائمی افزایش می‌دهد
  • حفره‌های درمان نشده می‌توانند منجر به آبسه دندان و عفونت‌های جدی‌تر شوند
  • پر کردن دندان‌ شیری فرآیند پوسیدگی را متوقف می‌کند و باعث می‌شود دندان در دهان باقی بماند تا دندان دائمی را به جای خود هدایت کند

چرا همه حفره‌ها نیاز به درمان دارند؟

گاهی اوقات، دندانپزشک ممکن است حفره‌ای را در دندان شیری مشاهده کند که کودک شما در چند ماه آینده در شرف از دست دادن آن است. آن‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که پر کردن دندان غیر ضروری است، زیرا کودک شما به زودی آن دندان را از دست می‌دهد. اما چنین موردی یک استثنا است. تقریبا در همه موارد، حفره‌های دندانی در دندان‌های شیری نیاز به درمان دارند.

اگر یک حفره در دندان شیری پر نشود، پوسیدگی گسترش می‌یابد. در نهایت ممکن است دندان به حدی ضعیف شود که نیاز به کشیدن داشته باشد. در چنین مواردی، کودک شما ممکن است نیاز به استفاده از فضا نگهدار داشته باشد تا فضای خالی برای بیرون آمدن دندان دائمی حفظ شود. پر کردن حفره ساده‌تر و کم هزینه‌تر از نصب فضا نگهدار در دهان کودک است.

حفره‌های درمان نشده همچنین باعث بوی بد دهان می‌شوند. آن‌ها ممکن است باعث ایجاد لکه‌های تیره روی دندان شوند و همانطور که در بالا ذکر شد، دردناک هستند. درمان دندان این مشکلات را برطرف می‌کند.

فرآیند پر کردن دندان شیری چگونه است؟

فرآیند پر کردن حفره از دیدگاه بیمار ساده است، حتی زمانی که آن بیمار کودک باشد. اغلب دندانپزشکان اطفال با دادن یک آرام بخش خوراکی خفیف به کودک برای کمک به آرامش او شروع می‌کنند. هرچه زودتر حفره درمان شود، روند پر کردن سریع‌تر و کمتر دردناک خواهد بود.

دندانپزشک ممکن است از اکسید نیتروژن قبل از تزریق یک بی حس کننده موضعی به لثه کودکتان شروع کند و ناحیه اطراف دندان را بی حس کند. سپس از یک مته برای برداشتن تمام مواد پوسیده دندان استفاده می‌کند.

آن‌ها یک رزین کامپوزیت سخت را به سوراخ تزریق می‌کنند. این فرآیند پر کردن دندان است که از دندان محافظت می‌کند و تا زمانی که کودک شما به طور طبیعی دندان شیری خود را از دست بدهد، آن را سالم نگه می‌دارد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری

بهتر از پر کردن حفره‌ها، جلوگیری از ایجاد آن‌ها است. بهترین راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، رعایت عادات خوب بهداشت دهان و دندان است.

به کودک خود کمک کنید حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزند. سپس به او نشان دهید که چگونه از نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندان‌ها استفاده کند.

کودک خود را دو بار در سال برای تمیز کردن و معاینه نزد دندانپزشک ببرید. به این ترتیب، در صورت ایجاد شدن حفره، دندانپزشک آن را تشخیص می‌دهد و برای درمان اقدام می‌کند. سیلانت‌ها می‌توانند از ایجاد حفره در دندان‌های آسیاب عقب جلوگیری کنند.

محدود کردن مصرف قند همچنین به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان‌های شیری کودک شما کمک می‌کند. مصرف نوشابه، آبمیوه و آبنبات را کاهش دهید و میان وعده‌های مفید برای دندان مانند پنیر، سبزیجات تازه و آجیل به کودک خود ارائه دهید.

سخن پایانی

دندان‌های سالم باعث ایجاد یک کودک سالم می‌شوند. از دندان‌های شیری فرزندتان به خوبی مراقبت کنید و اگر حفره‌ای در آن‌ها ایجاد شد، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا در اسرع وقت آن‌ها را پر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *