تأثیر داروها روی دندان‌های کودکان

داروها می‌توانند طعم دار و قندی باشند و با چسبیدن آن‌ها به دندان‌های کودکان، احتمال ایجاد پوسیدگی بالا می‌رود.

کودکان برای درمان بیماری‌های زیر دارو مصرف می‌کنند

  • آسم
  • مشکلات قلبی

که این کودکان اغلب میزان پوسیدگی بالاتری دارند.

مصرف برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها و بعضی از داروهای آسم می‌توانند منجر به رشد بیش از حد کاندیدا شوند. این امر باعث ایجاد عفونت قارچی به نام برفک دهانی می‌شود که علامت آن پلاک‌های کرمی و سفید بر روی زبان و یا در داخل دهان است.
اگر کودک شما برای طولانی مدت دارو مصرف می‌کند، با دندانپزشک‌تان در مورد این که چگونه باید مسواک بزنید، صحبت کنید. زیرا ممکن است تعداد دفعات آن چهار بار در روز باشد.

سوالات متداول

آیا مصرف داروها می‌تواند روی دندان‌های کودک تاثیر بگذارد؟

داروهای کودکان می‌توانند حاوی طعم دهنده و شیرین کننده باشند و اگر به دندان بچسبند، احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود. کودکانی که داروهای بیماری‌های مزمن مانند آسم و مشکلات قلبی را مصرف می‌کنند، اغلب به میزان بالاتری دچار پوسیدگی دندان می‌شوند.
آنتی بیوتیک‌ها و برخی داروهای آسم نیز می‌توانند باعث رشد بیش از حد کاندیدا (نوعی قارچ) شوند که می‌تواند منجر به عفونت قارچی موسوم به برفک دهانی شود. وجود برجستگی‌های سفید و شیری رنگ بر روی زبان یا داخل دهان از علائم ابتلا به برفک دهانی است.
در صورتی که فرزند شما باید به مدت طولانی دارو مصرف کند، در رابطه با دفعات و نحوه مسواک زدن او با دندانپزشک مشورت کنید. برای مثال، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که کودکتان 4 بار در طول روز مسواک بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *