4 نشانه که مشخص می‌کند روش مسواک زدن شما اشتباه است

آیا می‌دانید هر روشی برای مسواک زدن درست نیست؟ در ادامه 4 نشانه را بیان می‌کنیم که با خواندن آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که آیا شما هم به روش نادرستی مسواک می‌زنید یا خیر.

استفاده از مسواک با برس غیر مناسب

اینکه شما از چه نوع مسواک با چه نوع برسی استفاده می‌کنید، تغییر قابل توجهی بر سلامت دندان‌های شما می‌گذارد. شما باید از مسواکی استفاده کنید که موهای آن متراکم و نرم باشد. همچنین برای دهان بهتر است نوک مسواک شما گرد باشد و انتهای باریک و تیز نداشته باشد. اگر برس و شکل مسواک شما نامناسب باشد، دندان‌های شما به خوبی تمیز نشده و امکان آسیب رسیدن به مینای دندان نیز وجود دارد.

زمانی که در حال بررسی شکل و برس مسواک خود هستید به این نکته نیز توجه کنید که آیا مسواک شما فرسوده به نظر می‌رسد یا خیر. عمر مفید مسواک‌ها به طور متوسط سه ماه است اما اگر پس از شش یا هفت هفته احساس کردید که مسواک شما فرسوده شده، احتمالا با فشار زیادی مسواک می‌زنید. این نوع مسواک زدن نیز می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند.

برخی از افراد فکر می‌کنند اگر دندان‌های خود را محکم و سفت مسواک نزنند، دندان‌هایشان تمیز نمی‌شود. اما مسواک زدن باید با برس نرم و با ملایمت انجام شود.

مشاهده نشانه‌های پلاک و جرم روی دندان

هنگامی که مواد غذایی مانند کربوهیدرات‌ها و قندها به درستی از دندان شما پاک نشوند، باکتری‌های تولید کننده پلاک از آن‌ها تغذیه کرده و اسید تولید می‌کنند که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شوند.

پلاک معمولاً بی رنگ است، اما می‌توانید محصولاتی که برای رنگ آمیزی پلاک موجود است را تهیه کنید. این محصولات حاوی موادی هستند که مناطقی از دندان که پلاک در آن به جا مانده است را رنگی می‌کند.

اگر دندان شما با پلاک پوشانده شده باشد، با گذشت زمان ممکن است منجر به ایجاد جرم یا تارتار شود که در واقع همان پلاک سخت شده و متراکم شده است که برداشتن و تمیز کردن آن دشوارتر است. بنابراین اگر پلاک یا جرم روی دندان‌های خود مشاهده می‌کنید، نشانه کاملاً واضحی است که باید روش مسواک زدن خود را تغییر دهید.

ملتهب بودن لثه‌ها

اگر شما دندان‌های خود را به خوبی مسواک نزنید، این موضوع در لثه‌ها خود را نشان می‌دهد. آیا لثه‌های شما تقریباً در هر بار مسواک زدن خونریزی می‌کنند؟ آیا لثه‌های شما قرمز، دردناک یا متورم هستند؟ این‌ها همه علائم بیماری لثه یا التهاب لثه است که ناشی از عدم تمیز شدن پلاک‌های دندانی است.

نشانه های دیگری را نیز می‌توان در لثه مشاهده کرد که نشان دهنده عدم مسواک زدن مناسب است. به قسمت انتهایی دندان‌ها که نزدیک خط لثه است، نگاه کنید. اگر روی دندان فرورفتگی مشاهده می‌کنید، نشان دهنده مسواک زدن نادرست است. مینای دندان لایه بسیار نازکی است که روی دندان وجود دارد. اگر مسواک زدن شما تهاجمی و با فشار زیاد به دندان انجام شود، این لایه در نزدیکی لثه از بین می‌رود.

سفید و زیبا نبودن دندان‌ها هنگام لبخند زدن

آیا نگران این هستید که دندان‌های شما ناخوشایند به نظر برسند یا تنفس شما بوی بدی داشته باشد؟

اگر دندان های شما زیبا نیستند، می‌تواند نشان دهنده مشکلی اساسی مانند بیماری لثه باشد و یا به سادگی به این دلیل باشد که شما باید روش مسواک زدن خود را تغییر دهید.

سخن پایانی

دندان‌های خود را به آرامی و با ملایمت مسواک بزنید. مسواک را به چپ و راست حرکت ندهید و مسواک را به حالت بالا پایین در طول دندان حرکت دهید. همینطور که مسواک می‌زنید روی هر ناحیه تمرکز کنید و مسواک را با حرکات کوچک دایره وار روی دندان حرکت دهید. حتماً به تمیز کردن دندان در امتداد خط لثه توجه کنید و سعی کنید دو دقیقه کامل مسواک بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *