عوارض کاشت ایمپلنت

مدت زمانی که برای بهبودی کامل بعد از کاشت ایمپلنت مورد نیاز است به شرایط بیمار، تعداد دندان‌های کاشته شده و از همه مهم‌تر نحوه عملکرد بیمار در طول زمان بهبودی بستگی دارد. در 99% مواقع کاشت ایمپلنت با استفاده از بی‌حسی موضعی و در مطب دندانپزشک انجام می‌گیرد. همچنین در بعضی مواقع از مسکن‌های تزریقی و یا خوراکی نیز استفاده می‌شود. در مواردی که کاشت ایمپلنت ساده است و نیاز به پیوند استخوان ندارد، عوارض بعد از جراحی بسیار کم است و ممکن است بیمار درد و یا تورمی را احساس نکند. مثلا، کاشت یک دندان در عقب دهان و یا جایگزین کردن سریع دندان از دست رفته. در این شرایط بیمار یک درد بسیار کم را تجربه می‌کند و می‌تواند به راحتی زندگی طبیعی خود را داشته باشد. تنها مواردی که باید رعایت کند خوردن غذاهای نرم و مسواک زدن با دقت در ناحیه زخم است.

در بیشتر افرادی که کاشت ایمپلنت انجام می‌دهند، عوارض بسیار کمی (درد و تورم) وجود دارد. در بعضی موارد کبودی نیز دیده می‌شود که ممکن است تا چند روز از بین نرود. اگرچه این عوارض با استفاده از داروها و مراقبت‌های بعد از جراحی که توسط دندانپزشک تجویز می‌شود، قابل کنترل است. بعد از حدود 7 تا 10 روز بیمار می‌تواند از رژیم غذایی همیشگی خود استفاده کند. در موارد محدودی ممکن است به بیمار توصیه شود که تا 6 هفته بعد از جراحی از مواد غذایی نرم استفاده کند. اگر برای کاشت ایمپلنت به پیوند استخوان و یا بافت نرم نیاز باشد، ممکن است میزان تورم افزایش پیدا کند. در این شرایط نیز پزشک توصیه‌های درمانی لازم برای کاهش مشکلات بیمار را به او خواهد گفت.

چه مواردی ممکن است بر روند درمان اثر منفی بگذارد؟

بهبود بیمار به مقدار بسیار زیادی به سبک زندگی و میزان تحمل او بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما سیگار می‌کشید باید حداقل به مدت یک هفته بعد از کاشت ایمپلنت سیگار نکشید و یا میزان آن را کم کنید. کشیدن سیگار می‌تواند مدت زمان بهبودی شما را افزایش دهد و یا به روند بهبودی شما آسیب برساند. به ویژه اگر قبل از کاشت ایمپلنت، پیوند بافت نیز انجام داده باشید.

کشیدن سیگار، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از الکل و عدم مراقبت از دندان (مانند مسواک نزدن) می‌تواند مدت زمان بهبودی شما را افزایش دهد و در روند بهبودی نیز اختلال ایجاد کند. حفظ بهداشت دهان و دندان برای بهبودی بسیار مهم است و این اطمینان را می‌دهد که هیچ پلاک و یا عفونتی در لثه‌های شما ایجاد نخواهد شد. برای مراقبت از ایمپلنت، دندانپزشک شما بهترین توصیه‌ها را به شما خواهد کرد.

چقدر طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شود؟

بعد از این که ترمیم اولیه کامل شود، ایمپلنت‌ها شروع به ادغام شدن با استخوان فک می‌کنند. در بعضی موارد کاشت ایمپلنت به صورت کامل در یک جلسه انجام می‌شود. ولی در بیشتر مواقع تکمیل کاشت (روکش کردن و یا بریج) بعد از حدود 2 تا 6 ماه از آغاز کار انجام می‌شود. این زمان به شرایط فرد، کیفیت استخوان‌های فک و نیاز به پیوند استخوان، بستگی دارد. بعد از کاشت ایمپلنت باید با مراجعه منظم به دندانپزشک از روند بهبودی خود اطمینان حاصل کنید. در این مدت زمان اگر دچار مشکلی شوید، دندانپزشک‌تان توصیه‌های تکمیلی را به شما خواهد گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *