تشخیص پوسیدگی دندان با استفاده از لیزر

استفاده از تکنولوژی لیزر در بسیاری از شاخه‌های بهداشت و درمان رایج است، اما آیا می‌دانستید که از لیزر برای شناسایی و تشخیص پوسیدگی دندان نیز می‌توان استفاده کرد؟

امروزه می‌توان برای تشخیص پوسیدگی دندان‌ها از یک دستگاه دستی کوچک استفاده کرد. این دستگاه به دندانپزشکان این امکان را می‌دهد که پوسیدگی‌هایی که قابل مشاهده نیستند و یا حتی با روش‌های مرسوم قابل شناسایی نمی‌باشند را شناسایی کنند. به علاوه استفاده از تکنولوژی لیزر در کنار روش‌های سنتی تشخیص پوسیدگی، دقت و صحت این روش‌ها را بالا می‌برد.

استفاده از لیزر در کنار روش‌های سنتی چه مزایایی دارد؟

استفاده از لیزر به صورت چشمگیری باعث تشخیص زودهنگام پوسیدگی می‌شود. تشخیص زودهنگام باعث می‌شود که مقدار پرکننده‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند کاهش پیدا کند. در نتیجه ممکن است میزان هزینه‌های دندانپزشکی را کاهش دهد. همچنین شانس دستکاری‌های غیر ضروری و اشتباه در درمان دندان را نیز کاهش می‌دهد.

چگونه از لیزر برای تشخیص پوسیدگی استفاده می‌کنند؟

با استفاده از این تکنولوژی غیر تهاجمی، دندان‌ها را اسکن می‌کنند تا پوسیدگی‌های احتمالی را تشخیص دهند. تشخیص با استفاده از لیزر بر اساس میزان بازتاب نور است. دندان‌های سالم نور و یا پرتوهای فلورسانس را با شدت متفاوتی نسبت به دندان‌های پوسیده بازتاب می‌دهند.

دندان‌های سالم میزان بازتاب فلورسانس بسیار اندکی دارند و یا اصلا بازتاب نمی‌دهند، در حالی که دندان‌های پوسیده شدت بیشتری از فلورسانس را نشان می‌دهند. هر چقدر میزان فلورسانس بیشتر باشد، نشان دهنده آن است که پوسیدگی عمیق‌تر و پیشرفته‌تر است.

زمانی که اسکن دندان‌ها به پایان برسد، خوانش‌های فلورسانس به اعدادی تبدیل می‌شوند که قابل ارزیابی هستند. همچنین تغییرات در بازتاب نور و سیگنال فلورسانس را به صورت صدا نیز می‌توانید بشنوید. امواج فلورسانس در هنگام برخورد با دندان‌های پوسیده، صداهای بلندتری را ایجاد می‌کنند که قابل تشخیص است.

استفاده از تکنولوژی لیزر چه اهمیتی دارد؟

امروزه تشخیص پوسیدگی دندان‌ها از گذشته سخت‌تر است. دلیل این امر احتمالا به دلیل افزایش بهداشت دهان و دندان و افزایش میزان فلوراید در خمیر دندان‌ها است.

با اینکه فلوراید در محافظت از دندان‌ها بسیار موثر است و سطح خارجی دندان‌ها را سخت می‌کند، اما افزایش سختی در سطح خارجی دندان‌ها می‌تواند پوسیدگی دندان‌ها (حتی از نوع شدیدش) را نیز پنهان کند. در نتیجه تشخیص پوسیدگی دندان حتی با استفاده از تصاویر ایکس-ری سخت می‌شود.

قبل از استفاده از اسکنر لیزر، دندانپزشکان برای کار خود به تصاویر ایکس-ری وابسته بودند و از آن‌ها برای شناسایی حفره‌ها در دندان‌ها استفاده می‌کردند. اسکنرهای لیزر این امکان را برای دندانپزشکان فراهم کرد تا مشکلات و پوسیدگی دندان‌ها را تا 90% دقت و صحت شناسایی کنند. اسکنر لیزر به تشخیص زودهنگام پوسیدگی‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود که دندان آسیب کمتری ببیند. علاوه بر آن زمان و هزینه کمتری نیز برای درمان دندان صرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *