مراقبت از پلاک‌های ارتودنسی

مراقبت از پلاک‌های متحرک

به منظور مراقبت از پلاک‌های ارتودنسی، بلافاصله بعد از تمام کردن غذا، پلاک را طبق روشی که قبلا توسط دندانپزشک‌تان به شما آموزش داده شده است از دهان‌تان خارج کنید و دندان‌هایتان را مسواک بزنید. دقت کنید که تمامی سطوح دندان شامل بخش‌های خارجی، داخلی و سطح رویی را به خوبی تمیز کنید. بعد از اتمام مسواک زدن دندان‌هایتان باید پلاک را طبق دستورالعمل زیر تمیز کنید:

  • سینک دستشویی را از آب پر کنید. پلاک را در کف دست‌تان قرار دهید و دست‌تان بر روی سینک نگه دارید.
  • با دقت سطوح داخلی، خارجی و سیم‌های پلاک را با مسواک تمیز کنید.
  • بعد از پایان کار، پلاک را مجددا در داخل دهان‌تان قرار دهید.

نکات مفید در رابطه با استفاده از پلاک‌های ارتودنسی

پلاک را با زبان خود تکان ندهید و بلند نکنید، این کار می‌تواند باعث شل شدن اتصالات آن شود. آن را به آرامی از دهان‌تان خارج کنید و در هنگام گذاشتن آن در دهان نیز نهایت دقت را به خرج دهید. در روز اول استفاده از پلاک، ممکن است دچار اختلالاتی در صحبت کردن بشوید که با گذشت یک یا دو روز این مشکلات برطرف خواهد شد. ممکن است در روز اول طعم پلاستیک در دهان خود احساس کنید، که با گذشت یک یا دو روز این مشکل برطرف خواهد شد. از خوردن غذاهای چسبناک مانند آدامس، شکلات و آبنبات خودداری کنید.

ممکن است در روزهای اول احساس ناراحتی کنید که بعد از گذشت چند روز و عادت کردن به آن مشکل‌تان برطرف خواهد شد. اگر بعد از گذشت مدتی به آن عادت نکردید و استفاده از پلاک برایتان دردناک و بسیار ناراحت کننده بود، استفاده از آن را متوقف کنید و به دندانپزشک‌تان اطلاع دهید. این کار به سرعت انجام دهید تا طول دوره درمان‌تان طولانی نشود. اگر پلاک دارای مشکلات غیر معمولی بود و یا اینکه در رابطه با استفاده از آن سوالی داشتید می‌توانید از دندانپزشک‌تان کمک بخواهید. 

مراقبت از پلاک‌های ثابت

اگر در هنگام استفاده از این پلاک‌ها احساس ناراحتی داشتید سریعا به پزشکتان اطلاع دهید تا طول دوره درمان‌تان طولانی نشود. از مصرف مواد غذایی چسبناک اجتناب کنید. این نوع غذاها ممکن است سیم‌ها را خم کنند و یا باعث شل شدن بندها شوند. تعمیر این موارد مدت زمان درمان شما را طولانی خواهد کرد. والدین باید هر روز پلاک‌های ثابت را چک کنند. آن‌ها باید به آرامی با نوک انگشتان از عدم شل شدن بندها اطمینان حاصل کنند. اگر بندها شل شده باشد و یا سیم اصلی شکسته باشد باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنند.

کودک شما با در تمیز کردن دندان‌های خود دقت لازم را داشته باشد. ممکن است غذا در بین سیم‌ها گیر کند و باعث ایجاد ناراحتی برای کودک شود. اگر دهان کودک بوی ناخوشایندی می‌دهد می‌توانید برای شستشوی دهانش از دهانشویه استفاده کنید. به فرزند خود یادآوری کنید که نباید با زبانش به پلاک فشار وارد کند، زیرا این کار ممکن است باعث شل شدن آن شود.

در روز اول استفاده از پلاک، ممکن است دچار اختلالاتی در صحبت کردن بشوید که با گذشت یک یا دو روز این مشکلات برطرف خواهد شد. از خوردن غذاهای چسبناک مانند آدامس، شکلات و آبنبات خودداری کنید. کودکانی که از پلاک‌های ثابت استفاده می‌کنند برای بررسی وضعیت بایت و بندهای ارتودنسی هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند. حداقل سالی یک بار باید بررسی‌های دقیق‌تر بندهای ارتودنسی از دهان خارج شود. بررسی‌های معمول دندانپزشکی نیز در طول دوره درمان باید انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *