فقدان دندان عقل، دلیل نداشتن دندان عقل، آیا همه دندان عقل دارند

آیا همه دندان عقل دارند؟

دندان های عقل در بیشتر افراد در اواخر دوران نوجوانی و یا اوایل جوانی در می آیند. جالب است بدانید که نداشتن دندان عقل چیز عجیبی نیست و بسیاری از افراد اصلا دندان عقل ندارند. بعضی از افراد هم ممکن است کمتر از چهار دندان عقل داشته باشند.

دندان های عقل، دندان های آسیاب سوم هستند که در بخش انتهایی دهان قرار دارند. در هنگام درآمدن این دندان ها ممکن است کمی احساس درد داشته باشید. درآمدن دندان عقل ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. مثلا اگر دندان عقل جای کافی برای در آمدن نداشته باشد، ممکن است به صورت نهفته باقی بماند.

دندان عقل به هر شکلی که باشد باید کشیده شود، چه به صورت نهفته باشد و چه کاملا درآمده باشد.  

دلیل نداشتن دندان عقل

با استفاده از تصویربرداری ایکس-ری می توان وجود یا عدم وجود دندان عقل را در دهان تشخیص داد. شاید فکر کنید که نداشتن دندان عقل نشان دهنده ی ابتلا به یک بیماریست. اما واقعیت این است که حتی اگر هیچ دندان عقلی هم نداشته باشید هیچ خطری سلامت دهان و دندان های شما را تهدید نمی کند.

مطالعات نشان می دهد که 5 تا 37 درصد از مردم فاقد دندان عقل هستند. دلیل این امر ناشناخته است اما احتمال دارد که عامل اصلی آن، ژنتیکی باشد. بنابراین اگر یکی از والدین شما دندان عقل نداشته باشد، احتمال این که خود شما نیز فاقد دندان عقل باشید بسیار زیاد است.

از جمله عوامل دیگری که باعث نداشتن دندان عقل می شوند می توان به عوامل محیطی، تغذیه و عملکرد فک اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که اگر دندان عقل خود را نمی بینید به این معنا نیست که دندان عقل ندارید. بعضی اوقات دندان عقل به صورت نهفته در لثه باقی می ماند و در نتیجه ممکن است اصلا دیده نشود. دندان های عقل نهفته را می توان با استفاده از تصویربرداری ایکس-ری تشخیص داد. معمولا برای جلوگیری از عفونت لثه، دندان های نهفته را با جراحی از لثه خارج می کنند. گاهی نیز دندانپزشک پیشنهاد می کند تا زمانی که دندان نهفته مشکلی ایجاد نکرده است، در همان حالت باقی بماند.

دندان های عقل چه زمانی در می آیند؟

سن در آمدن دندان های عقل در افراد مختلف متفاوت است. معمولا 17 تا 21 سالگی زمانی است که دندان های عقل در می آیند. البته این زمان ثابت نیست. دندان عقل در بعضی از افراد زودتر و در بعضی دیگر دیرتر در می آید.

هرچقدر دندان عقل زودتر کشیده شود، مشکلات کمتری ایجاد می کند. در اوایل جوانی استخوان های اطراف لثه نرم تر هستند و اعصاب دهان کاملا شکل نگرفته اند. به همین دلیل کشیدن دندان نیز آسان تر است. اگر کشیدن دندان عقل را به تاخیر بیاندازید، جراحی آن دشوارتر و دردناک تر خواهد شد.

عملکرد دندان عقل

دندان های عقل بیشتر افراد باید کشیده شوند. چرا که فضای دهان تنها برای 28 دندان جا دارد و اگر هر چهار دندان عقل در بیایند، تعداد دندان ها 32 عدد می شود. این امر باعث فشردگی بیش از حد دندان ها خواهد شد.

سوالی که در این جا ایجاد می شود این است که با این شرایط چرا دندان های عقل در می آیند؟

بعضی از افراد معتقدند که دندان های عقل در اجداد ما به عنوان دندان های جایگزین عمل می کردند. امروزه اکثر غذاهای مورد استفاده ی ما نرم هستند. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان در بیشتر افراد به خوبی انجام می شود.هر دو موردی که ذکر کردیم احتمال از دست دادن دندان ها را کاهش می دهند، بنابراین دیگری نیازی به دندان جایگزین نیست.

اجداد ما غذاهای مختلفی را می خورند که بسیار از آن ها نرم نبودند. همچنین بهداشت دهان و دندان نیز در آن ها به خوبی رعایت نمی شد. به همین دلیل احتمال ابتلا به بیماری لثه، پوسیدگی دندان و یا از دست دادن دندان در آن ها بیشتر بود. در نتیجه وجود دندان عقل به عنوان دندان جایگزین برای آن ها ضروری بوده است.

امروزه دندان های عقل عملا کاربردی ندارند و معایب آن ها از مزایایشان بیشتر است.

عوارض وجود دندان عقل

با وجود تمام مشکلاتی که دندان های عقل به وجود می آورند، بعضی از افراد می توانند تا پایان عمر آن ها را حفظ  کنند. البته معمولا دندان های عقل در نهایت باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی می شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیه می دهند که آن ها را بکشند حتی اگر درد یا مشکل خاصی نداشته باشند.

از جمله عوارض رایج وجود دندان های عقل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندان درد

درد انتهای دهان، از علامت های شایع درآمدن دندان عقل است. درد دندان عقل می تواند به صورت خفیف و متناوب باشد. این درد را ممکن است برای چند روز و در طی چند ماه یا چند سال احساس کنید. البته احتمال دارد که درد به تدریج افزایش پیدا کند تا جایی که صحبت کردن و جویدن غذا برایتان دشوار شود. دردی که احساس می کنید به دلیل فشاری است که دندان به اعصاب دهان وارد می کند.

تورم و قرمزی

در هنگام درآمدن دندان عقل همراه با درد، علائمی مانند قرمزی و تورم لثه نیز در اطراف دندان آسیاب سوم مشاهده می شود.

دندان نهفته

گاهی اوقات استخوان فک و سایر دندان ها مانع از در آمدن دندان عقل می شوند. در نتیجه دندان در داخل لثه و به صورت نهفته باقی می ماند. این امر می تواند باعث ایجاد درد شدید در دهان شود. از دیگر نشانه های دندان نهفته می توان به درد در اطراف دندان های آسیاب اشاره کرد. همچنین در این شرایط گاهی در انتهای دهان کیست ایجاد می شود. در برخی مواقع برای حل این مشکل نیاز به جراحی دندان عقل است.

عفونت های دهان

در هنگام در آمدن دندان های عقل، ممکن است باکتری ها دهان وارد لثه شوند و در نتیجه منجر به عفونت دهان شوند. علائم عفونت دهان عبارتند از:

 • درد
 • قرمزی
 • تورم
 • حساسیت فک
 • بوی بد دهان
 • احساس مزه ی بد در دهان

پوسیدگی دندان

ممکن است مواد غذایی در لثه های اطراف دندان های عقل به دام بیفتند و باعث پوسیدگی این دندان ها شوند. احتمال پوسیدگی در دندان های اطراف دندان عقل نیز زیاد است چرا که معمولا فضای کافی برای کشیدن نخ دندان و مسواک زدن این دندان ها وجود ندارد.

جابجایی دندان ها

زمانی که فضای کافی برای در آمدن دندان عقل وجود نداشته باشد، بیرون آمدن این دندان ها از لثه منجر به جابجایی سایر دندان ها می شود. این می تواند منجر به نامرتبی دندان ها شود.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر دندان درد دارید و یا احساس می کنید که دندان عقلتان در حال در آمدن است باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با تصویربرداری ایکس-ری به شما خواهد گفت که چه تعداد دندان عقل دارید. اگر درد یا سایر مشکلات ناشی از دندان عقل را داشته باشید، احتمال دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند که دندانتان را بکشید. این کار باعث کاهش احتمال بروز عوارضی مانند موارد زیر می شود:

 • عفونت
 • از دست دادن استخوان
 • درد
 • پوسیدگی
 • جایجایی دندان ها

اگر دندان عقل هیچ مشکل یا عارضه ای را ایجاد نکند ممکن است دندانپزشک کشیدن آن را به زمان دیگری موکول کند. به خاطر داشته باشید که با افزایش سن کشیدن دندان های عقل دشوارتر می شود به همین دلیل بهتر است در صورت بروز مشکل در همان اوایل جوانی دندان ها عقلتان را بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *