مراقبت از دندان‌های کودکان

فرزند شما تا سه سالگی، 20 دندان به اصطلاح دندان شیری در می‌‌آورد. اگرچه کودکان قبل از نوجوانی همه دندان‌های شیری خود را از دست خواهند داد، اما با این حال باید از آن‌ها به خوبی مراقبت کنیم. این دندان‌ها در تکلم، غذا خوردن و حتی در رشد فك کودک نیز موثر هستند.

در ادامه به مواردی اشاره می‌شود که به شما کمک می‌کند از دندان‌های کودکان خود به خوبی مراقبت کنید.

پس از مسواک زدن کودک، دوباره دندان‌های او را چک کنید

ممکن است فرزند شما در چهار سالگی دندان‌های خودش را مسواک بزند، اما این بدان معنا نیست که مادر یا پدر، مسواک زدن آن‌ها را بررسی نکنند. بچه‌ها در یک سنی استقلال پیدا می‌کنند و دوست دارند تمام کارهایشان را خودشان انجام دهند. این موضوع خوبی است، اما ممکن است آن‌ها در انجام کارهایشان، مثل مسواک زدن به میزان کافی مهارت نداشته باشند. تا زمانی که کودک شما به سن شش یا هفت سالگی برسد، پس از مسواک زدن، چند دقیقه را برای بررسی دهان یا مسواک زدن او اختصاص دهید تا مطمئن شوید که تمام سطوح تمیز شده‌اند.

قانون دو دقیقه‌ای مسواک زدن را رعایت کنید

کودکان نیز مانند بزرگسالان باید حداقل روزانه دو بار و هربار به مدت دو دقیقه مسواک بزنند. اما برای بچه‌ها دشوار است که تشخیص دهند چه مدت مسواک زده‌اند، زیرا مفهوم زمان از نظر کودک با مفهوم آن از نظر بزرگسالان یکسان نیست. بنابراین سعی کنید یک تایمر را به مدت دو دقیقه تنظیم کنید. یا از یک ساعت شنی یا حتی یک مسواک تایمردار استفاده کنید تا کودک شما بداند چه مدت باید مسواک زدن خود را ادامه دهد.

برای کودک مسواک مناسب بخرید

مسواک کودکان باید به اندازه کافی کوچک باشد تا در دهان‌شان به راحتی جا شود و به تمام قسمت‌های عقبی برسد. در ضمن مسواکی با موهای نرم انتخاب کنید تا به دندان‌ها و لثه کودک آسیب نرساند.

یک الگوی خوب برای مسواک زدن کودک باشید

سعی کنید به گونه‌ای رفتار کنید که کودک متوجه شود که شما به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهید. در خانواده خود از اهمیت مراقبت از دهان و دندان صحبت کنید و اجازه دهید کودک متوجه اهمیت موضوع از نظر شما شود. اگر در مراقبت از دندان‌هایتان تنبلی کنید، کودک شما نیز همینطور خواهد بود.

استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید

در ابتدای درآمدن دندان‌های کودکان، استفاده از نخ دندان اهمیت کمتری دارد، زیرا بین دندان‌ها فاصله وجود دارد. اما با زیاد شدن دندان‌ها، این فاصله‌ها کم کم از بین می‌روند. فاصله بین دندان‌ها یک مکان مناسب برای جمع شدن پلاک است. از آنجا که ممکن است استفاده از نخ دندان برای فرزندتان سخت باشد، نگهدارنده نخ دندان یا نخ دندان‌های یک بار مصرفی که دسته دارند برای کودک تهیه کنید. و هنگام استفاده کردن کودک، بر کار او نظارت داشته باشید.

برای کودک مسواک برقی تهیه کنید

فرقی نمی‌کند که کودک از مسواک برقی یا دستی استفاده کند، اما اگر استفاده از مسواک دستی برای کودک سخت باشد یا به طور صحیح دندان‌های خود را نشوید، تهیه مسواک برقی می‌تواند موثر باشد. از طرف دیگر برای بسیاری از کودکان چرخیدن و تکان خوردن سر مسواک برقی می‌تواند سرگرم کننده باشد و آن‌ها را به مسواک زدن ترغیب کند.

به کودک برای مسواک زدن انگیزه بدهید

انواع و اقسام محصولات در بازار وجود دارد که به بچه‌ها برای تمیز کردن دندان‌هایشان انگیزه می‌دهد. از خمیر دندان‌های میوه‌ای درخشان گرفته تا مسواک‌های شخصیت‌های کارتونی و دهانشویه‌هایی که پلاک‌های دندان را رنگی می‌کند و می‌توان متوجه شد کجای دندان خوب تمیز نشده است. اگر این محصولات استانداردهای لازم را داشته باشند، استفاده از آن‌ها باعث انگیزه دادن به کودک برای مراقبت از دهان و دندان می‌شود. برای مثال خمیر دندان حاوی فلوراید و یا سر مسواک‌های کارتونی نرم و کوچک.

مراقب خوراکی‌هایی که کودک می‌خورد باشید

با محدود کردن مصرف شکلات و آبنبات (به خصوص آن‌هایی که سفت هستند و جویدنی نیستند) به کودکان خود کمک کنید تا دندان‌های خود را سالم نگه دارند. برخی از فرآورده‌های میوه‌ای و آبمیوه‌ها نیز حاوی قند هستند. بنابراین سعی کنید این خوراکی‌ها را جداگانه و به عنوان میان وعده در اختیار کودک قرار ندهید و اجازه دهید که کودک آن‌ها را همراه با یک وعده غذایی بخورد. به دنبال تنقلاتی باشید که به دهان و دندان کودک نچسبد. این بسیار مهم است که والدین به این موضوع توجه کنند که مصرف مکرر مواد قندی می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی در دندان‌های کودک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *